!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Dalibor Bača: Za kulisou - výstava v Hradci Králové
Dalibor Bača: Za kulisou - výstava v Hradci Králové
">
12.5.
31.3.
+ Přidat foto
Výstavy

Dalibor Bača: Za kulisou - výstava v Hradci Králové

Kdy 12. květen 2020 10:0031. březen 2021 18:00
Vstupní hala Galerie moderního umění v Hradci Králové poskytne od jejího znovuotevření 12. května 2020 do 31. března 2021 prostor pro dílo Dalibora Bači nazvané Za kulisou.
Jeho umělecký projekt zde ztvární tmavá a zvukově izolovaná komora, ve které bude umělec v průběhu devíti měsíců trávit tři týdenní pobyty.

V komoře vybavené pouze lůžkem a sociálním zařízením bude Dalibor Bača pobývat oproštěn od konzumace jídla i kontaktu s okolním světem. Název Za kulisou vyjadřuje autorovo přesvědčení o tom, že nás přemíra informací z médií spíše dezinformuje a že mnohá média v dnešní době realitu účelově překrucují a tvoří tak kulisu zastírající skutečnost. Mediální půst, ticho a tma jsou poté nástroji k proniknutí za onu kulisu, ke zklidnění a dosažení hloubky a celistvosti.

Co se odehrává uvnitř komory, zůstává očím návštěvníků skryto. Nemůžeme si být ani jisti, jestli je umělec v daném momentě v komoře přítomen. Umělcova cvičení, meditace a soukromí nejsou předmětem vystavování, ale spíše snahou o nalezení vnitřní cesty oproštěné jak od konzumace, tak od produkce mediálních obrazů.

Za kulisou sleduje umělcovo zkoumání lidského vědomí a osobního prožívání v době mnohonásobných krizí poukazujících na neudržitelnost stávající společnosti (stejně jako jeho monumentální instalace Definitivně nedokončené pro Novou synagogu v Žilině v roce 2018). V současné době nelze přehlédnout důsledky pandemie COVID-19 a vliv následných opatření na naše životy a celou společnost. Navzdory paralelám mezi umělcovými pobyty v komoře a dnešní izolací či karanténou běžných občanů existují mezi oběma situacemi podstatné rozdíly. Umělec izolaci podstupuje dobrovolně, jako odpověď na vnitřní volání, a promyšleně, po dlouhodobé tělesné i duševní přípravě. Pro mnohé z nás je izolace naopak stavem, k němuž jsme bez jakýchkoli příprav donuceni a který představuje značný nápor na naši duševní pohodu.

Dalibor Bača žije a pracuje v Praze a Bratislavě. Je absolventem Vysokej školy výtvarných umení v Bratislavě. Patří ke generaci současných umělců s klasickým sochařským vzděláním v propojení s kritickým pohledem na roli a formu monumentu ve veřejném prostoru. Spoluzaložil iniciativu Veřejný podstavec, která usilovala o využití podstavců zbylých po odstraněných monumentech pro prezentaci současného umění. Ve veřejném prostoru, před Domem odborů v Bratislavě, Bača také dočasně umístil svou bustu Doc. JUDr. Robert Fico, CSc. (2010), která byla posléze odstraněna. Pozornost širší veřejnosti vyvolalo i jeho angažované dílo CZ_SK_HU_D_PL (2014) ve tvaru vlajky na výstavě Privátní nacionalizmus v Praze a Košicích. V posledních letech se Bača zaměřuje na abstraktnější a procesuálnější, avšak neméně politické vyjádření, jako např. ve své monumentální instalaci Definitivně nedokončené (2018) v Nové synagoze v Žilině. Bortící se věže ze skleněných tabulí pospojované tajícím asfaltem v této instalaci poukazovaly na neudržitelnost společnosti v době klimatické krize.

Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově. V nedávných letech prošla budova galerie rozsáhlou rekonstrukcí s důrazem na zachování historického charakteru secesní stavby. Díky intervenci Dalibora Bači Za Kulisou citlivě zrestaurovaná vstupní hala, kde v minulosti již díla bývala vystavována, opět doslova ožije.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 10. 5. 2020
28.9.
Gočárovy schody

Gočárovy schody

Hradec Králové, Královéhradecko
10.4.
2.10.
Nova Cup 2021 - nové termíny

Nova Cup 2021 - nové termíny

Hradec Králové, Královéhradecko
19.8.
21.8.
Hip Hop Kemp 2021

Hip Hop Kemp 2021

Hradec Králové, Královéhradecko
9.6.
10.6.
Entrée k tanci 2021 v Hradci Králové

Entrée k tanci 2021 v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Café Na kole

Café Na kole

Hradec Králové, Královéhradecko
Alcatraz cocktail bar

Alcatraz cocktail bar

Hradec Králové, Královéhradecko