Úvod > Kalendář akcí > Cesta časem od monarchie k demokracii

Cesta časem od monarchie k demokracii

Kdy 17. listopad 2019 11:00 - 16:00 Historické a vojenské akce
Jaké byly osudy loučenského zámku v posledních sto letech? Jak zde šel čas od zániku monarchie, za první republiky, nacistické okupace, komunistické diktatury a po sametové revoluci? O tom vám bude vyprávět princezna Josefa Thurn-Taxis, která všechny tyhle změny prožila.
K 30. výročí sametové revoluce jsme připravili na zámku Loučeň nový typ prohlídky zámku v oživlých obrazech.

Návštěvníci se během prohlídky seznámí s osudy loučenského zámku a osobnostmi, které procházely jeho komnatami od dob monarchie přes první republiku, léta nacistické okupace a komunistické diktatury až po republiku opět demokratickou.

Odehraje se pět zastavení času v zlomových okamžicích posledního století, s těmi, kteří zámek Loučeň obývali: Alexandr Thurn-Taxis se synem Erichem, v době vzniku republiky,  jeho dědic Alexander Ferdinand v době druhé světové války, knížecí komorník Otto Bouda v padesátých letech, vedoucí školícího střediska v devadesátých letech, a na závěr  Kateřina Šrámková, která představuje současnu generaci těch, kdo o loučeňský zámek pečují.
Průvodcem těchto speciálních prohlídek bude postava princezny Josefy Thurn Taxis, provdané hraběnky Bořek-Dohalské (1917–1990). Dcera knížete Ericha Thurn Taxise a hraběnky Gabriely Kinské se sice narodila ještě za časů habsburské monarchie, avšak ta se krátce nato rozpadla. Princezna Josefa vyrůstala v demokratickém Československu, které nebylo šlechtě zrovna příznivě nakloněné. Sotva ale dosáhla věku dospělosti, přestala existovat i první republika.
Následovala strastiplná léta nacistické okupace, během níž oba strýcové jejího muže nepřežili nacistické věznění, a její tchán strávil několik let v koncentračním táboře v Dachau. Jiná část Josefiny rodiny – ta, z níž pocházela – se přihlásila k němectví, přesněji řečeno sympatizovala s nacistickou politikou, což byl také důvod, proč Thurn Taxisové po druhé světové válce přišli o svůj zdejší majetek a museli opustit Loučeň. Tím ale nebyl revolučním změnám zdaleka konec – jak v životě Československa, tak princezny Josefy.
Nedlouho poté se moci na dalších více než čtyřicet let chopili komunisté. Pro ně šlechta představovala třídního nepřítele. Josefina manžela, Jiřího hraběte Bořka-Dohalského, odsoudili ve vykonstruovaném politickém procesu na 17 let do vězení. Propustili ho až po 10 letech žalářování. Mezitím se Josefa musela postarat o čtyři syny. Pro podmínky, v nichž se její rodina začátkem 50. let minulého století ocitla, je více než příznačné, že obživu obstarávala jako dělnice v továrně v Lysé nad Labem.

V závěru života se dočkala sametové revoluce a opětovného nastolení svobodných a demokratických poměrů v naší zemi. O necelý rok později zemřela. Prožila velice pestrý a náročný život plný politických a společenských změn – na vlastní kůži pocítila tolik dějinných zvratů jako několik předchozích generací dohromady. Pojďte si je společně s námi přiblížit.

Prohlídky se konají pouze v neděli 17.listopadu 2019, od 11.00, 13.00 a 15.00.
Cena prohlídek je s příplatkem + 50 Kč k běžnému vstupnému.

Zájemci, kteří by rádi skupinovou rezervaci v jiném termínu, prosím kontaktujte  infocentrum@zamekloucen.cz
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 11. 2019
27.3.
18.4.
Velikonoce u Thurn-Taxisů

Velikonoce u Thurn-Taxisů

Loučeň, Střední Čechy
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zimní prohlídky zámku Loučeň

Nymburk, Střední Čechy
6.3.
8.3.
Slet bohyň na Chateau Mcely

Slet bohyň na Chateau Mcely

Mcely, Střední Čechy
14.2.
16.2.
Oslavte svátek zamilovaných na Chateau Mcely

Oslavte svátek zamilovaných na Chateau Mcely

Mcely, Střední Čechy