Úvod > Kalendář akcí > Diskusní setkání Stručně o Wannsee – 80. výročí od schůzky nacistů k vyhlazování Židů
Diskusní setkání Stručně o Wannsee – 80. výročí od schůzky nacistů k vyhlazování Židů
"> "> ">
20.1.
Přidat foto
Společenské akce

Diskusní setkání Stručně o Wannsee – 80. výročí od schůzky nacistů k vyhlazování Židů

Diskusního setkání Památníku ticha přesně po 80letech se zúčastní v 15 hodin v Rezidenci primátora na Mariánském náměstí historici, politici, novináři a spisovatelé Petr Pithart, Jakub Rákosník, Pavel Kosatík, Petr Koura, Jakub Szantó, Fedor Gál, Petr Fischer nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon.
20. ledna 1942 se Reinhard Heydrich vydal na krátkou služební cestu z Prahy. Na zámečku u jezera nedaleko Berlína se sešlo 15 úředníků říše, mezi nimi asi třetina patřila složkám SS. Jeden z nich se jmenoval Adolf Eichmann. V protokolu z porady, který se jakousi náhodou zachoval se uvádí, že: Cílem tohoto úkolu bylo vyčistit legálním způsobem německý životní prostor od Židů.

Přibližně dvouhodinová porada rozhodla o tzv. Konečném řešení židovské otázky. Předpokladem byla úplná likvidace 11 milionů obyvatel Evropy. Příští tři roky se podařilo naplnit toto zadání v počtu šesti milionů.
Památník ticha uspořádá ve výroční den této schůze říšských úředníků názorové fórum pro deset pozvaných významných osobností, aby se v krátkých příspěvcích vyjádřili k tomu, co dnešnímu světu konference ve Wannsee signalizuje. Setkání je počátkem veřejné komunikace k výstavě spojené s 80. výročím útoku na Reinharda Heydricha a odkazu jeho pražské mise, kterou s pracovním názvem Nový světový pořádek, uspořádá Památník ticha ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Českou televizí.

K vyjádření na téma odkazu konference a jejího významu v současném globalizovaném světě byly osloveny i takové osobnosti, jako bývalá ministryně USA s českými kořeny Madeleine Albrightová, bývalá německá kancléřka Angela Merkelová nebo spisovatel a předkladatel Patrik Ouředník žijící ve Francii. Jejich názory budou tlumočeny v průběhu diskuse. Akci budou moderovat Ondřej Cihlář a Petr Prokop z pražského divadla Vosto5. Setkání bude pro veřejnost streamováno na webu České televize.
Zobrazit více