Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > České trio, Lukáš Hurník a hosté-mistrovský taneční pár R. Kytka a Š. Hesová
Roman Kytka a Šárka Hesová
Hudební a divadelní akce

České trio, Lukáš Hurník a hosté-mistrovský taneční pár R. Kytka a Š. Hesová

Hostem koncertu známého komorního souboru bude tentokrát mistrovský taneční pár R. Kytka a Š. Hesová, mj. semifinalisté letošního mistrovství světa ve standardních tancích, a zatančí přímo na pódiu za doprovodu Českého tria. Program doplní skladby Haydna, Dvořáka a Čajkovského. Uvádí Lukáš Hurník.

„ČESKÉ TRIO, LUKÁŠ HURNÍK A JEJICH HOSTÉ 2014“ je název volného pokračování koncertního cyklu, který v loňském roce přinesl pražskému publiku známý komorní soubor s dlouholetou tradicí /původní ansámbl založen 1897/.

České trio jako následovník předchozích slavných trií téhož jména působí na naší hudební scéně již 15 let ve složení Dana Vlachová – housle, Miroslav Petráš – violoncello a Milan Langer – klavír. Tito umělci navštívili téměř všechny světadíly, účinkovali ve stovkách koncertů a jejich umění je zachyceno v řadě nahrávek. Odborná kritika vysoce hodnotí především kompaktnost souboru, přestože je tělesem výrazných hráčských individualit, mistrovství a čistotu hudebního stylu, vroucnost a hloubku projevu i jeho spontánnost a temperament.

Pedagogické poslání (všichni členové tria působí rovněž jako pedagogové Pražské konzervatoře, Miroslav Petráš je navíc profesorem Hudební fakulty AMU) má velmi blízko k pomoci mladým umělcům do koncertního života, a tak nepřekvapí, že si renomovaný soubor zve jako hosty třeba vynikající studenty Pražské konzervatoře, kteří se již mohou pochlubit výjimečnými úspěchy (loňský cyklus a letošní červnový koncert).

O brilantním slovním i odborném projevu Lukáše Hurníka není třeba se dlouze rozepisovat. Tato osobnost, sama působící v oblasti aktivního tvůrčího umění i v jeho významných organizačních institucích, patří dnes k pilířům současného hudebního dění u nás. Spojení tohoto moderátora se špičkovým souborem a mladými sólisty nám připomene doby, kdy komorní hudba na nejvyšší interpretační úrovni byla častým hostem v televizi a kdy vysoce odborný, ale divákovi maximálně přístupný výklad přilákal k obrazovkám dnes těžko představitelný počet diváků. Cíli přiblížit se co nejvíce běžnému návštěvníkovi koncertů pomáhá i loňská novinka – souběžná digitální projekce obrázků, které se vážou k autorovi prováděné skladby, k době jejího vzniku apod.

Součástí těchto koncertů bývají i provedení děl současných českých skladatelů za osobní účasti autorů. Ve spojení s ideálním a téměř domácím prostředím nádherného nového Koncertního sálu Pražské konzervatoře, kde se výjimečný a oboustranný bezprostřední kontakt umělců a publika snoubí s vynikající akustikou, můžeme i letos od koncertů Českého tria očekávat krásné a nevšední zážitky.

Na koncertě 4. listopadu 2014 v 19:30 hod. pod názvem „HUDBA A TANEC“ vystoupí v Koncertním sále Pražské konzervatoře Praha 1, Dvořákovo nábřeží 2 netradičně mistrovský taneční pár Roman Kytka a Šárka Hesová, vicemistři České republiky ve standardních tancích a úspěšní účastníci mnoha světových soutěží – v ukázkách stepu, valčíku a tanga.

PROGRAM: Joseph Haydn – Trio G dur XV/25 „All’ Ongarese” Jaroslav Ježek – Bugatti step Petr I. Čajkovskij – Valčík Antonín Dvořák – Slovanský tanec č. 7 c moll Astor Piazzola – Jaro z Ročních dob (tango) Petr I. Čajkovskij – Trio a moll op. 50.

Christmas Night Run 2022 Praha

Charitativní vánoční zážitkový běh. Nezapomeňte na červenou čepici "Santa", můžete zakopupit v den akce.
Praha 1, Praha

Psáno pro SOČR: Martin Smolka

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pra­videlně objednává skladby od současných au­torů a uvádí je ve světové premiéře.
Praha 1, Praha

Laudate Pueri

Mezi skladatele, jejichž dílo je reprezentativně za­stoupeno v archivu v Drážďanech, patří i Antonio Vivaldi. Vztah k drážďanské­mu orchestru měl především prostřed­nictvím jeho žáka Johanna Georga Pisendela. Program obohatí Vivaldiho Laudate pueri v podá­ní německé sopranistky Mirelly Hagen.
Praha 1, Praha

Dny Bohuslava Martinů 2022

Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Divadlo Na Rejdišti – divadlo Pražské konzervatoře

Divadlo Pražské konzervatoře slouží jako inscenační prostor pro studenty pátých a šestých ročníků. Tvůrčí výsledky studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak jsou určeny širokému publiku ve večerních představeních.
Praha 1, Praha

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.
Praha 1, Praha

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje. Hosté mohou využít nabídky cateringových služeb v prostorách Rudolfina. Po rekonstrukci kavárna otevřela v únonu 2017.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Do konce roku 2023 prochází generální rekonstrukcí.
Praha 1, Praha