Úvod > Kalendář akcí > Den otevřených dveří v Senátu - 28. říjen

Den otevřených dveří v Senátu - 28. říjen

Kdy 28. říjen 2019 9:00 - 16:00 Společenské akce
U příležitosti státního svátku se opět otevře sídlo Senátu Parlamentu ČR veřejnosti. Připraveny budou komentované prohlídky Valdštejnského paláce, v Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců.
Prohlédněte si historické prostory Valdštejnského paláce, který nechal vybudovat mocný český šlechtic, generalissimus císařských vojsk Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583-1634) jako svou pražskou rezidenci. Projektantem paláce byl italský architekt Andrea Spezza. Albrecht z Valdštejna se ze svého sídla netěšil dlouho. Od roku 1630, kdy byla dokončována výzdoba paláce, do své násilné smrti v roce 1634 v něm strávil nanejvýš 12 měsíců. Některé prameny dokonce uvádějí, že v paláci pobyl celkem pouhých 80 dnů. Vzhledem k tomu, že byl Valdštejn na sklonku života prohlášen za zrádce, mohl jeho majetky císař zabavit, a palác se tak po vévodově smrti dostal do vlastnictví Habsburků. Krátce poté ho za symbolickou cenu od císaře odkoupil vévodův vzdálený příbuzný Maxmilián z Valdštejna a Valdštejnové pak palác obývali více než tři sta let. Od roku 1945 je palác majetkem státu.

Ve Valdštejnském paláci si mohou návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň či Mytologická chodba. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku.

Vstup zdarma. S ohledem na kapacitu vnitřních prostor bude vstup do Valdštejnského paláce regulován. Vzhledem ke značnému předpokládanému zájmu veřejnosti upozorňujeme občany na možné delší čekací doby. Návštěvníky prosíme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, prohlídky budou umožněny pouze příchozím s příručními zavazadly.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 10. 2019