Úvod > Kalendář akcí > Cyklojízda Eurovelo 13 pro všechny

Cyklojízda Eurovelo 13 pro všechny

Kdy 28. září 2019 Sportovní akce
Jihočeská centrála cestovního ruchu, projekt Kultura a příroda na Zeleném pásu ve spolupráci s turistickou oblastí Česká Kanada a městem Slavonice vás srdečně zvou na cykloakci Eurovelo 13 pro všechny. Akce se uskuteční v sobotu 28. září 2019 od 10:00 hodin.
Start na náměstí Míru ve Slavonicích. Předpokládaný konec akce v 16:30 hodin také na náměstí Míru ve Slavonicích. Na startu obdrží každý účastník cyklojízdy mapu trasy celé trasy, v cíli pak malý dárek. V rámci doprovodného programu se na slavonickém náměstí uskuteční od 14 hodin koncert JH Swing Bandu (Euro Jazzbandu).

Oslavit svatého Václava, patrona české země, všechny jeho jmenovce i Den české státnosti, netradičně v sedle jízdního kola uprostřed unikátní přírody České Kanady mohou všichni, kteří se 28. září zúčastní cyklojízdy Eurovelo 13 pro všechny. Společný výšlap česko – rakouským příhraničím bude rovněž připomínkou 30. výročí pádu takzvané Železné opony.

Jezdce na trase čeká unikátní příroda, památky, připomínky tradiční kultury i pohnuté historie česko – rakouského pohraničí.

Účastníkům cykloakce Eurovelo 13 pro všechny budou v sobotu 28. září k dispozici cyklobusy, které je ráno dopraví na místo startu a odpoledne zpět. Nástupními místy cyklobusu č. 1 do Slavonic jsou České Budějovice - u výstaviště (7.30 hod.), Třeboň - autobusové nádraží (8.00 hod.) a Jindřichův Hradec - vlakové nádraží (8.30 hod.). Cyklobus č. 2 vyrazí ze Strakonic, z nového parkoviště u Zimního stadiónu, v 7.30 hodin, z Písku z parkoviště před vlakovým nádražím v 7.30 a z Tábora, z parkoviště před vlakovým nádražím, v 8.30 hodin.

Nástupní místa cyklobusů:
1. České Budějovice - u výstaviště 7:30
Třeboň autobusové nádraží 8:00
Jindřichův Hradec vlakové nádraží 8:30

2. Strakonice - nové parkoviště u Zimního stadionu 7:00
Písek - parkoviště před nádražím 7:30
Tábor - parkoviště před nádražím 8:30

Kapacita omezena!
Nutná registrace na e-mailu drunecka@jccr.cz nebo na telefonu 606 611 838.

Cílem přeshraničního projektu Kultura a příroda na Zeleném pásu, ATCZ74 je propagace dálkové cyklotrasy Eurovelo13 na území jižních Čech a jižní Moravy, na druhé straně hranice pak v oblasti destinací Waldviertel na severozápadě a Weinviertel na severovýchodě dolního Rakouska.

Evropský zelený pás podél Železné opony nabízí unikátní kulturní a přírodní zážitky

Cyklotrasa Eurovelo 13 v současné době jedinečným způsobem mapuje přírodní a kulturní dědictví rozléhajícím se na evropském Zeleném pásu podél Železné opony. Ta představovala svého času mimořádně dlouhý pás „území nikoho“ mezi Východem a Západem, který byl i několik kilometrů široký. Vstup do tohoto hraničního pásma byl bez zvláštního povolení zcela zakázán, hospodářské aktivity byly silně omezeny. Paradoxně tak byl vytvořen unikátní zelený pás napříč celou Evropou, jenž byl ušetřen větších negativních zásahů lidské činnosti.

Krátce po pádu železné opony a následném zpřístupnění pro veřejnost začaly nejcennější přírodní lokality zeleného pásu získávat ochranu jednotlivých států v podobě národních či přírodních parků, biosférických rezervací a podobně.

EuroVelo 13 - Stezka železné opony je dálkovou cyklistickou trasou měřící zhruba 10 tisíc kilometrů. Stezka začíná v Norsku u Barentsova moře a končí na břehu Černého moře v Bulharsku za městem Rezovo. V České Republice vstupuje na naše území v oblasti Trojmezí u Ašského výběžku a kopíruje hranici s Německem a Rakouskem až opouští naše území u Břeclavi nedaleko soutoku dvou největších řek regionu – Moravy a Dyje.

Tato cyklistická linie vede po již existující jihočeské části EV13, která se od šumavské obce Modrava vine více či méně v kontaktu s hraniční linií nejen územím Jihočeského kraje, ale zavítá i na území Bavorska a Horního a Dolního Rakouska. Cyklotrasa, procházející v délce 315 kilometrů jihočeskou částí EV13, směřuje napříč Šumavou, oblastí Lipenska a Vyšebrodska přes Novohradské hory a Českou Kanadu.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 9. 2019
14.11.
Divoké kočky

Divoké kočky

Slavonice, Jižní Čechy
2.11.
Úklid lesa v okolí hradu Landštejna

Úklid lesa v okolí hradu Landštejna

Slavonice, Jižní Čechy
19.10.
20.10.
Mezinárodní den archeologie na hradě Landštejn

Mezinárodní den archeologie na hradě Landštejn

Slavonice, Jižní Čechy
5.12.
Mikuláš na náměstí

Mikuláš na náměstí

Dačice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Arkáda

Hotel Arkáda

Slavonice, Jižní Čechy
Hotel a restaurace Landštejnský dvůr

Hotel a restaurace Landštejnský dvůr

Slavonice, Jižní Čechy
Kemp Letní den

Kemp Letní den

Staré Hobzí, Jižní Čechy
Mlýn u splavu Dyje

Mlýn u splavu Dyje

Dačice, Jižní Čechy