!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Festival Cirkopolis v Praze
Festival Cirkopolis v Praze
"> "> "> "> ">
7.6.
11.6.
+ Přidat foto
Festivaly

Festival Cirkopolis v Praze

Kdy 7. červen 2021 – 11. červen 2021
Po zimní verzi přináší 8. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis i letní venkovní program, který nabídne dva zahraniční a šest českých souborů.
Po zimní zahraniční pauze představí letní festival dva mezinárodní hosty. Prvním z nich bude svébytný belgický pár z uskupení Cie Scratch, který se baví žonglováním, pošetilými choreografiemi, antiklimaxem a surrealismem. V Praze uvedou žonglérskou punkovou show Mousse, smutnou a veselou zároveň. Mousse je hravé představení o přátelství mezi Gaëlle a Denisem, které je plné křehkých srážek a kotrmelců. Španělský multižánrový cirkusový tandem Kolektiv Lapso Cirk se soustředí na rovnováhu a manipulaci předmětů běžného užití. Vášeň, troufalé hry, vzájemná důvěra a zaujetí pro věc prýští z jeviště od první vteřiny nejnovějšího projektu OVVIO, ve kterém David a Tomáš pohrávají s vlastními limity a před zraky diváků zkoušejí, co všechno jim projde, než se nevyhnutelné stane skutkem.
 
V programu festivalu nebude samozřejmě chybět ani to nejlepší z české novocirkusové scény. Na site-specific projekt Fish Eye akrobatky Elišky Brtnické, který vznikl pro zimní Cirkopolis odehrávající se za tlustým sklem v jedné z kobek na pražské náplavce, navazuje stejnojmenné představení, v němž se performerka zavře mezi čtyři stěny instalovaného akvária.
 
Do Kasáren Karlín přicestují s premiérovou show Suitcaseboarding performeři tYhle, kterou věnují všem, kteří netrpělivě čekají na opětovnou možnost cestovat a zažívat nová dobrodružství. Absurdním dramatem je inspirovaná premiéra inscenace Narušení, ve které hraje ústřední roli zavěšená zlatá židle. Představení souboru Cirkus TeTy balancuje na pomezí nového cirkusu a fyzického divadla. Premiéru žonglérské performance Collection of Sceptical Pleasures umělce Filipa Zahradnického mohli vidět diváci Cirkopolisu online na zimním festivalu, nyní dostanou šanci vidět ji znovu, naživo a poprvé ve venkovním prostoru. V živém doprovodu violoncellistky Terezie Kovalové se pod širým nebem proletí Vrány v podání dívčího souboru Holektiv. Autorky se nechaly inspirovat lidovou kulturou a písněmi a vytvořily pohybové představení, které pohlíží na vrány jako nositelky snů a tajemství. Barevné česko-skotské duo Balancealots tvoří absolventi Holandské cirkusové univerzity Codarts Rotterdam, žonglér Aleš Hrdlička a akrobatka Hannah Lennox. V představení Link the Click přiváží na svém rozviklaném vozíčku pozitivní energii, živé rytmy a především žonglování, klaunérii a balanc na rukou.
 
VSTUPNÉ JE NA LETNÍ CIRKOPOLIS ZDARMA!
 
Výstava David Konečný na CIRKOPOLIS festivalu
V minigalerii se promění prostor karlínského Bazénu, který ozdobí výběr fotografií Davida Konečného pořízených v průběhu minulých ročníků festivalu Cirkopolis. Jak shrnout čtyři a půl sezóny festivalu Cirkopolis v několika málo fotografiích? Jak vybrat z tisíců snímků ty, které nejlépe vystihují šíři a pestrost inscenací a zároveň nabídnou ucelený obraz znalcům i divákům dosud nového cirkusu neznalým? A jak vlastně pracovat s určujícím prvkem jisté festivalové jedinečnosti? Výstava si klade za cíl představit výběr z oněch střípků, posbíraných v mnohotvárném prostoru Paláce Akropolis a v divadle Ponec, zachycených v dávno nepoužívaném bazéně karlínských kasáren, v dočasně vyklizeném vinohradském bytě či v magickém ok(n)u zimní Náplavky.
 
David Konečný se narodil v roce 1984 v Brně, část dětství strávil na americkém západě. Vystudoval anglistiku na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity, dodnes se živí částečně jako překladatel. Fotografii se věnuje přes deset let, dokumentárně zachycuje zejména divadlo, tanec, tváře literatury a běžný život doma i ve světě. Od roku 2017 spolupracuje s festivalem Cirkopolis. V posledních letech vystavoval v České republice, na Ukrajině, v Německu, Polsku, Maďarsku, Gruzii a Maroku.
 

O festivalu

Mezinárodní festival zaměřený na prezentaci současných inovativních představení v oblasti nového cirkusu. Profesionální, často provokativní ale i zábavné projekty s přesahem do současného tance, fyzického, vizuálního divadla a žánrů současné hudební scény.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 31. 5. 2021