Úvod > Kalendář akcí > Den s Vynálezci a vynálezy

Den s Vynálezci a vynálezy

Kdy 21. duben 2012 10:00 - 18:00 Lidová řemesla a trhy
Na sobotu jsme ve spolupráci s organizací IPN Podpora technických a přírodovědných oborů a Mendelovým muzeem připravili Den s vynálezci a vynálezy, během kterého máte možnost seznámit s řadou neuvěřitelných vynálezů a objevů a sami si práci vynálezce či objevitele vyzkoušet.
Po úspěšné akci Aspoň na víkend staňte se vynálezci zveme do Nové budovy Národního muzea opět všechny děti, rodiče a prarodiče. Přijďte objevit vnitřní krásu rostlin, seznámit se s prací paleontologa, na vlastní kůži zkusit sílu gyroskopického momentu nebo se pokusit izolovat DNA z banánu. Ve výstavě Vynálezci a vynálezy se vám bude věnovat její autorka a pro menší děti máme připravenu další zajímavou soutěž.

Program:
10. 15 - Vynálezy, které pomáhají zkoumat život v geologické minulosti - přijďte a vyzkoušejte si práci paleontologa. Poznejte, jak současní paleontologové používají pro studium fosilií (zkamenělin) moderní přístroje jako je např. skenovací elektronový mikroskop, binokulární lupa, preparační jehla, abrazivní přístroj nebo různé počítačové programy pro analýzu dat, ale i neobvyklé pomůcky jako je např. pobělovačka. 10. 30 Komentovaná prohlídka výstavy s autorkou PhDr. Vandou Marešovou

11. 15 - Tajuplný mikrosvět - zajímá vás, jak vypadají rostliny uvnitř? Jaké procesy se v nich odehrávají? Co dělají buňky listů a jak rostou kořeny? Přijďte a sami za pomoci binokulárních lup a mikroskopů objevíte krásu světa rostlin. Vynález mikroskopu posunul hranice lidského poznání do zcela nových dimenzí. Seznamte se s možnostmi, se kterými současná mikroskopie disponuje.

13. 00 - Astronomické vynálezy - přijďte a pochopíte, jak poznávání Vesmíru a rozvoj kosmonautiky vedly k velkému posunu lidského poznání i k různým vylepšením v běžném životě jako jsou světelné zářivky či teflonové pánve. Můžete si zkusit poškrábat upravený křemíkový povrch nožem či diamantem, ulomit si kousek křemíkového krystalu, na vlastní kůži zkusit sílu gyroskopického momentu nebo moci ochutnat indiána, který prošel vakuem.

14. 00 - Po stopách lidstva aneb co dala antropologie a medicína světu. Slyšeli jste už někdy jména Janský, Hrdlička nebo Bertillon? Přijďte na přednášku a poodhalte tajemství těchto vědců, kteří se snažili dozvědět co nejvíc o nás samých. Také jejich práce dokazuje, že lidé učinili řadu neuvěřitelných objevů a dnes máte mimořádnou možnost se s některými z nich seznámit.

15. 00 - Jak byly objeveny zákony dědičnosti - nevíte, co je to genetika? Odborníci z Mendelova muzea MU vám to vysvětlí a seznámí vás s životem jejího zakladatele Gregora Johanna Mendela. Pochopíte, co je to DNA, a sami si vyzkoušíte izolaci DNA z banánů. Domů si odnesete semínka hrachu, která si můžete vysadit a jako Gregor Johann Mendel je křížit a pozorovat.

10. 00 – 17.30 - Objev ve výstavě víc než ostatní - pro mladší děti do 12 let jsme připravili soutěž, při které ve výstavě objeví spoustu zajímavostí, kterých si běžný návštěvník často nevšimne. Na toho, kdo splní všechny úkoly, čeká malá odměna.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 4. 2012