Úvod > Kalendář akcí > Den otevřených dveří hangáru na letišti Točná se stíhacím letounem Hawker Hurricane
Sportovní akce

Den otevřených dveří hangáru na letišti Točná se stíhacím letounem Hawker Hurricane

Kdy 10. červenec 2021
V sobotu 10. července můžete zavítat na letiště Točná, kde se koná den otevřených dveří hangáru. Představí se zde stíhací letoun Hawker Hurricane, na kterém za 2. světové války létali českoslovenští piloti
O letadle
Hurricane byl zařazen do služby RAF v roce 1937 a od začátku druhé světové války létal v osmnácti letkách. Dosáhl věhlasu svou rolí v Bitvě o Británii, nicméně Hurricane pokračoval ve své službě prakticky  v každé bitvě během druhé světové války. Hurricane s označením IV začal sloužit v roce 1943. Byla to útočná verze proti pozemním cílům se čtyřmi kanóny 20mm. Označení Mk.IV byla osazena motorem Merlin 24 nebo 27, optimalizovaný pro provoz v horkém podnebí a třílistou vrtulí. Tato verze byla také osazena novým křídlem, které mohlo nést dvě bomby, osm „60 pounder“ raket, nebo 40-milimetrový kanón podle potřeby. Celkem bylo vytvořeno 794 kusů této verze, plus přestavby z jiných verzí.

V současné době je z původně vyrobených 14 583 kusů letuschopných méně než 15 letounů a jeden poslední ve verzi Mk.IV.

Letiště Točná je součástí veřejné dopravní infrastruktury ČR a integrovaného záchranného systému. Jedná se o malé letiště v klidné lokalitě na okraji, Prahy mezi Komořany a Cholupicemi.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 18. 6. 2021