Úvod > Kalendář akcí > Výstava Český plakát v Roztokách

Výstava Český plakát v Roztokách

Kdy 10. červenec 2015 - 27. říjen 2015 Výstavy
Výstava dokumentuje nejrůznější výtvarné styly v plakátu od přelomu 19. a 20. století do 80. let 20. století. Většina děl se zabývá obchodní reklamou, filmovou propagací a propagandou.
Nejstarší české historické plakáty zde jsou ve stylu secese a art deco. Patří k nim divadelní plakát Lucerna pro ochotnické představení divadelní družiny Anny Hořicové-Schejbalové v Semilech v secesním pojetí krajiny s vodníkem a se secesním písmem v titulu divadelní hry. Kvalitní ukázku art deco a moderní typografie dvacátých let minulého století představuje reklamní plakát Nová akcidenční knihtiskárna firmy Šašek a Paulíček v Plzni.

Soubor nejstarších plakátů ze sbírky Agentury ProVás je zastoupen ukázkami anonymních českých plakátistů a typografů. Z mistrovských děl nejvýznamnějšího tvůrce secese Alfonse Muchy (1860-1939), který svá stěžejní divadelní plakátová díla vytvořil na sklonku 19. století v Paříži je zde zařazen vzácný unikát - benefiční plakát pro Loterii Národní jednoty severočeské, litografie z roku 1911.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 7. 2015