Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Deset dní před Sarajevem
Výstavy

Deset dní před Sarajevem

Výstava k pobytu následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este na zámku v Náměšti 18. června 1914, deset dní před Sarajevským atentátem.

V letošním roce si připomínáme 100 let od Sarajevského atentátu a zahájení první světové války. K tomuto výročí bude v měsících červnu až září vystavena v zámecké knihovně Kniha hostů rodiny Haugwitz, v níž je přepis telegramu, který zaslal z Konopiště Jindřichu Haugwitzovi následník trůnu František Ferdinand d´Este.
Ten byl 18. června 1914, tedy pouhých deset dní před svou smrtí, čestným hostem na náměšťském zámku a zúčastnil se zde střelby na holuby.

Spolu s touto knihou budou vystaveny i další dobové materiály související s touto pro tehdejší Náměšť neobyčejně významnou událostí, například telegram do manželky následníka trůnu Žofie Chotkové, zaslaný v den konání akce z Konopiště na Náměšť, plán tehdejší střelnice, zasedací pořádek u slavnostního oběda a další zajímavosti. Knihu hostů laskavě zapůjčuje paní Dr. Johanna Haugwitz El-Kalak.

Výstava bude součástí prohlídkové trasy Apartmán hraběte Haugwitze v čítárně zámecké knihovny od soboty 7. června 2014 do 28. září letošního roku.

Provozovatel

NPÚ - správa zámku Náměšť nad Oslavou

Zámek 1
675 71 Náměšť nad Oslavou
Tel.:
+420 568 620 319
Email:
namest@telc.npu.cz
WWW:
www.zamek-namest.cz/
GPS:
49,208738 16,162416
 
 

Vstupné

Cena: 90 Kč

Snížená cena: 60 Kč

Rodinné vstupné: 250 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Kouzelné vánoce na zámku v Náměšti nad Oslavou

Chvíle pro zklidnění, setkání, předvánoční nadechnutí se, inspiraci, potěšení druhých a radostné očekávání.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Deštivé dny

Americké drama je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Cimbal Classic a dětský pěvecký sbor Allegro

Jedná se o přesunutý koncert z roku 2021 – zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Betlémy z Třebíčska

V adventním čase na nás čekají skříňové betlémy ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou je považován za největší a pravděpodobně i nejstarší žijící dub na Moravě. Velkou zajímavostí je to, že na rozdíl od většiny ostatních nebyl vysazen, ale jedná se o pozůstatek původních dubin, které pokrývaly zdejší krajinu.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Stará tkalcovna v Náměšti nad Oslavou

Hala staré tkalcovny slouží jako výstavní prostory. Interiér je velký, hodně prosvětlený díky stropní konstrukci a velkým oknům podél jedné z delších stěn. Jedná se o prostor halového typu.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Pohodička

Tahle kavárna je sociálně terapeutická dílna Domova bez zámku. To znamená, že tady headbarista Marek Klement nebo jeho krásná žena Kateřina vystřelí ukázkové flat white a donese vám ho nejspíš člověk s mentálním postižením, ať už je to Pepa, Tonda nebo Koudy.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Hotel Restaurant Na Statku

V areálu bývalé zemědělské usedlosti vám v atmosféře životního stylu minulých dob nabídneme krásné ubytování a domácí stravu v naší restauraci.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Pizzerie Peperone Náměšť nad Oslavou

Pizzerie Peperone v Náměšti nad Oslavou byla postavena a otevřena v roce 2005. Je to rodinný podnik pracovitých manželů a jejich sehraného pracovního týmu.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Hotel Monaco v Náměšti nad Oslavou

Hotel Monaco v Náměšti nad Oslavou je příjemný hotel střední kategorie s komfortním vybavením hotelových pokojů a zázemím. V objektu hotelu je k dispozici restaurace a noční bar.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina