Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > V chrámu sv. Barbory zazní unikátní skladba Léona Boellmanna
V chrámu sv. Barbory zazní unikátní skladba Léona Boellmanna
Hudební a divadelní akce

V chrámu sv. Barbory zazní unikátní skladba Léona Boellmanna

Městská hudba Františka Kmocha Kolín ve spolupráci s kutnohorskými umělci a Klubem přátel Františka Kmocha připravuje na duben zajímavý projekt. Pozoruhodný koncert v chrámu sv. Barbory je plánován na 19. dubna.

19. dubna od 19. hodin se uskuteční v kutnohorské katedrále Slavnostní koncert v rámci partnerství měst Kolín a Kutná Hora, jehož podstatou bude vystoupení kolínského orchestru a sólistů z Kutné Hory. Poprvé v České republice zde zazní unikátní skladba Léona Boellmanna: Suite Gothique op. 25, kterou přímo pro tento koncert upravil pro varhany a velký dechový orchestr dirigent Městské hudby Františka Kmocha Miloslav  Bulín. Sóla na varhany se ujme nedávný absolvent Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře a nyní student Pardubické konzervatoře Viktor Darebný.

Do programu je dále zařazeno vystoupení kutnohorského vokálního sólisty – pedagoga Gymnázia Jiřího Ortena Zdeňka Licka, kterého znají milovníci kultury též jako sbormistra Učitelského pěveckého sboru Tyl Kutná Hora. Pěvecký sbor také ozdobí koncert svým vystoupením. Do programu jsou dále zařazena sóla pro hoboj, se sólistou Janem Molingerem, pro dvě trubky, kde sólisty budou Michal Zeman a kutnohorský Vojtěch Hylský. V programu nebude chybět ani sólová flétna v podání kutnohorské rodačky a nyní flétnistky MhFK Jany Havlíkové.

Program koncertu – pátek 19. 4. 2013 od 19. Hodin, Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře:

 • Richard Strauss – Tak pravil Zarathustra – fanfára
 • Tomaso Albinoni – Adagio  (varhany V. Darebný)
 • George F.Händel – Koncert pro hoboj a orchestr (hoboj J. Molinger)
 • César Franck – Panis Angelicus (zpěv Z. Licek, pěvecký sbor Tyl z KH)
 • František Kmoch – Duo pro dvě trubky (M. Zeman, V. Hylský)
 • G.F. Händel – Alle Luja (pěvecký sbor Tyl z KH)
 • J.S. Bach – Arioso (flétna J. Havlíková)
 • Léon Boellmann – Suite gothique op. 25 (varhany V. Darebný)
 • Giacomo Puccini – Nessum Dorma (zpěv Z. Licek)
 • L. van Beethoven – Óda na radost  (pěvecký sbor Tyl z KH)
 • Pořadem provází: Michal Karban

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky. Na podobu Svatobarborského chrámu měl vliv francouzských katedrál. Kutnohorští patricijové se snažili překonat rozsahem a zdobností cisterciácký klášter v Sedlci. Proto vznikly nedaleko od sebe tak významné chrámové stavby katedrálního typu. Původně měl být chrám trojlodní a protáhlejší. Velice brzy se však změnil na pětilodní. Na výstavbě chrámu se podíleli i takoví mistři jako Petr Parléř, Matyáš Rejsek či Benedikt Rejt.

 

Cesta předurčena osudem – Květa a Jitka Válovy

V Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře se 6. listopadu otevře pro veřejnost výstava sester-dvojčat Květy a Jitky Válových s názvem Cesta předurčena osudem, která představí životní dílo těchto dvou výrazných osobností u příležitosti stého výročí jejich narození.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Tajnosti – Šárka Trčková

Výstava Šárky Trčkové Tajnosti představí křehké a bezprostřední akvarely, drobné malby i rozměrné grafiky této umělkyně, které vypovídají o její posedlosti prací, živelném vztahu k barvě a mistrném ovládnutí širokého spektra výtvarných technik.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Obyčejné věci – Libor Lípa

Malíř, designér, grafik, hudebník a zakladatel Mikulovského výtvarného sympozia Libor Lípa (* 12. 9. 1963, Valtice) představí v galerijním prostoru u kavárny svou sérii nejnovějších velkoformátových maleb polévkových mís, které vznikly přímo pro GASK.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Mimo řádné, Kateřina Adamová – Pavel Šimíček

Umělecký výraz obou autorů spojuje křehkost, přesnost a specifické přesahování. Z odlišných pozic svých výrazových prostředků vyslovují obsahy niterné vyhrocenosti i únikové romantické imaginace, ustavují živý prostor jakéhosi permanentního křížení s řadou individuálních zastavení.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Kromě působivé atmosféry, kterou vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu, lze příležitostně zhlédnout i vystavovaná umělecká díla.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Aneta and The Soul Uncles

Přijďte do zahrad GASK na koncert skupiny Aneta & The Soul Uncles a kapely Lazy Brass, který jsou součástí Středočeského kulturního léta!
Kutná Hora, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Art Gallery Café v Kutné Hoře

Nová kavárna Art Gallery Café je mladší sestrou kutnohorského Kafírnictví. Svou polohou v prostorách GASK je předurčena tvořit zázemí pro návštěvníky galerie, její ambicí je ovšem přilákat i další turisty a zejména pak místní obyvatele, kteří zrovna neplánují navštívit expozice galerie.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Restaurace Dačický – staročeská kuchyně a jiné dobroty v Kutné Hoře

Staročeská stylová restaurace Dačický nabízí tradiční české a staročeské pokrmy, šest druhů piv, moravská vína. Své jméno restaurace zdědila po Mikuláši Dačickém z Heslova (1555 – 1626), nejslavnějším kutnohorském rodákovi, renesančním bouřlivákovi, pijákovi a milovníkovi žen.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Apartmány Dačický v Kutné Hoře

Apartmány Dačický leží v centru Kutné Hory mezi restaurací Dačický a rodným domem Mikuláše Dačického, jen 5 min. chůze od sv. Barbory. Každý ze čtyř apartmánů a tří pokojů má svůj jedinečný vzhled a je inspirován historií Kutné Hory. V
Kutná Hora, Středočeský kraj

Cafe Dačický

Kavárna vznikla v sousedství rodného domu Mikuláše Dačického a již dlouhá léta zavedené restaurace Dačický. Prostor těží z propojení středověké historie budovy (s jedenadvacetimetrovým dřevěným trámem z dob Karla IV.) a moderního designu plného skla a kovu.
Kutná Hora, Středočeský kraj