Úvod > Kalendář akcí > Příroda a ekologie > Den otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu 2024
Příroda a ekologie

Den otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu 2024

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Příroda a ekologie v celé ČR.
Pro návštěvníky chystáme spoustu zajímavostí, doprovodných programů, praktických ukázek měření, ale i dalších atrakcí – ty budou nejen o vodě, ale i o počasí, klimatu a ovzduší.
Děti si užijí zábavu v tvůrčích dílničkách a při interaktivních hrách na stáncích hydrologie, meteorologie a kvality ovzduší.

A to samozřejmě není vše. Naši odborníci si s návštěvníky rádi popovídají o všem, co je zajímá. Třeba o suchu, kvalitě vody nebo sledování povrchových a podzemních vod. Nejvíce atrakcí naleznou milovníci vody na Oddechové loučce u Vltavy v Komořanech.
 
Letošní ročník je zaměřený na hydrologii, a tak se můžete dovědět například:
- Co se děje v krajině s vodou, která u nás naprší
- Kam a kudy odtéká, kde se zadržuje a jak se počítá hydrologická předpověď
- Jak funguje koloběh vody v přírodě
- Praktické ukázky měření vodní hodnoty sněhu a další
 
Den otevřených dveří nabídne praktické ukázky měření kvality ovzduší a samozřejmě nebudou chybět ani zajímavá data. S informacemi od našich biometeorologů se zase můžete dobře připravit na pylovou sezónu nebo třeba na tu houbařskou.

Pro návštěvníky se i letos otevřou dveře Centrálního předpovědního pracoviště, nebo Regionálních předpovědních pracovišť – místa, kde pracují meteorologové a připravují předpovědi počasí.
Také naši klimatologové pro vás mají spoustu zajímavostí a perliček – můžete se jich zeptat třeba na počasí v den svého narození. Určitě vám můžeme doporučit i oblíbené přednášky nebo prohlídku meteorologické zahrádky.

Z bohatého programu vybíráme:
Ústí nad Labem se dozvíte se více o práci meteorologů, klimatologů, hydrologů a pracovníků kvality ovzduší. Dále mají pro vás připravenou Vernisáž výstavy s komentovanou prohlídkou hlavním autorem na téma: „150 let od povodně na Blšance 1872.“

V Hradci Králové se kromě jiných aktivit můžete dovědět o extrémních hodnotách počasí, nebo o projevech klimatické změny ve východočeském regionu.

Na pobočce v Brně pak bude možnost zkusit si změřit vydatnost pramene a prohlédnout si malé vodní organizmy, zjistit v pokusné laboratoři jaká kouzla dokáže voda v krajině, nebo jak vypadá vzduch pod mikroskopem.

Co se dýchá v Ostravě a zda se mění nebo nemění klima, to se bude možné dovědět od našich odborníků přímo na pobočce v Ostravě, samozřejmě mají připravený i další bohatý program z oblasti hydrologie a meteorologie.

České Budějovice připravují ukázky terénních měření – prohlídku vodoměrné stanice u Boršova, zde uvidíte měření průtoku ve Vltavě a měření podzemních vod ve vrtu s odborným výkladem.
 
Den otevřených dveří bude organizován i na profesionálních meteorologických stanicích (MS) a observatořích (OBS): MS Karlov, MS Cheb, Přimda, Churáňov, Kocelovice, Pec pod Sněžkou, Přibyslav, Plzeň-Mikulka, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Svratouch, Kostelní Myslová, Kuchařovice, Luká, Liberec, Červená, Lysá hora, Holešov a OBS Temelín, Dukovany, a OBS Košetice.

Na stanicích vás náš kolega provede pracovištěm a seznámí s přístroji na meteorologické zahrádce od automatických až po klasické meteorologické přístroje na měření teploty, vlhkosti, vzduchu, rychlosti a směru větru, srážek, nebo slunečního svitu.

Aktuality

Příměstský cyklo kemp

Cyklo kempy jsou zaměřeny na výuku jízdy na kolech, bezpečnost pohybu jednotlivců i skupin a jízdu přes cyklo překážky. Pro děti je také připraven celodenní výlet na koloběžky. Vyvrcholením týdne je rychlostně-obratnostní závod o věcné ceny. Kempy jsou pro začátečníky, tak i pro pokročilé cyklisty.
Praha 12, Praha

Pokémon Fest a Festival karetních her a sběratelství

Burza a výměna karet, soutěže a hry.
Praha, Praha

PokéTour speciál k vysvědčení

Doneste vysvědčení a dostanete dárek.
Praha, Praha

Lidová pašijová hra

Spolek Zbraslavské pašije, Městská část Praha Zbraslav, Zbraslavská kulturní společnost, Římskokatolická farnost Zbraslav uvádějí na zbraslavské zámecké zahradě, předkostelí Lidovou pašijovou hru.
Praha 5, Praha

Bonsaje na Zbraslavi

O víkendu 25. – 26. červan pořádá Bonsai klub Zbraslav výstavu bonsají v Městské zahradně na Zbraslavi.
Praha 5, Praha

Grill Piknik Zbraslav

Poslední dubnový víkend oslavíme zahájení grilovací sezóny na Zbraslavi! Přijďte si užít pohodový den s rodinou a přáteli. Stačí si vzít deky a dobrou náladu! My zajistíme dobroty z grilu, osvěžující nápoje a bohatý doprovodný program.
Praha-Zbraslav, Praha

Náhrdelník pro maminku – Klub Tvořílků

Tvořivá dílna pro děti 4-10 let.
Praha 4, Praha

Petr Bende & Bohouš Josef

Akustický recitál plný pohody.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Silniční majestát – okruh kolem Prahy Lahovice – Slivenec

Jedním ze stěžejních témat Prahy je již dlouhá léta doprava. Pojďme se trochu netradičně podívat na jednu stavbu, která sice neláká tolik pozornosti jako Staroměstský orloj či Tančící dům, zato je z hlediska technicko-inženýrského a svou konstrukcí výjimečným světovým dílem!
Praha-Zbraslav, Praha

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně

Modřanské a Komořanské tůně (jinak též „Modřanské laguny“) se nacházejí v jižní části Prahy u soutoku Berounky a Vltavy.
Praha 4, Praha

Vyhlídkové věže Lahovického mostu

Lahovický most je pražským silničním mostem přes Berounku. Dvojice netradičně umístěných vyhlídkových plošin byla vybudována při rekonstrukci lahovického mostu v roce 2003 a 2004.
Praha 5, Praha

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Oblíbená trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně a na Karlštejn. Nenáročná veskrze rovinatá trasa je vhodná pro cyklisty, a když je dostatek sněhu, lze se tudy projet i na běžkách.
Praha 5, Praha

Action Park v Lahovicích

Action Park je venkovní zábavní areál nacházející se nedaleko centra Prahy. Vyzkoušet si tam můžete unikátní aktivity jako je bodyzorbing, lidský stolní fotbal, paintball, fotbalové šipky, lukohra a mnohé další.
Praha, Praha

Paintball na Praze 5

Přijďte se odreagovat na nové paintballové hřiště na Praze 5. K dispozici je návštěvníkům kompletní vybavení (maska, rukavice, overall, zbraň) a služby organizátora. Zahrát si můžete několik tipů her, nejoblíbenější je Team Deatmatch a Capture the flag.
Praha 5, Praha

Studio Lammas v Plzni

Studio Lammas nabízí široké spektrum kurzů pro těhulky, maminky s dětmi, kurzy angličtiny, bubnování, tvořivé večery pro ženy a semináře zaměřené na ženství.
Plzeň, Plzeňský kraj

Parkové muzeum Staré Modřany

Od května 2019 byl v rámci projektu Rezidence Modřanka zahájen provoz 9 nových „atmosfér“ Parkového muzea Staré Modřany.
Praha 12, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Škoda lásky na Zbraslavi

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky.
Praha 5, Praha

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 12, Praha

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Restaurace U Rytíře – gastronomie v klasickém stylu

Skvělá restaurace nabízí straročeskou kuchyni a speciality české kuchyně. Přímo před hosty se pečou selata, steaky... stačí objednat!
Praha 5, Praha

Pivovar Horymír – první radotínský vzájemný pivovar

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty.
Praha, Praha

Hotel Michael

Čtyřhvězdičkový hotel Michael se nachází uprostřed zeleně v klidné a bezpečné lokalitě Prahy 12.
Praha 12, Praha