!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Designblok 2020
Designblok 2020
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
7.10.
11.10.
+ Přidat foto
Festivaly

Designblok 2020

Kdy 7. říjen 2020 10:0011. říjen 2020 21:00
Prague Design and Fashion Week - Dny designu v Praze. Dvaadvacátý ročník proběhne v impozantním prostoru Klášter svatého Gabriela na Praze 5.
Designblok se orientuje na design a všechny jeho oblasti. Mimo interiérových expozic se tu návštěvníci setkávají s prezentacemi šperků, oděvů i užitkového designu od těch nejlepších českých návrhářů. Své instalace představí v termínu 7. - 10. října 2020.

Festival čeká premiéra v impozantním historickém prostoru Gabriel Loci v srdci Prahy. Jedná se o unikátní prostor bývalého konventu Svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Historická architektura a současný design přinesou návštěvníkům mimořádný zážitek v prostorech, které jsou veřejnosti za normálních okolností nepřístupné.
 

Letošní Designblok jako podpora lokálních tvůrců a značek

Letošní ročník je pro organizátory klíčová podpora lokálních tvůrců a značek v oblasti designu a módy, jejichž výrobní i prodejní příležitosti byly březnovým nouzovým stavem ovlivněny. Programovou novinkou je výstava Design Helps umístěná ve veřejném prostoru pražské Kampy, která nabídne návštěvníkům návrhy a díla designérů, jejichž prostřednictvím design pomáhá v krizi v oblastech zdravotnictví, sociální péče nebo životního prostředí.

Z osmadvaceti projektů se celá řada přímo zabývá tématy spojenými s pandemií – od návrhů roušek, galerie ilustrací DOMASED s tematikou karantény, speciálních ochranných štítů, až po pokročilá zdravotnická lůžka českého studia Divan Design nebo germicidní UV lampu od Sofie Artemevy na dezinfekci drobných předmětů. Zdravotnictví se věnuje také Markéta Rádková, která navrhla chodící pomůcku pro handicapované, Ondřej Pel'ák a jeho nástroj pro analýzu glykemie nebo Věra Kunhartová, která navrhla veterinární a transportní stůl.

Druhou novinkou je program Můj sen, který Designblok vyhlásil na podporu šuplíkových projektů designérů.

Centrální prostor sloužící jako odpočinková zóna, dětská herna i dějiště doprovodného programu každoročně navrhuje jeden ze špičkových českých tvůrců. Po Maximovi Velčovském, Janu Rosickém a Lucii Koldové letos naváže Jan Plecháč, kterému byl svěřen prostor proskleného Ambitu v srdci budovy Kláštera svatého Gabriela a zároveň výstava na téma Vášeň protínající celý letošní ročník, instalace designérů i doprovodný program.
 

Hlavní výstavní prostor Gabriel Loci

Hlavní výstavní prostor Gabriel Loci bude vzhledem k epidemiologickým opatřením rozdělen do několika samostatných sektorů. Přístupný bude veřejnosti i původní beuronský kostel zasvěcený Zvěstování Panny Marie. Všechny expozice budou díky speciálnímu 3D snímání k vidění také na webu Designbloku. Lidé, kteří nebudou mít možnost přijít osobně, tak mohou festival navštívit alespoň virtuálně. Art House, prostor věnovaný umělecké tvorbě, bude letos umístěn v Musaionu – Letohrádku Kinských.

Mezi 74 firmami vystavujícími v Superstudiu najdete i letos špičkové výrobce nábytku jako Master & Master, Javorina, Janošík, Egoé nebo Polstrin. Zajímavý bude také výběr výrobců svítidel – novinky vystaví DeltaLight, Lightworks, Prolicht, Aldit a Molto Luce. Přihlásily se také nové značky, jejichž záběrem zdaleka není jen nábytek, jako Barrisol a Aveton, které se věnují akustickým prvkům v interiérech a ve své instalaci slibují explozi ticha.

Openstudio se letos v součtu 111 účastníků pyšní mimořádným počtem nových jmen, pro které bude letošní Designblok premiérou. Kromě nich nechybí ani známá jména jako je studio Dechem, Herrmann & Coufal, LLEV, Jan Plecháč nebo Tititi. Mezi instalacemi, které vystaví šperk, najdete zvučná jména jako Janja Prokić, Nastassia Aleinikava, Eliška Lhotská, BOLD by Markéta Kratochvílová, Eva Růžičková nebo Zdeněk Vacek a jeho premiéru osobní značky. Hojně bude zastoupena ve výstavě také móda - nové kolekce nabídne Tereza Rosalie Kladošová, Mi fashion label, Krakora, Barbora Procházková, Sofya Samareva a Alexmonhart.
Art House nabídne umělecké instalace Tadeáše Podrackého, Jiřího Pelcla, Luisy Bělohlávkové, Ľubomíra Ontkóce, Jakuba Berdycha, Moniky Drápalové a dalších. Celkem uvede Art House 23 jmen a instalací na pomezí umění a designu.
 

Doprovodný program na Reflex Stage a Hospodářské noviny Stage

Návštěvníci nepřijdou ani o doprovodný program, který nabídnou dvě diskuzní platformy: Reflex Stage a Hospodářské noviny Stage supported by CzechTrade. Prezentace designérů, přednášky a diskuze budou probíhat po celou dobu festivalu nově v samostatném sektoru.

Festival letos klade mimořádný důraz na zachování maximální bezpečnosti návštěvníků i vystavujících, respektuje současná epidemiologická doporučení a organizaci nadále konzultuje s Hygienickou stancí hl. m. Prahy. Poprvé v historii festivalu si návštěvníci v rámci nákupu vstupenky budou rezervovat dvouhodinový časový slot, kdy výstavu navštíví.

 

Bezpečnostní opatření pro návštěvu Designbloku

Pro zachování maximální bezpečnosti veřejnosti i vystavujících přijal letos festival řadu změn v organizaci návštěvy. Prostor Gabriel Loci je rozčleněn do několika sektorů s oddělenými vstupy a východy, z nichž některé jsou placené, a jiné je možné navštívit zdarma. Počet osob současně se nacházejících v jednom sektoru bude limitován.

Vystavující jsou do placených sektorů A a B rozděleni rovnoměrně, takže v každém z nich najdete výrobce i designéry, módu i šperk. Sektory, které budou přístupné návštěvníkům i bez vstupenky jsou Art House v Musaionu zaměřený na umělecký design, výstavy v exteriéru a rovněž Hospodářské noviny Stage supported by CzechTrade a Reflex Stage, které nabízejí doprovodný program přednášek a diskuzí.
 

O Designbloku
Designblok byl založen v roce 1999 s úmyslem přinést do českého prostředí přehlídku srovnatelnou se zahraničními týdny designu, na které by se veřejnost mohla seznámit s domácí i světovou designovou tvorbou a tvůrci by zde našli platformu pro představení své práce, ale i srovnání s konkurencí. Designblok je největší, nejvýznamnější, nejnavštěvovanější přehlídkou současného designu v České republice. Na Designbloku najdou návštěvníci nejen nábytek a interiérové doplňky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2020