Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Cestou necestou – výstava
Výstavy

Cestou necestou – výstava

Od 23. června 2015 do 30. dubna 2016 mají návštěvníci možnost zhlédnout v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou výstavu Cestou necestou, která se věnuje dopravním prostředkům používaných k dopravě a přepravě nákladů.
Výstava Cestou necestou představuje soubor tradičních prostředků a pomůcek k přenášení a převážení břemen.  V těch nejjednodušších, jako jsou koše, nůše, putny a krosny, se nosil náklad v ruce nebo na zádech, těžší břemena se snáze dopravovala na trakaři či čtyřkolovém vozíku. A tam, kde už lidská síla sama o sobě nestačila, zapřáhlo se před vůz tažné zvíře. Tuto kapitolu už ovšem výstava dokumentuje pouze pomocí obrazového materiálu a doprovodných textů.

Své místo tu mají i zimní dopravní prostředky. Velké saně, rohačky, sloužívaly v horském terénu na svoz sena v létě a dřeva v zimě. Na menších sáňkách se převážela menší příležitostná břemena a jezdívalo se na nich i do školy či do práce. Ani lyže nebyly od prvopočátku jen sportovní záležitostí, usnadňovaly např. zdejším lesníkům pohyb v hlubokém sněhu. Na výstavě najdete i součásti výstroje pro chůzi na zasněžených kopcích a ledem pokrytých cestách či k překonání brodu. A nezapomíná se tu ani na nejmenší návštěvníky – vždyť miniaturní dopravní prostředky patřívaly vždycky k nejoblíbenějším hračkám. 

Provozovatel

Památník zapadlých vlastenců – Paseky nad Jizerou

Paseky nad Jizerou 121
512 47 Paseky nad Jizerou
Tel.:
+420 481 523 609
Email:
muzeumpaseky@krna...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.krnap.cz
WWW:
www.krnap.cz/pama...
GPS:
50,724014 15,400524
 
 

Vstupné

Cena: 20 Kč

Snížená cena: 10 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Novoroční výstup na Strážník bez kyslíkových přístrojů

Novoroční výstup na Strážník startuje 1. ledna z Rokytnice nad Jizerou. Cílem je Skalní vyhlídka Strážník (778 m.n.m.). Sraz na kótě 781,9 m mezi 13. – 15. hod. Dřevo a buřty s sebou.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Novoroční výstup na Maják v Příchovicích

První oficiální muzeum českého génia a dobrodruha bylo otevřeno v létě 2013 v areálu U Čápa. Je v něm umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla JC v Praze. Užijte si 1. leden originálním výletem!
Desná, Liberecký kraj

Na Štěpána na Štěpánku

Nenechte si ujít tradiční svatoštěpánskou akci. Sraz pochodníků je v Příchovicích u Turnovské chaty v 10:00 hodin. Připraveny jsou trasy na 5, 10 a 15 km pěšky i na běžkách.
Tanvald, Liberecký kraj

Open air festival Keltská noc Harrachov 2023

Tradiční krkonošský hudební festival již zakořenil v Harrachově. Díky místu konání v areálu velkých skokanských můstků získal punc nejvýše pořádaného českého festivalu s nejhezčím výhledem – 10. – 12. srpna 2023!
Harrachov, Liberecký kraj

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Lyžařský areál Pizár Paseky nad Jizerou

Skiareál Pizár v Pasekách nad Jizerou je součástí největší lyžařské oblasti v České republice Skiregion. Na rozsáhlých upravovaných sjezdovkách a pláních se můžete těšit na krásné a pohodové lyžování.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Horská zemědělská usedlost Na Zvonici

Horská zemědělská usedlost „Na Zvonici“ se nachází osamoceně na jižním svahu obce Paseky nad Jizerou s výhledem na západní Krkonoše a sousední horské obce.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Kite kurzy v Krkonoších – snowkiting kurzy a půjčovna

Rádi vám nabídneme kterýkoli kurz dle vašich požadavků – pro vás, vaši přítelkyni, děti nebo kamarády.
Vysoké nad Jizerou, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vysocké zelí

Vysoké nad Jizerou a jeho okolí je už drsným horským krajem. Přesto právě tady roste jedno z nejlepších zelí, o kterém existují už 350 let staré záznamy.
Jablonec nad Jizerou, Liberecký kraj

Turnovská chata na hřebeni Jizerských hor

Turnovská chata je původní dřevěná chata z roku 1920, která nabízí ubytování a restauraci s domácí kuchyní na hranici Jizerských hor a Krkonošského národního parku, přímo pod rozhlednou Štěpánka ve výšce 948 m.n.m. Na Turnovské můžete ochutnat vyhlášené borůvkové knedlíky nebo hříbkové rizoto.
Kořenov, Liberecký kraj

Penzion Fara v Rokytnici nad Jizerou

Ubytování na faře se nachází vedle kostela sv. Michaela, je v centru města, v blízkosti všech obchodů, služeb a kultury. Nabízí ubytování v atraktivní oblasti, v zimě vhodné k lyžování, v létě k pěší turistice.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Kramářova vila ve Vysokém nad Jizerou

Vila připomínající zámek významného politika Karla Kramáře byla postavena v letech 1927–1931 jako letní sídlo jeho rodiny.
Vysoké nad Jizerou, Liberecký kraj