Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Cyklus historických přednášek – výročí konce druhé světové války
Historické a vojenské akce

Cyklus historických přednášek – výročí konce druhé světové války

V březnu začíná v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně další cyklus přednášek Rozumíme historii?! Přednášející se tentokrát zaměří na téma druhé světové války, která u nás skončila před sedmdesáti lety, v květnu 1945.
Na projektu knihovna spolupracuje se Státním okresním archivem Zlín a jeho součástí budou tři zajímavé přednášky, které se konají v sále B, 2. podlaží budovy 15. Konec druhé světové války na Zlínsku Středa 4. března 2015 v 17.00 Mgr. Zdeněk Pomkla, Moravský zemský archiv v Brně Přednáška se bude věnovat událostem jara roku 1945 na Zlínsku.

Pokusí se přiblížit dění v období několika měsíců před osvobozením. Zdeněk Pomkla vzpomene nejen zvýšenou činnost partyzánských oddílů, ale také reakci okupačních sil a tragédie, ke kterým došlo na samém konci války.

Zlínský novinář Jaroslav Pelíšek a jeho kolaborace v době protektorátu Čechy a Morava Středa 8. dubna 2015 v 17.00 PhDr. Pavel Večeřa, Ph.D., Masarykova univerzita Brno Přednáška přiblíží život a profesní působení novináře Jaroslava Pelíška, který patřil k předním aktérům novinářské kolaborace na Moravě a po válce byl postaven před Národní soud.

Jakou povahu měla jeho kolaborace a jaké motivy jej vedly k tomu, že se během protektorátu takto angažoval? Jde o ukázkový příklad člověka lapeného v soukolí okupační moci, ale i vlastních tužeb a představ. Dopad teroru po atentátu na Heydricha na českou společnost Středa 22. dubna 2015 v 17.00 Mgr. Vojtěch Šustek, Ph.D., Archiv hlavního města Prahy Přednášející se pokusí v úplnosti vykreslit obraz atmosféry okupačního režimu v době tzv. heydrichiády. Bude hovořit o masivní zastrašovací kampani nacistických a kolaborantských propagandistů za účelem donutit výhrůžkami genocidou český národ vydat útočníky na Heydricha. Dozvíte se, jak probíhaly policejní velkorazie po celém území tzv. protektorátu Čechy a Morava. Hovořit se bude o vraždách českých vlastenců, celých českých rodin, které měly být mstou za Heydrichovu smrt a o utajené popravě 294 Čechů v Mauthausenu v říjnu 1942 – mužů, žen a dětí z rodin, které poskytly podporu parašutistům, nebo byli jejich příbuznými.

Provozovatel

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
Tel.:
+420 573 032 400
Email:
info@kfbz.cz
GPS:
49,224455 17,656144
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Zlínsko – Luhačovicko
Město:
Zlín
Tipy na výlet:
Zlín a okolí
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Maker Faire Zlín – přehlídka inovátorů a vynálezců

Maker Faire je světová přehlídka kreativity pro všechny tvůrce, inovátory, bastlíře, DIY nadšence a jejich příznivce. Zábavný program je plný interaktivních a vzdělávacích projektů pro celou rodinu.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční čas v Muzeu jihovýchodní Moravy

V předvánočním čase je v krajském kulturně vzdělávacím centrupřipraven pro malé i velké návštěvníky bohatý program. Těšit se mohou především na různorodé tvořivé dílny, koncerty i vánoční výstavku.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční ježíškova pošta ve Zlíně

Vánoce jsou časem plnění přání, hlavně těch dětských. Vánoční pošta v Obchodním domě s jejich plněním ochotně pomůže.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční trhy u Obchodního domu Zlín

Zpříjemněte si advent návštěvou Vánočního mini trhu u Obchodního domu Zlín. Těšit se můžete na vánoční strom, vánoční kolo a gastro stánky.
Zlín, Zlínský kraj

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.
Zlín, Zlínský kraj

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.
Zlín, Zlínský kraj

Cykloturistika v okolí Zlína

Cykloturistika na horském kole nabízí v okolí Zlína více možností. Můžete jet po značených cyklotrasách nebo využít turistické stezky, ale také použít neznačené cesty a chodníčky, procházející hostýnské a vizovické vrchy.
Zlín, Zlínský kraj

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pálenky Martenz – unikátní malinovice

Firma Martenz ze Zlína se zabývá produkcí pálenek, a to ne ledajakých! Vybrala si snad nejtěžží „disciplínu“ v tomto oboru, a to výrobu malinovice. Unikátní destiláty si rychle získaly oblibu a slaví úspěchy doma i v zahraničí. Kromě malin zpracovává Matenz také třeště a švestky.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

Jedním tahem: kavárna, bar a galerie ve Zlíně

Industriální prostor centra Zlína, hravý, volný a otevřený skrývá kavárnu, bar a galerii s názvem Jedním tahem.
Zlín, Zlínský kraj

Koliba U černého medvěda ve Zlíně

Restaurace nabízí nevšední kulinářské zážitky tradičních, ale i světových specialit připravovaných na otevřeném ohništi, klasickou českou kuchyni i stylové prostředí pro slavnostní příležitosti. Především si tu užijete nezapomenutelnou atmosféru při pravidelných večerech živé hudby.
Zlín, Zlínský kraj