Úvod > Kalendář akcí > Den otevřených dveří v budově Ministerstva zemědělství

Den otevřených dveří v budově Ministerstva zemědělství

Kdy 28. říjen 2019 10:00 - 16:00 Společenské akce
Srdečně zveme na Den otevřených dveří Ministerstva zemědělství. Komentované prohlídky se budou konat každou půlhodinu v čase od 10:00 do 15:30 hodin.

V rámci dne otevřených dveří vás provedeme veřejnosti nepřístupnými prostorami neoklasicistní budovy Ministerstva zemědělství na Těšnově navržené architektem Františkem Roithem.

V rámci komentované prohlídky bude možné nahlédnout do prostor bývalého reprezentativního bytu ministra, do jeho současné pracovny, jednacích sálů a dalších prostor zpřístupněné budovy.

Komentované prohlídky se budou konat každou půlhodinu v čase od 10:00 do 15:30 hodin.

Z historie budovy:

Neoklasicistní stavbu ve 30. letech
minulého století stavěli za použití nejmodernější techniky, například čtyřicetimetrových jeřábů, železobetonu a - poprvé v Praze - litého betonu, což umožnilo dokončit hrubou stavbu za pouhý rok, a to podle návrhu architekta Františka Roitha. Ten je dále autorem například i Městské knihovny na Mariánském náměstí nebo Domu ředitelství pošt a telegrafů v Brně.

Základní kámen ke stavbě Ministerstva zemědělství slavnostně položil tehdejší ministr Otakar Srdínko dne 18. 5. 1928. Stavební pozemky na někdejším Petrském nábřeží vznikly úpravou koryta Vltavy a demolicí tzv. Helmových mlýnů, o nichž existují první zmínky už ve 14. století, v roce 1901 však kompletně vyhořely. Z důvodu nutného zpevnění terénu na břehu řeky stojí budova Ministerstva zemědělství na 1740 pilotech. Kolaudace stavby s celkovým rozpočtem 47 milionů korun proběhla v březnu 1932 a na jejím zhotovení se podílelo více než padesát odborných firem.

Akce je určená pro širokou veřejnost.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 10. 2019