Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Děsiví čerti a Krampusáci v Duchcově
Společenské akce

Děsiví čerti a Krampusáci v Duchcově

V sobotu 10. prosince přijde hrůza do Duchcova! Městem projdou děsiví čerti a Krampusáci! Svou strašidelnou show zahájí horda dvaceti krampusáků v ulici Masarykova před Kulturním centrem, odkud projde pekelným koridorem na náměstí Republiky.
Duchcovem projde 10. prosince dvacet Krampusů. V 17:00 budou opouštět útroby pekla skrze sklepení pod kulturním centrem a pekelnou bránou budou vcházet do Masarykovy ulice. Vyhrazeným koridorem budou postupovat k náměstí Republiky, kde vstoupí do arény démonů, aby dokonali své ďábelské defilé.  Masky svým precizním provedením a působivým projevem budí respekt ale i hrůzu. Není se však čeho bát.

Představení Krampusů navštěvují celé rodiny s dětmi. Přesto je na posouzení rodičů, zda jejich dítko podívanou zvládne. Fota a videa masek Krampusů, které přijedou do Duchcova jsou k nahlédnutí na webových stránkách Kulturního centra Duchcov nebo na FB Kulturní centrum Duchcov.

Pokyny pro návštěvníky:
  • Pohybovat se pouze ve vymezených prostorech kolem zábran.
  • Nepřelézat zábrany – nevstupovat do cesty vystupujícím!
  • Dbát opatrnosti a ohleduplnosti k ostatním návštěvníkům – zejména z hlediska bezpečnosti dětí
  • Chovat se přátelsky a ohleduplně k vystupujícím
  • Nepoužívat zábavnou ani jinou pyrotechniku (bouchací kuličky atd.).
  • V průběhu akce budou k dispozici WC v kině Lípa.
  • Pořadatel si vyhrazuje právo změny trasy pochodu masek.

Dopravní omezení
V sobotu dne 10. 12. 2022 od 12:00 hod. do 20:00 hod. bude pro motorová vozidla zcela uzavřena Masarykova ulice, ul. Míru, Husova ul. a Bednářská ul.


Kde se vzali Krampusáci?

Krampus je Alpské strašidlo, které se objevuje především v čase Adventu. Je to starověká tradice rakouských Alp, odkud se rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Název Krampus vznikl z rakouského „krampas“ – něco neživého.

V mnoha Alpských vesničkách a městech jsou do dnes pořádány takzvané Krampuslaufy - průvody celých skupin Krampusů, které mezi sebou soutěží o nejlépe vyřezanou masku, nejpreciznější kostým i celkový projev skupiny. Skupiny mohou být doprovázeny pekelnými vozy, lesními lidmi nebo různými strašidly. Nedílnou součástí je zvuk kravských zvonů, rachot řetězů, hlasitá hudba, kouř a dým. Každá maska je vlastně malé umělecké dílo. Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou pravé rohy z kozorožců (muflonů, beranů, kamzíků nebo koz). Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí jako kombinézy, dvoudílné obleky a v posledních letech je hodně oblíbená lisovaná – tvarovaná kůže. Každý Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, který by měl viset téměř ke kolenům. Měl by mít kravský ocas, vrbové proutí na šlehání, někdy i řetěz. Na zádech pak nůši, do které dával podle pověsti zlobivé děti. Hlasité zvonění kravských zvonů mělo zahánět zlé lidi. Lidé věřili, že budou-li masky děsivější než samotní skuteční démoni, ti se jich pak zaleknou. Výška masek Krampusů je 200 – 235 cm.

Provozovatel

Kulturní centrum Duchcov

Masarykova 447/9
419 01 Duchcov
WWW:
www.kcduchcov.cz/...
GPS:
50,603247 13,745782
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Duchcov
Tipy na výlet:
Duchcov a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Vánoční prohlídky na Duchcově

Přijďte nasát vánoční atmosféru na svátečně vyzdobený zámek.
Duchcov, Ústecký kraj

Novoroční pochod na Stropník

Novoroční pochod na Stropník. Druhý nejstarší novoroční pochod v Ústeckém kraji.
Duchcov, Ústecký kraj

Křest publikace na teplickém zámku

Autoři: Petr Pauliš, Zdeněk Dvořák, Karel Babka a Petr Fuchs. Akce se uskuteční ve středu 7. 12. od 17 hodin v Jazz Clubu na teplickém zámku.
Teplice, Ústecký kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Příběh jednoho pekařství

čtvrtek 8. 12. v 17:00 – Jízdárna teplického zámku / vstup hlavním vchodem. Výstavou provede kurátorka výstavy Mgr. Pavlína Boušková.
Teplice, Ústecký kraj

Muzeum města Duchcova

Muzeum v Duchcově bylo založeno již v roce 1896 a můžete se v něm seznámit s bohatou historií Duchcova a jeho přilehlého okolí.
Duchcov, Ústecký kraj

Sport a relaxace v Duchcově

Široké možnosti pro sportovní vyžití, zábavu i relaxaci nejdete v Duchcově. Je pro vás připraveno sportovní centrum, nabízí squash, fitness a pro ženy jsou připraveny lekce aerobicu, bodyformu, stepu a kalanetiky.
Duchcov, Ústecký kraj

Vyhlídková věž kostela Církve československé husitské v Duchcově

Kostel Církve československé husitské je secesní stavbou a byl postaven v listopadu roku 1899. Věž kostela, která má přízvisko Soví, měří 42 m a od června do konce září na ni můžete vystoupat. Odměnou vám bude krásný rozhled po Duchcově a okolí.
Duchcov, Ústecký kraj

Knížecí zahrada na zámku Duchcov

Romantická Knížecí zahrada se rozkládá před severním křídlem zámku Duchcov. Byla vytvořena ve stylu à la française v rekonstruované podobě zámeckých barokních zahrad. Vstup do Knížecí zahrady je volný a je vymezen otevírací dobou zámku.
Duchcov, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

EuroCamp Barbora u Teplic

Kemp a pláže nedaleko Krušných hor u vodní plochy Barbora. Nabízí stání pro obytná auta, karavany i stany. Nachází se v příjemném prostředí nádherné krajiny na severu Čech, u lázeňského města Teplice.
Jeníkov, Ústecký kraj

Restaurace Černý Orel

Netradiční, poctivá, stylová restaurace ze dřeva, kamene a kování. Restaurace je srdcem celého Černého orla a mezi hosty se těší stálé oblibě.
Osek, Ústecký kraj

AutoCamp Osek

Autocamp Osek je lemován zalesněnými vrchy, které vybízejí k turistice, cykloturistice a houbaření.
Osek, Ústecký kraj

Lagarto J&J

V roce 2019 otevřená restaurace s výhledem na samotné srdce Teplic je dalším dílkem skládanky severočeského kavárenského řetězce Lagarto. Jan Hawelka vede pět kaváren s velkou cukrářskou výrobou, ale v jeho šestém podniku Lagarto J&J se vaří.
Teplice, Ústecký kraj