Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Čertovská "krampus" show Golčův Jeníkov
Společenské akce

Čertovská "krampus" show Golčův Jeníkov

Krampus je alpské strašidlo, které se objevuje především okolo adventu. Jde o starověkou tradici, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a následně i do okolních států. Krampus pochází od slangového výrazu krampas označující něco neživého.
O druhé adventní sobotě, 3. prosince 2016, se vůbec poprvé uskuteční v Golčově Jeníkově na Vysočině "Čertovská Show." Zahájení je plánované na 15:00 a se setměním, kolem 17. hodiny, se v průvodu představí nejen čertovská cháska, ale i Mikuláš a andělé. Odvážlivci se po skončení průvodu mohou s krampusy vyfotografovat.

Pekelný program bude doplněn o trhy a od 18:30 se pak uskuteční koncert skupiny Rebel. Celá akce bude zakončena afterpartyKlubu Vagon od 21:00 hodin, kam se chystají i krampusové.

Každý krampus je takové malé umělecké dílo. Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Součástí obleku jsou i pravé rohy, které pocházejí z muflonů, beranů, kamzíků nebo koz. Kožichy jsou šity také z pravé kůže a každý krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, jehož zvonění by mělo zahánět zlo.
 

Provozovatel

InfoGJ, Město Golčův Jeníkov

nám. T. G. M. 110
582 82 Golčův Jeníkov
Tel.:
+420 569 435 310
Email:
infogj@seznam.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.golcu...
GPS:
49,816670 15,477112
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Hasičský ples

Hasičský ples s bohatou tombolou ve Žďárci u Seče – okres Chrudim, k tanci a poslechu hraje kapela Arkáda.
Seč, Plzeňský kraj

Přehrady Fest 2023 – Seč 2023

Šestý ročník populárního rodinného festivalu, který myslí nejen na dospělé, ale stejně tak i na děti, zůstane v roce 2023 věrný Vranovu, Seči a Veselí nad Lužnicí. Příští rok to rozbalí na břehu přehrad hvězdy jako WOHNOUT, Horkýže slíže, Pokáč, UDG a mnoho dalších.
Seč, Pardubický kraj

Masopust v Chotěboři

Zveme vás na masopustní průvod a veselici, vycházíme v 15 h od SeneCura směr náměstí T.G.M. a ke kostelu. V areálu za kostelem budou připraveny disciplíny pro děti, občerstvení a program. Masky vítány!
Chotěboř, Kraj Vysočina

Sázavafest 2023

21. ročník hudebního festivalu Sázavafest se koná 20. – 22. července v zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Budova radnice Golčův Jeníkov

První radniční dům založil v Jeníkově již Martin Maxmilián Goltz v 2. polovině 17. století. Z kamenné barokní radnice vystavěné o století později se až na věžičku a zbytky zdiva nedochovaly téměř žádné pozůstatky. Současný vzhled významně ovlivnily rekonstrukce v 19. století.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Empírový kostel sv. Františka Serafínského v v Golčově Jeníkově

Děkanský kostel sv. Františka Serafínského na severním konci náměstí tvoří jednu z dominant Golčova Jeníkova.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Židovská synagoga a židovská čtvrť Golčův Jeníkov

První písemný doklad o existenci synagogy v Golčově Jeníkově pochází z roku 1659, původně dřevěná. Po několika požárech byla v roce 1873 postavena nová synagoga v novorománském slohu.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Galerie Goltzova tvrz

Jedna z nejmladších věžovitých tvrzí na našem území byla postavena nákladem císařského generála Martina Maxmiliána z Goltze v letech 1650 – 1653. Objekt dnes slouží ke galerijním a výstavním účelům.
Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U Mnicha

Toužíte po klidném prostředí, krásné přírodě či aktivním odpočinku? Přijeďte strávit dovolenou, víkend nebo odpoledne s rodinou či přáteli do rodinného penzionu na okraji Železných hor.
Vilémov, Kraj Vysočina

Pivovar Tupadly

Rodinný Pivovar Tupadly obnovil řemeslnou výrobu piva v obci Tupadly u Čáslavi od července roku 2020. Navázal tak na tradici původního pivovaru, který byl dostavěn roku 1931 pro F. J. Auersperga a jehož provoz skončil v roce 1961.
Tupadly, Středočeský kraj

Hotel Grand v Čáslavi

Počátky domu se datují až k létům okolo roku 1522. Hostinec zde fungoval od roku 1814, později vznikl sál, kde vystupovali místní ochotníci. Hotel již dlouhodobě nesloužil svému účelu. Od roku 2017 zde opět funguje restaurace a společenský sál a od června 2018 byla otevřena ubytovací část.
Čáslav, Středočeský kraj

Restaurace a penzion Česká koruna Čáslav

Restaurace a penzion Česká koruna v Čáslavi je podnik s tradicí od roku 1870, který nabízí možnost využít příjemné prostředí restaurace k pořádání různých akcí.
Čáslav, Středočeský kraj