Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Christian Sands Quatro
Hudební a divadelní akce

Christian Sands Quatro

Koncert je součástí koncertní série Jazz Meets World. Christian Sands (piano) je jedním z nejžádanějších jazzových klavíristů současné jazzové scény. Spolu s ním vystoupí Marvin Sewell (kytara), Yasushi Nakamura (kontrabas), Clarence Penn (bicí).
Christian Sands zahraje „jako voda“ konejšivě zurčící i bouřící v peřejích. Americká klavírní hvězda se svým kvartem představí na pražském vystoupení nejen repertoár alba Be Water s kompozicí nominovanou na Grammy. V sále Novoměstské radnice proběhne 1. listopadu oslava tvárného hudebního živlu.

Jako koncepci zatím posledního alba Be Water (2020), které může po pandemii konečně přestavit i koncertně, si Christian Sands zvolil citát herce a mistra bojových umění Bruce Lee: „Vyprázdni svoji mysl, buď bez formy a tvaru, jako voda. Nalij vodu do šálku, stane se šálkem, nalij vodu do lahve, stane se lahví… Voda může tiše plynout nebo bouřit. Buď vodou, můj příteli.“ Pro mnohotvárnost hudby jednoho z nejtalentovanějších amerických pianistů dnešní generace třicátníků platí tohle filosofující podobenství dokonale. Ostatně kritika přirovnává Sandsovu interpretaci k „tichému, ale mocnému proudu“.

Christian Sands (*1989, New Haven) prokázal svůj talent už v nejútlejším věku, lekce klavíru zahájil jako čtyřletý: „Vyrůstal jsem v domě s pianem, ve třídě s pianem a na scéně, klavír vždy tvořil zásadní část mého života. Miloval jsem jeho zvuk, pocit, když kladívka udeří do strun a možnost tvořit.“ Nepochází přitom z rodiny muzikantské, ale prostě umělecké: „Moji rodiče hráli na hudební nástroje až do střední školy, ale pak u nich převážily další zájmy. Psaní, kresba, malba, fotografování.“

Důležitou postavou byl pro Christiana pianista Billy Taylor. Nejen, že se stal mladíkovým mentorem, ale jako náctiletého ho přizval na svůj koncert ve washingtonském Kennedy Center a představil odbornému i laickému publiku. Po studiích na Manhattan School Of Music, kde se podílel i na albu Kenya Revisited Live (2009) školního Afro-Cuban Jazz Orchestra pod vedením Bobbyho Sanabrii, které bylo nominováno na Grammy, nastoupil Sands do kapely Christiana McBridea. Jako leader debutoval na triovém albu Footprints už v roce 2002.

V roli kapelníka má Sands na kontě devět alb, přičemž to poslední Be Water patří k nejvíce oceňovaným. Nejdeme na něm i skladbu Be Water II, nominovanou na Grammy v kategorii Nejlepší instrumentální kompozice. Jako sideman se podílel na deskách, resp. koncertech Christiana McBridea, Gregoryho Portera či saxofonistky Alexy Tarantino.

Christian Sands vystoupí v Praze se stejným základním kvartetem, které točilo, vedle trojice hráčů na dechové nástroje, i album Be Water. Především rozšířil svoje stálé trio o kytaristu. Absolvent studií kompozice na Roosevelt University Marvin J. Sewell (*1963) pochází z Chicaga a tak není divu, že krom jazzových má také silné bluesové kořeny. V roce 1992 se dostal do širšího povědomí publika jako člen skupiny Jack DeJohnette’s Special Edition. Později spolupracoval s osobnostmi jako George Benson, Joe Lovano, Marcus Miller, David Sanborn, Lizz Wright, Dianne Reeves a především Cassandra Wilson. Zahrál si ovšem i se symfonickými orchestry jako St. Louis Symphony či Westchester Symphony jako člen obsazení opery African Portraits skladatele a trumpetisty Hannibala Petersona. S vlastní Marvin Sewell Group vydal album The Worker’s Dance (2005).

Kontrabasista Yasushi Nakamura (*1982, Tokio, od devíti let vychovávaný v USA) spolupracuje se Sandsem už od alba Reach (2017) a lze ho považovat za pianistova dvorního sidemana. Proslavil se melodickou, přesto rytmicky tažnou hrou. Smysl pro melodičnost Nakamura rozvinul i díky tomu, že původně studoval klarinet a saxofon. Pak ho ovšem straší bratr bubeník nadchl pro rock a funk a Yasushi propadl kouzlu groovů. Vedle Sandse spolupracoval například s Wyntonem Marsalisem, Joem Lovanem, Davem Liebmanem či Emmetem Cohenem. Natočil dvě profilová alba.

Bubeník, skladatel a producent Clarence Penn (*1968, Detroit) studoval hudbu mj. na University Of Miami a později Virginia Commonwealth University, kde k jeho pedagogům a později kapelníkům patřil pianista Ellis Marsalis. Počátkem 90. let hrál v kapele zpěvačky Betty Carter, následovala angažmá u Davida Sancheze, Diany Krall nebo Stanleyho Clarka. Vydal šest kapelnických desek mj. s projektem Penn Station.
Na vystoupení Christian Sands Quartet platí i vstupenky dříve zakoupené na koncert Christian Sands Trio, několikrát posunutý kvůli epidemiologickým opatřením.

Advent s talenty světové opery

Spolek přátel hudebních talentů i agentura Nachtigall Artists spolupracují již řadu let s Operním studiem při Bavorské státní opeře v Mnichově.
Praha 2, Praha

Vilém Veverka – Christmas No Limits

Koncert představuje volné pokračování koncertní série NO LIMITS (Pražská křižovatka 2021), na kterém hobojista Vilém Veverka – přední český umělec mezinárodního renomé – nabídne se svou kapelou Ultimate W Band výběr z letošního vánočního alba i skladby na pomezí klasiky, fusion a jazzu.
Praha 2, Praha

Novoměstský advent 2022

Předvánoční jarmark, který naváže po dvou letech koronavirových omezení na tradiční setkávání lidí v tomto výjimečném čase v samém centru Prahy, odstartuje kouzlo adventního času a opět nabídne příjemnou vřelou atmosféru, vánoční zboží, regionální a řemeslné výrobky, hřejivé nápoje.
Praha 2, Praha

Pražské věže aneb velká historicko-rozhlížecí hra pro malé i velké

Velká historicko-rozhlížecí hra pro malé i velké, která tentokrát startuje z pokladny věže Novoměstské radnice, kam je vstup na začátku Vodičkovy ulice u Karlova náměstí.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Brillion – robotika a programování

Pořádáme kroužky, workshopy a příměstské tábory zaměřené na robotiku a programování, elektrotechniku, 3D grafiku a další technické obory či všeobecné vědomosti.
Praha, Praha

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Expozice Pražského literárního domu se věnuje fenoménu pražské německy psané literatury. Chce návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka, Max Brod či Rainer Maria Rikle, ale také dalších padesát autorů.
Praha 2, Praha

Aikido pro Prahu a okolí

Výuka Aikido, Aikitoho, Iaido, Kyusho jutsu. Aikido klub Praha vychází z aikido stylů různých zahraničních učitelů, největším vzorem je však učení Nishio Senseie, doplněné o aiki ken a aiki jo, tak jak ho vyučuje Tanaka sensei.
Praha 2, Praha

Galerie Ex Post v Praze

Galerie je místo pro kulturu a vzdělávání vzniklé v prostorách bývalé pošty nedaleko Karlova náměstí.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Radisson Blu Hotel, Prague

Zcela nový Radisson Blu Hotel Prague nabízí 160 moderních pokojů, včetně 21 apartmánů. Celý hotel prošel v roce 2019 náročnou rekonstrukcí, při které byly zachovány původní secesní prvky, doplněny o moderní design. K dispozici je nová restaurace a bar nabízející jak kávu, tak originální koktejly.
Praha, Praha

Suite Home Prague

28 prostorných apartmánů s kuchyní, pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování, plně vybavené kuchyňky. Ideální ubytování jak na služební cestě, tak na dovolené s rodinou a dětmi. 300 metrů od Václavského náměstí. 5 minut od Václavského náměstí a 10 minut od Staroměstského náměstí.
Praha 1, Praha

Artharmony Pension & Hostel Praha

Atrharmony je originální, zcela atypické, rodinné, romantické prostředí – oáza klidu a harmonie uprostřed velkoměsta. Pension & Hostel se nachází v samém centru Prahy a je zcela nekuřácký.
Praha 2, Praha

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha