Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Collegium 1704 – Missa 1724
Hudební a divadelní akce

Collegium 1704 – Missa 1724

Barokní orchestr Collegium 1704 uvede poprvé v Rudolfinu imaginární mši Missa 1724 svého erbovního skladatele Jana Dismase Zelenky doplněnou dvěma Vivaldiho duchovními motety v podání světoznámé kanadské sopranistky Kariny Gauvin.
Jednotlivé části mešního ordinária, které Zelenka zkomponoval v letech 1724–25, nebyly jistě zamýšleny jako jeden hudební celek, spojuje je však jednotný hudební jazyk a podobná instrumentace. Dirigent Václav Luks je sestavil do formy imaginární mše, jejíž nahrávka z roku 2020 sklidila mezinárodní ohlas. Missa 1724 zazněla od té doby koncertně v několika zemích světa, v Rudolfinu ji představí barokní orchestr Collegium 1704 v rámci své sezóny poprvé.

Missu 1724 doplní dvě duchovní moteta z pera slavného Benátčana Antonia Vivaldiho. Virtuozního partu se ujme kanadská pěvkyně Karina Gauvin, jedna z nejuznávanějších světových interpretek barokní hudby, která s Collegiem 1704 vystoupí také v titulní roli Händelovy opery Alcina v nové inscenaci v koprodukci ND Brno, Opéra Royal de Versailles a Théatre de Caen (premiéra 5. února 2022 v ND Brno).

Jan Dismas Zelenka
Missa 1724

Antonio Vivaldi
O qui coeli
In furore iustissimae irae

Václav Luks | dirigent
Karina Gauvin | soprán

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704

Collegium 1704 je jedním z nejuznávanějších barokních orchestrů v Evropě. Kromě samostatné koncertní sezóny v Rudolfinu, paralelního cyklu Hudební most Praha-Drážďany v drážďanském Annenkirche a komorní řady ve vršovickém Vzletu pravidelně hostuje na nejvýznamnějších světových pódiích a festivalech, např. na Salzburger Festspiele, v DeSingel v Antverpách, v BOZAR v Bruselu, v Zaryadye v Moskvě či ve Wiener Konzerthaus ve Vídni, je také rezidenčním souborem Opéra Royal ve Versailles a Bachfest v Lipsku. Podílí se také na operních produkcích, v únoru 2022 chystá premiéru Händelovy Alciny v koprodukci s ND Brno a dalšími zahraničními soubory. Spolu se svým zakladatelem a uměleckým šéfem, dirigentem Václavem Luksem, zahájilo Collegium 1704 v roce 2021 Mezinárodní hudební festival Pražské jaro Smetanovým cyklem symfonických básní Má vlast.

Vstupenky na koncert Missa 1724 lze zakoupit také jako součást Abonmá C na 3 jarní koncerty sezóny (v prodeji do 15. 2.).

Další koncerty Sezóny 2021/22 v Rudolfinu:
22 | 3 | 2022 Chiaroscuro veneziano – C. Monteverdi
12 | 4 | 2022 Janovy pašije – J. S. Bach

Daleko široko

Jiří Kadeřábek: Daleko široko, světová premiéra nového díla na objednávku SOČRu. Franz Schubert: Symfonie C dur „Velká“.
Praha 1, Praha

Shifted Realities – výstava v Galerii Rudolfinum

Výstava Shifted Realities v Galerii Rudolfinum představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.
Praha 1, Praha

Tristan a Isolda

Richard Wagner: Tristan a Isolda, I. jednání. Petr Popelka, Michael Weinius, Elisabeth Teige, Christoph Pohl, Christina Bock, Petr Nekoranec, Pražský filharmonický sbor.
Praha 1, Praha

Et resurrexit tertia die

Zelenkova Missa paschalis z roku 1726 je jedinou velikonoční mší svého autora a současně jednou z jeho nejpůsobivějších skladeb vůbec. Bachova veliko­noční kantáta Kommt, eilet und laufet, zpravidla uváděná pod názvem Velikonoční oratorium, si co do okázalosti se Zelenkovou mší v ničem nezadá.
Praha 1, Praha

Sen noci svatojánské

Pondělí 17. 4. 2023 | 18.00 hodin | Rudolfinum.
Praha 1, Praha

Harmonia Caelestis

Mystička a skladatelka Hildegarda z Bingenu patří k malému počtu skladatelů dvanáctého století, jejichž dílo se dochovalo ve větším rozsahu. Soubor Tiburtina Ensemble svedl dohromady umělkyně, které se zaměřují na intepretaci gregoriánského chorálu, středověké polyfonie a současné hudby.
Praha 10, Praha

Gonzalo Rubalcaba

Několikanásobný držitel Grammy©, klavírista a skladatel Gonzalo Rubalcaba byl již jako mladý fenoménem s rozjetou kariérou na rodné Kubě, když ho v roce 1985 objevil Dizzy Gillespie.
Praha 1, Praha

Il Boemo

Josef Mysliveček je jednou z nejzajímavějších osobností nejen české, ale i světové hudební historie. Kromě opery se věnoval i tvorbě instrumentální, a to jak symfonické, tak komorní. Jeho sbírka posledních kvartetů patří k výjimečným dílům a zazní v novodobém nastudování na staré nástroje.
Praha 10, Praha

Aktivity v okolí

Divadlo Na Rejdišti – divadlo Pražské konzervatoře

Divadlo Pražské konzervatoře slouží jako inscenační prostor pro studenty pátých a šestých ročníků. Tvůrčí výsledky studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak jsou určeny širokému publiku ve večerních představeních.
Praha 1, Praha

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.
Praha 1, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje. Hosté mohou využít nabídky cateringových služeb v prostorách Rudolfina. Po rekonstrukci kavárna otevřela v únonu 2017.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Do konce roku 2023 prochází generální rekonstrukcí.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce. Přepokládaný termín otevření je začátkem roku 2023.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha