Úvod > Kalendář akcí > Den hvězdáren a planetárií 2020 - zahleďte se na noční nebe z domova

Den hvězdáren a planetárií 2020 - zahleďte se na noční nebe z domova

Kdy 27. březen 2020 Festivaly
Je tu opět měsíc březen a s ním i český Den hvězdáren a planetárií. Asociace hvězdáren a planetárií jej letos vyhlásila na pátek 27. března.
V tento den bychom chtěli všem astronomii milovným lidem připomenout, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor či kometa, tu a tam kosmická stanice či družice a že na toto vše se můžeme podívat jednak svýma očima, jednak dalekohledy a jednak i prostřednictvím projektorů našich planetárií.    

Rok 2020 je druhým ročníkem „Dne hvězdáren a planetárií“. Letos se bohužel hvězdárny a planetária neotevřou, ale ani tak se nezapomeňte podívat na noční oblohu.

I když nestihnete využít Den hvězdáren a planetárií letos, nebo bude zataženo, nebo se Vám prostě nebude chtít, budete mít možnost i v letech příštích. Termín však není pevný. Vzhledem k nejrůznějším soumrakovým, pozorovacím, pracovním i odpočinkovým faktorům je stanoven na pátek nejblíže první čtvrti v březnu každého roku.  Takže si můžete udělat i plán dlouho dopředu … Příští rok vychází na pátek 19. března 2021. Samotná první čtvrť pak nastává o dva dny později, tedy v neděli 21. března.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 3. 2020