Úvod > Kalendář akcí > Akce pro děti > Dětský festival řemesel a profesí budoucnosti
Stavitelství
Akce pro děti

Dětský festival řemesel a profesí budoucnosti

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Zlínský kraj nebo navštivte Akce pro děti v celé ČR.
Přišít knoflík, starat se o včely, 3D tisk, to vše a mnoho dalšího se ve Zlíně budou učit děti. Chystá se čtvrtý ročník Dětského festivalu řemesel a profesí budoucnosti, na kterém si ti nejmenší vyzkouší více jak dvě desítky ukázek a workshopů nejrůznějších povolání. Akce se koná 14. – 15. října.
Ve Zlíně proběhne čtvrtý ročník netradiční akce – Dětského festivalu řemesel a profesí budoucnosti. Akce pro rodiny s dětmi se uskuteční ve 14|15 Baťově Institutu ve Zlíně od 14. do 15. října, od 9 do 17 hodin. Cílem víkendového programu je představit dětem a mladší generaci nejrůznější profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna. Rukodělné dílny doplní prezentace dalších profesí, které jsou v současnosti mimořádně důležité, například IT oborů.  Děti si vyzkouší práci se dřevem i kovem, včelařství, základy mechanické konstrukce, šití, pletení, kovářství, ale i moderní digitální technologie.  

I letos se akce zúčastní také střední školy, které se rozhodly zpopularizovat řemesla i u menších dětí. Program připravuje Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy Zlín. Pedagogové si pro děti nachystali aktivity z oborů strojírenství, elektrotechniky, polygrafie a informačních technologií. Malí návštěvníci si vyzkouší skládačky, šroubování, hádanky a jednoduché programování a tisk na 3D tiskárně. Na akci se chystá také Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem. Učitelé a studenti chystají pro děti práci se dřevem. Malí návštěvníci si tak vyrobí dřevěný úhelník a hrací kostku. Nebudou chybět ani soukromé alternativní školy, jako jsou Waldorfská základní škola Jasan a Lesní škola Sýkorka, které mají řemeslnou činnost zakomponovanou v běžné výuce. ScioŠkola Zlín si letos připravila workshop s umělou inteligencí.

Poprvé se k akci přidá také Univerzita Tomáše Bati s nově otevřenou dílnou ROBOTA. Tato dílna je  prostorem pro kreativce každého věku, kteří pro svou práci využívají také moderní digitální technologie. Návštěvníci akce si tak vyzkouší práci s plotterem a 3D technologiemi. Pomocí termolisu si mohou vyzdobit vlastní či zakoupená trička nebo plátěnou tašku. Otevřená kreativní dílna ROBOTA je spolufinancovaná Zlínským krajem. 

Akce se pravidelně účastní také nadšení kreativci. Jednou z nich je také Martina Lerlová, která se věnuje skleněné autorské mozaice. Tu tvoří na lucernách nebo lampách. Při tvorbě používá sklo, ale i kameny. Lucerny bude možné na akci také zakoupit. Pro děti je zde připravená dílnička, ve které si mohou vyrobit z bezpečných skleněných komponentů obrázky na papír, sklo nebo malé lampičky.

Organizace Ruce v akci chystá pro děti dřevěné dílničky a malování baněk. Inspirace Zlín chystá workshop bastlení, ve kterém si kdokoliv z návštěvníků může vyrobit cokoliv podle fantazie. V bastlířské dílně bude připravená spousta materiálů a nářadí. Nejzajímavější kreativní počin bude odměněn. Báječná dílna Lucie Šiřinové chystá recyklaci bannerů. Děti si vyzkouší kreslení dekoračními fixami a vyřezávání nálepek na plotru. Poprvé se k akci přidá společnost 3D tisk s úsměvem, která se věnuje 3D tisku a zakázkám na míru a vnímá svou práci jako řemeslo budoucnosti.

„Dnešní děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Tvrdí to nejen učitelé a učitelky, ale také rodiče. Děti si svou budoucí kariéru ani nespojují s manuální prací a řemeslnou zručností. Svědčí o tom snižující se množství absolventů odborných učilišť. Jsem ráda, že i letos se do akce zapojí místní střední školy a dokonce i Univerzita Tomáše Bati. Je velmi důležité postupně nové generace přesvědčit, že i řemeslo má své kouzlo a je zajímavé. A jsem přesvědčena, že k tomu děti musíme vést už od útlého věku. Malí návštěvníci se seznámí také s obory, které jsou pro budoucí uplatnění také velmi důležité, jako jsou např. digitální technologie. Cílem je seznámit děti s pestrou nabídkou profesí, kterým se jednou třeba budou věnovat.  To je smysl akce, která bude ve Zlíně počtvrté a troufám si říct, že tento formát nemá zatím v Česku obdoby,“ říká Věra Stojar, organizátorka Dětského festivalu řemesel a profesí budoucnosti.

Kutilství hrálo v Československu před rokem 1989 významnou roli. Spousta dnes běžných výrobků byla pro většinu lidí nedostupná a touha po nich vedla k tomu, že si je kutilové amatérsky vyráběli. Zejména v 70. a 80. létech 20. století platilo okřídlené rčení o zlatých českých ručičkách. Toto je však dnes téměř minulostí. Doba je jiná a je nutné začít s popularizací řemeslné práce už u těch nejmenších dětí. A především je představit poutavou a zábavnou formou.

„V letošním roce se naše firma GENICZECH-M ráda přidala k projektu Festival řemesel a profesí budoucnosti. Jsme společnost, která se zabývá strojírenskou výrobou, a to především technicky náročných dílců. Proto dobře víme, že zručnost, ale i představivost a logické myšlení, je pro každého z nás velmi potřebné. Jako rodiče či učitelé bychom měli klást důraz na to, aby děti věděly, že každého robota musí nejdříve vymyslet a poté vyrobit člověk. A i když nám v tom umělá inteligence v budoucnu velmi pomůže, základ bude v nás, v naší zručnosti, vynalézavosti a touze vyrobit něco lepšího, krásnějšího. Propojením světa IT, designu, marketingu, řemesel a výroby toto dokážeme. Věříme, že tento festival pomůže dětem pochopit, že i čokoládu, kterou mají tak rády, musel nejdříve zabalit balící stroj, jež je složený z několika tisíc součástek, které předtím vyrobil jiný stroj a které na počátku navrhl člověk,“ uvedla Andrea Košacká, která se ze společnosti GENICZECH-M spol. s. r. o. rozhodla letošní ročník podpořit nejen finančně, ale i svou přítomností. Pro děti tato zlínská strojírenská společnost připravila také zajímavý workshop.

Dětský festival řemesel a profesí budoucnosti podpořilo Statutární město Zlín. Záštitu Dětskému festivalu řemesel a profesí budoucnosti poskytla náměstkyně Statutárního města Zlín Martina Hladíková.

Termín: 14. – 15. říjen 2023
Otevírací doba: 9 – 17 hod
Místo: 14|15 Baťův Institut ve Zlíně
Jednotné vstupné: 100,- Kč, rodinné 300,- Kč

Provozovatel

Inspirace Zlín z. s.

Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Tel.:
+420 603 948 892
Tel.:
+420 604 236 494
Email:
info@inspiracezli...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.inspi...
GPS:
49,224871 17,658928
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Zlínsko – Luhačovicko
Město:
Zlín
Tipy na výlet:
Zlín a okolí
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 100 Kč

Rodinné vstupné: 300 Kč

Poznámka:Rodinné vstupné: 2 dospělí + 3 děti

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Listopad 1989 ve Zlíně

Od 14. do 30. listopadu si v Kolektivním domě připomeneme události listopadu 1989 a to rovnou fotografiemi přímo ze Zlína.
Zlín, Zlínský kraj

Koncert Kryl o páté

Připomeňte si události listopadu 1989 skrze písně Karla Kryla. Hrát a zpívat bude herec Městského divadla Zlín Adam Kořán.
Zlín, Zlínský kraj

Adventní koncert: Musica Angelica

Přijďte si s námi užít krásnou adventní atmosféru na zámek Zlín! Nalaďte se na vánoční čas a odpočiňte si při skladbách u harfy a zpěvu. Během hodinového koncertu zazní především vánoční skladby a těšit se můžete také na malé pohoštění a vánoční výzdobu pro navození příjemné atmosféry.
Zlín, Zlínský kraj

Sopka les prales Elišky Podzimkové

Interaktivní výstava SOPKA LES PRALES celosvětově uznávané české animátorky, ilustrátorky a fotografky Elišky Podzimkové představí návštěvníkům průřez její bohatou tvorbou.
Zlín, Zlínský kraj

Světelný happening ve Zlíně – připomenutí odkazu Jana Palacha

Připomeňte si odkaz Jana Palacha skrze každoroční streetartový světelný happening.
Zlín, Zlínský kraj

Nigel Price Trio

Nejdynamičtější a nejnadanější kytarista na současné britské jazzové scéně zahraje už 22. února 2024 na zámku Zlín!
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční jarmark ve Zlíně

Přijďte na Vánoční jarmark Pod Kaštany! 16. prosince od 10 do 18 hodin na tržišti ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční ježíškova pošta ve Zlíně

Ježíšek si u nás postavil poštovní schránku, která je taktéž schránkou splněných přání. Nejen, že posíláme dopisy dětí přímo do nebe, ale obdarujeme taky rodiče.
Zlín, Zlínský kraj

Housenka raného kapitalismu sochaře Kurta Gebauera ve Zlíně

Jedno z nejznámějších děl respektovaného sochaře Kurta Gebauera – housenka raného kapitalismu – je k vidění v blízkosti vstupu do 14. budovy, sídla Krajské galerie výtvarného umění a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.
Zlín, Zlínský kraj

Cykloturistika v okolí Zlína

Cykloturistika na horském kole nabízí v okolí Zlína více možností. Můžete jet po značených cyklotrasách nebo využít turistické stezky, ale také použít neznačené cesty a chodníčky, procházející hostýnské a vizovické vrchy.
Zlín, Zlínský kraj

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.
Zlín, Zlínský kraj

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.
Zlín, Zlínský kraj

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.
Zlín, Zlínský kraj

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95 % má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.
Zlín, Zlínský kraj

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

Pálenky Martenz – unikátní malinovice

Firma Martenz ze Zlína se zabývá produkcí pálenek, a to ne ledajakých! Vybrala si snad nejtěžží „disciplínu“ v tomto oboru, a to výrobu malinovice. Unikátní destiláty si rychle získaly oblibu a slaví úspěchy doma i v zahraničí. Kromě malin zpracovává Matenz také třeště a švestky.
Zlín, Zlínský kraj

Koliba U černého medvěda ve Zlíně

Restaurace nabízí nevšední kulinářské zážitky tradičních, ale i světových specialit připravovaných na otevřeném ohništi, klasickou českou kuchyni i stylové prostředí pro slavnostní příležitosti. Především si tu užijete nezapomenutelnou atmosféru při pravidelných večerech živé hudby.
Zlín, Zlínský kraj

Tržiště Pod kaštany ve Zlíně

Tradiční místo s rozmanitou nabídkou regionálních produktů a pestrým doprovodným programem v samém srdci Zlína, kde se lidé potkávají při nákupu kvalitních potravin a občerstvení. Důraz klademe na rozmanitost, kvalitu, zdraví a lokální produkty.
Zlín, Zlínský kraj

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Přiučte se kuchařskému umění od zkušených mistrů kuchařů, pekařů či cukrářů! Bistrotéka Valachy ve zrekonstruovaném Obchodním domě Zlín není jen místem, kde se výborně najíte, posedíte u dobrých drinků nebo koupíte prvotřídní „jedlé“ produkty. Nachází se zde také pravidelná Škola vaření.
Zlín, Zlínský kraj

Interhotel Zlín

Interhotel Zlín (bývalý hotel Moskva) je ideální kongresové centrum se skvělou polohou přímo v centru Zlína. Nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí.
Zlín, Zlínský kraj

Bůrger

Martin Terč byl stavař, ale když skončil v nemocnici na JIP, rozhodl se udělat ve svém životě tlustou čáru.
Zlín, Zlínský kraj

Jedním tahem: kavárna, bar a galerie ve Zlíně

Industriální prostor centra Zlína, hravý, volný a otevřený skrývá kavárnu, bar a galerii s názvem Jedním tahem.
Zlín, Zlínský kraj