Úvod > Kalendář akcí > Den Rulandského modrého v trojské botanické zahradě
Den Rulandského modrého v trojské botanické zahradě
"> "> ">
18.8.
+ Přidat foto
Gastronomické akce

Den Rulandského modrého v trojské botanické zahradě

Kdy 18. srpen 2021 13:00 - 21:00
V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se ale pozornost zaměří na starobylou odrůdu Rulandské modré, jednu ze zdejších klíčových.
Tradice jejího pěstování sahá do dob dávno minulých, ale její obliba a kvality rozhodně minulostí nejsou. Rulandské modré se zrodilo jako francouzské Pinot noir už ve starověku. Na naše území se pak dostalo díky Karlu IV.

V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se ale pozornost zaměří na starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie tu sahá až do dob Karla IV. Dá se říci, že pěstování Rulandského modrého na pražských vinicích je stejně staré jako Univerzita Karlova.

Rulandské modré je klíčová odrůda. Její pěstování má v Praze dlouhou tradici a v místních klimatických podmínkách se jí skvěle daří. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob. Loňský ročník 2020 nebyl červeným vínům příliš nakloněn. Rulandské modré jsme tedy využili pro výrobu růžových vín a jedné speciality. Tou je klaret – bílé víno z modrých hroznů. Je to suché, ale plné víno, ve kterém si hrají chutě tropického ovoce a banánu v kombinaci se žlutým jablkem, zralými hruškami a rynglemi.

Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Na terase u Vinotéky sv. Kláry bude od 13 hodin připravena volná minidegustace čtyř vzorků z místní produkce z této odrůdy. Zájemci tak budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Žetony na minidegustaci budou v prodeji v baru vinotéky v ceně 150 Kč za čtyři vzorky.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021