Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Den otevřených dveří v budějovickém Českém rozhlase
Společenské akce

Den otevřených dveří v budějovickém Českém rozhlase

Nahlédnout do tajů práce s mikrofonem a digitálního zpracování zvukových nahrávek a setkat se s oblíbenými moderátory a redaktory mohou posluchači Českého rozhlasu České Budějovice. Jeho dveře se veřejnosti otevřou v sobotu 27. dubna.
Pro návštěvníky jsou od 9 do 16 hodin přichystány prohlídky vysílacích studií, rozhlasového archivu a ukázky přípravy regionálního zpravodajství nebo příklady práce se zvukovým záznamem. Připraveni zodpovědět veškeré otázky budou také autoři pořadů, moderátoři a redaktoři, jejichž hlasy se denně ozývají z vysílání na jihočeské frekvenci 106,4 FM.
 
Vysílání českobudějovického studia Českého rozhlasu zní jihočeským rozhlasovým éterem téměř 74 let. Za tuto dlouhou dobu si získalo srdce desítek tisíc posluchačů a s jeho programem vyrostlo několik generací.

Prohlídková trasa budějovickým rozhlasem zahrnuje moderní vysílací studio, dále se návštěvníci seznámí s přípravou rozhlasového zpravodajství a objeví možnosti, které jim přinášejí webové stránky a internetový audioarchiv. Při návštěvě unikátní regionální rozhlasové fonotéky pak uslyší ukázky záznamů, které se uchovávají již od vzniku jihočeského studia v roce 1945.
 
Jak zdůrazňuje vedoucí programu Martin Schuster, rozhlasáci posílají práci takzvaně do vzduchu, takže je vždycky příjemné setkat se s těmi, kteří ji z toho vzduchu chytají. A snad i rádi. „Jednak je člověk vidí coby konkrétní osoby, které mají tváře, hlasy i nějaká ta přání a postřehy, a jednak si každý z nás potvrdí, že to společné rozhlasové činění má smysl,“ dodává.
 
Připraven je samozřejmě pestrý doprovodný program v rozhlasových studiích. Po celý den budou hrát oblíbené jihočeské kapely a připraveno je i setkání se zajímavými hosty.
 
Ve studiovém sále vystoupí od 10 hodin dechová hudba Doubravanka z Jámy, ve 12 hodin uslyšíte českobudějovickou skupinu Chansonet a ve 14 hodin začne koncert Rozhlasového swingového orchestru a jeho sólistů.
 
V činoherním studiu se seznámíte s přípravou natáčení jihočeských zvonů. Redaktor Jan Kopřiva s mistrem zvuku Markem Svobodou navštívili už stovky zvonic a kostelů a zaznamenali tisíce hlasů zvonů. Dále si redaktor Filip Černý popovídá se spisovatelem a literárním rekordmanem Janem Bauerem, který drží rekord v počtu vydaných knih. Napsal jich téměř dvě stovky. Také s Petrem Kronikou a jihočeskými kronikáři zalistujeme v jejich kronikách. Promluví například o tom, jak se k psaní obecní kroniky dostali a jakým způsobem je píší. A jistě nás nechají i nahlédnout do zápisů pro budoucí generace.
 
Nezapomeňte v sobotu 27. dubna na Den otevřených dveří v Českém rozhlase České Budějovice mezi 9. a 16. hodinou. Rozhlasáci se těší na viděnou.

Doprovodný program:

Studiový sál
10.00 – 11.30 Doubravanka
12.00 – 13.30 Chansonet
14.00 – 15.30 Rozhlasový swingový orchestr
 
Činoherní studio
09.30 Beseda o natáčení hlasů jihočeských zvonů s Janem Kopřivou
11.30 Povídání Filipa Černého se spisovatelem a literárním rekordmanem Janem Bauerem
13.30 Listování v kronikách s Petrem Kroniko

Provozovatel

Český rozhlas České Budějovice

U Tří lvů 1
370 01 České Budějovice
Tel.:
+420 221 554 444
Email:
budejovice@rozhla...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://budejovic...
GPS:
48,971188 14,478019
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Dinoexpedice 2023 – návrat dinosaurů do Českých Budějovic

Vládci druhohor se vracejí! Unikátní a ojedinělá výstava robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech se vrací na výstaviště do Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Škoda – automobily na plakátech a v prospektech (1945 – 2022)

Výstava prezentuje vývoj reklamy, propagace a grafiky zachycené na dobových originálech plakátů a tiskovin společnosti Škoda Auto z archivu milevského sběratele Martina Kupce, který se této činnosti věnuje již přes deset let.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Výstava orchidejí, exotických rostlin a zvířat v Jihočeském muzeu

Zveme vás na tradiční výstavu orchidejí, exotických rostlin a zvířat, která se koná v termínu 10. – 19. března 2023. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělí 13. března.
České Budějovice, Jihočeský kraj

František Doubek – Česká státnost

Výstava představuje kresby a grafiky Františka Doubka – profesora, výtvarníka, malíře a hudebníka. Hlavním spojovacím prvkem bohaté umělecké tvorby tohoto renesančního člověka je vynikající perfekcionismus ve ztvárnění všech výtvarných děl.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Areál Petrinum

Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v srdci Českých Budějovic, Žižkova třída, unikátní je především svojí novorománskou architekturou a výzdobou v beuronském uměleckém stylu. Sousedí také s mateřincem kongregace bratří Nejsvětější Svátosti – Petrini, kteří nad celým areálem drží ochranou ruku.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Jihočeská filharmonie v Českých Budějovicích

Jihočeská filharmonie byla založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a je jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Klášter kapucínů s kostelem Sv. Anny v Českých Budě­jovicích

Klášter kapucínů byl vybudován v letech 1615 – 1621, císařovnou Annou Tyrolskou, chotí Matyáše Habsburského, která uvedla kapucíny do Českých Budějovic roku 1614. Kostel je v duchu kapucínské architektury jednoduchá jednolodní stavba s dvěma kaplemi po severní straně.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Garni České Budějovice

Hotel Garni nabízí dostupné ubytování jen pár minut od centra Budějovic. Pokoje disponují vlastní koupenou se sprchou a WC a připojením k internetu WiFi.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích

Kavárna Borůvka v Českých Budějovicích je místem, kde se lidé rádi potkávají. Můžete si zde dopřát výbornou kávu a vynikající "zdravé" domácí dorty a zákusky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace café bar Karla IV. v centru Českých Budějovic

Za dveřmi restaurace naleznete stylové prostředí, kde útulnou a domácí atmosféru dokresluje velký otevřený krb. Ve sklepení se třpytí měděné pivní tanky, které vybízejí k ochutnání orošeného džbánku pivního moku, který známe již 170 let.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj