Úvod > Kalendář akcí > Částečné zatmění Měsíce

Částečné zatmění Měsíce

Kdy 16. červenec 2019 - 17. červenec 2019 Výstavy
V úterý 16. července se ve večerních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu - nastane částečné zatmění Měsíce.
Nadcházející úterý, 16. července 2019, dojde ve večerních hodinách k částečnému zatmění Měsíce, jež bude pozorovatelné i z našeho území. Přestože v jeho průběhu bude Měsíc jen poměrně nevysoko nad obzorem a Slunce zapadá nedlouho před začátkem částečné fáze, můžeme se těšit na další z úchvatných nebeských představení.
 
K zatmění Měsíce dochází tehdy, když se do jedné linie srovná Slunce, Země a Měsíc, který vstoupí do zemského stínu. Buď úplně, pak mluvíme o úplném zatmění, nebo jen částečně, a pak mluvíme o zatmění částečném. Tak tomu bude i v případě letošního července.

To, že Měsíc vstoupí do zemského stínu, je ovšem situace, která vzniká výrazně méně často, než by se na první pohled mohlo zdát. Rovina oběhu Měsíce je oproti rovině zemské dráhy skloněna přibližně o 5 °, a tak se Měsíc "trefí" jen občas. Úkaz se navíc může odehrávat pod naším obzorem, takže zdaleka ne všechna zatmění jsou pro dané místo pozorovatelná.
 
Prvních změn si na našem nejbližším kosmickém sousedovi budeme moci všimnout nedlouho před začátkem částečné fáze, jež začíná ve 22:02 SELČ. To je také okamžik, kdy Měsíc naplno rozehraje své pomyslné nebeské divadlo a začne vstupovat do zemského stínu, kterým bude následující 3 hodiny pozvolna procházet.
 
Zemský stín není úplně temný. Díky rozptylu a lomu světla v zemské atmosféře do něj vniká hodně slunečního světla, hlavně červeného. V naší atmosféře se totiž nejlépe rozptyluje barva modrá, takže pokračující světlo je o modrou barvu ochuzeno a převládá v něm barva červená, která pak způsobuje zabarvení zastíněné části Měsíce do oranžového až hnědého nádechu.
 
Maximální fáze, kdy bude měsíc zakryt přibližně z 65 %, nastane ve 23:31 SELČ. Konec částečného zatmění pak nastává přesně 1 hodinu po půlnoci SELČ. Definitivní konec nebeského divadla je naplánován na 02:18 SELČ, kdy Měsíc vystoupí i ze zemského polostínu.
 
Nezbytnou podmínkou k pozorování tohoto fotogenického úkazu je příznivé počasí.
 
JAK ŠTEFÁNIKOVA HVĚZDÁRNA, TAK HVĚZDÁRNA V ĎÁBLICÍCH BUDOU MIMOŘÁDNĚ OTEVŘENY V NOCI Z ÚTERÝ NA STŘEDU AŽ DO 1:00 SELČ, TEDY TAK, ABY SI MOHLI ZÁJEMCI VYCHUTNAT CELÝ PRŮBĚH ČÁSTEČNÉHO ZATMĚNÍ.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 7. 2019