Kladské pomezí je rájem cyklistů. Nespočet cyklistických tras vás provede úžasnými místy tohoto regionu. Objevujte nádherné lokality ze sedla a využijte při tom i cyklobusy Kladského pomezí, které vás přesunou i na vzdálenější místa k prozkoumání.
Poznejte krásy Kladského pomezí ze sedla vašeho jízdního kola nebo během pěšího výletu. Nechte auto doma a využijte přepravy cyklobusů, které vás dovezou do Adršpašských skal, Jestřebích hor a Stolových hor v Polsku. Přijměte pozvání do sousedních regionů a cyklobus vás zaveze do Krkonoš, Orlických hor, na Dolní Moravu nebo do Žďárských vrchů. Možností výletů se nabízí nepřeberné množství.
Provoz autobusů uzpůsobených pro převoz kol byl zahájen v sobotu 27. května. Pět linek propojuje turisticky atraktivní místa vždy o víkendech a státních svátcích až do 1. října.
Růžová linka 681886 (27. května – 1. října)
Moravská Třebová – Svitavy – Polička – Proseč – Nové Hrady – Litomyšl – Česká Třebová – Ústí nad Orlicí – Choceň – Vysoké Mýto
Linka propojující historická města Českomoravského pomezí zajíždí také do Toulovcových maštalí, k zámku v Nových Hradech, k Hřebečským důlním stezkám, několika rozhlednám i cyklostezkám na Orlickoústecku.
Modrá linka 681829 (27. května – 1. října)
Polička – Svitavy – Moravská Třebová – Štíty – Králíky – Dolní Morava
Tato linka zaveze do oblasti Orlických hor a Králického Sněžníku pěší turisty i cyklisty z Poličska, Svitavska a Moravskotřebovska. Cestující přiblíží také k Hřebečským důlním stezkám nebo mladějovské úzkokolejce.
Zelená linka 651555 (27. května – 1. října)
Pardubice – Chrudim – Seč – Hlinsko – Proseč – Litomyšl – Polička
Linka umožní objevovat krásy Českomoravského pomezí také turistům z Pardubicka, Chrudimska či Hlinecka. Zajíždí do oblasti Toulovcových maštalí, Litomyšle, Nových Hradů nebo k Sečské přehradě. V odpoledních hodinách linka míří do obce Předhradí, kde lze navštívit hrad Rychmburk.
Červená linka 681948 (27. května – 1. října)
Litomyšl – Ústí nad Orlicí – Česká Třebová – Lanškroun – Čenkovice – Králíky – Dolní Morava – Staré Město
Tato linka vyjíždí z Litomyšle a míří až do oblasti Orlických hor a Králického Sněžníku.
Oranžová linka 681947 (27. května – 1. října)
Litomyšl – Vysoké Mýto – Choceň – Žamberk – Šerlich
Linka míří z Litomyšle přes Vysoké Mýto do Orlických hor s konečnou zastávkou na Šerlichu.
Na linkách bude platit jednotný tarif IREDO, který nabízí výrazné slevy dětem, studentům, seniorům a osobám ZTP. Pro cestu cyklobusem je možné využít také zvýhodněné síťové a časové jízdenky IREDO. Podrobné informace o provozu cyklobusů včetně aktuálních jízdních řádů najdete na portálu ceskomoravskepomezi.cz.
Cyklotrasy
KČT č. 22 – Republiková, 53 km (Olešnice v Orlických horách – Adršpach)
KČT č. 4000 – Okruh Stěny, 53 km (Broumovské stěny + PL)
KČT č. 4001 – Vyhlídková cesta, 27 km (Broumovské stěny)
KČT č. 4002 – Javoří hory + Přes hory, 35 km
KČT č. 4003 – Pánova cesta, 5 km (Broumovské stěny)
KČT č. 4004 – Kamenná cesta, 6 km (Broumovské stěny)
KČT č. 4018 – Okruh Boženy Němcové, 35 km
KČT č. 4020 – Okruh Stolové hory, 126 km
KČT č. 4032 – Zelené údolí (Green Valley Park)
KČT č. 4034 – Dolní Metuje, 31 km (Josefov – Peklo – Náchod)
KČT č. 4035 – Olešenka, 19 km (Peklo – Olešnice v Orl. horách – Čihalka)
KČT č. 4036 – Kolem skal, 31 km (Teplice n. M. – Adršpach – Teplice n. M.)
KČT č. 4037 – Strmá, 5 km (Peklo – Dobrošov)
KČT č. 4038 – Novohrádecká, 4 km (Rokolský most – U Jedle)
KČT č. 4050, 4051 – Bělská, 4 km. Vambeřická cesta, 4 km
KČT č. 4055 – Dubenská, 11 km (Branka – Ratibořice)
KČT č. 4056 – Václavická, 11 km (Václavice – Slatinský mlýn)
KČT č. 4057 – Třtická zkratka, 3.5 km (Třtice – Babiččino údolí)
KČT č. 4058 – Hradecká, 13 km (Šonov u N. Města n. M. – Šestajovice)
KČT č. 4059 – Na Spy, 9 km (Rozkoš – Lhota u Nahořan – Spy)
KČT č. 4060 – Bohuslavická, 6 km (Rozkoš – Bohuslavice n. Met.)
KČT č. 4090 – Radvanice – Slatinský mlýn, 33 km
KČT č. 4091 – Panská cesta, 25 km (Zábrodí – Lhota u Trutnova)
KČT č. 4094 – Do Jestřebích hor, 15 km (Úpice – Rtyně – Jívka)
KČT č. 4095 – Krkonošská, 17 km (Rtyně v Podkrkonoší – Náchod)
KČT č. 22+4020+4281 – Okruh T.G.M., 36 km (Náchodsko, Hronovsko, PL)
KČT č. 4057+4018 – Pohodlí – Třtice – Bakov, 5.5 km