Úvod > Kalendář akcí > Akce pro děti > Čarovná rybí kostička v Turnově
Akce pro děti

Čarovná rybí kostička v Turnově

Mámo, táto pojďte se mnou do divadla! Veselá pohádka s písničkami, o věcech ne vždy veselých, z pera princezny Alenky. Hraje Divadlo alfa.
Slavný anglický romanopisec Charles Dickens (1812 – 1870) jako dítě na vlastní kůži okusil, co je skutečná bída. Jeho otec John skončil ve vězení pro dlužníky, kam ho musela následovat celá rodina a Charles musel už ve 12 letech pracovat v továrně, kde vyráběli leštidlo na boty.

Když se pak v 25 letech, už jako uznávaný autor oženil, měl se svojí ženou Catherine 10 dětí!

Král Novák První v jeho jediné pohádce ČAROVNÁ RYBÍ KOSTIČKA, z r. 1868, má dětí dokonce devatenáct. Sedmnáct dětí pečovalo o nejmladší nemluvňátko a nejstarší Alenka se starala o všechny.“ A to jistě pro takovou holčičku, byť to byla princezna, nebyla žádná legrace.

Království i královská rodina byli chudí jako kostelní myš, maminka královna byla nemocná, a když pak ještě děti začaly zlobit či plakat. Ale naštěstí je na světě dobrá víla Bábrlina, která Alence daruje kouzelný dar, kostičku z lososa, která však může pomoci pouze jedinkrát, a to pouze tehdy, je-li použita v ten správný okamžik. Dokáže ho Alenka odhadnout? Na první pohled by se mohlo zdát, že vše, o čem byla dosud řeč, nedává příliš prostoru pro humorný pohled, ale opak je pravdou! Znamenitým (anglickým) humorem oplývá už Dickensova předloha a I. Peřinová tento autorův pohled ještě více rozhojnila a příblížila i menším dětem. Přidala i řadu hravých písňových textů.

Alenčiny trampoty s mladšími sourozenci (zvláště pak se zlobivým Richardem), jistá natvrdlost Jeho královské Výsosti i nadhled víly Bábrliny nad vším tím lidským hemžením Vám zaručeně vyloudí úsměv na tváři, ovšem úsměv nikoli laciný, povrchní, ale vyrůstající z gruntovního základu. Je možné, že ono výše zmíněné království je ve skutečností jen špinavou londýnskou ulicí, královský palác jen zanedbaným činžákem, král Novák I. malým úředníčkem s ještě menším platem, a vysněný princ Princmetálius umouněným poslíčkem prodavače ryb. Ale tím víc chápeme, proč si Alenka musela vysnít nějaký jiný, alespoň o chlup lepší svět. Ostatně, ne náhodou opatřil Dickens pohádku podtitulem: „Z pera sedmileté slečny Alenky Rainbirdové“.

Provozovatel

Kulturní centrum Turnov

Markova 311
511 01 Turnov
Tel.:
+420 481 322 083
Email:
romana.kefurtova@...
WWW:
www.kcturnov.cz
GPS:
50,585831 15,158913
 

Místo konání

Městské divadlo

Trávnice 670
511 01 Turnov
GPS:
50,588425 15,155160
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Český ráj
Město:
Turnov
Tipy na výlet:
Turnov a okolí
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Po stopách Albrechta z Valdštejna – putovní hra

Vydejte se po stopách slavného vévody Albrechta z Valdštejna do míst, která byla součástí jeho tehdejšího panství. Putovní hra funguje na principu sběru razítek.
Turnov, Liberecký kraj

Vánoce s vévodou na Valdštejně 2022

Tradiční vánoční setkání s vévodou Albrechtem z Valdštejna a hrabětem Kinským. Povídání o historii a Vánocích spojené se zdobením stromečku.
Turnov, Liberecký kraj

Vánoce na Dlaskově statku

Vánoční expozice na Dlaskově statku v Dolánkách přiblíží čas adventu a Vánoc, období, které bylo pro sedláky a jejich rodiny spojeno s celou řadou obyčejů a obřadů.
Turnov, Liberecký kraj

Tradiční i netradiční koledy na hradě Valdštejně

Předvánoční rozdávání Betlémského světla ve spolupráci s turnovskými skauty na hradě Valdštejně.
Turnov, Liberecký kraj

Největší nabídka aktivit v Českém ráji

Nechte si zajistit program vaší dovolené nebo výletu v Českém ráji agenturou PARADIS. Vybírat můžete z nepřeberného množství aktivit. Dárkové poukazy v naší nabídce.
Turnov, Liberecký kraj

Divoké údolí Krtola v Příhrazských skalách

Krtola je území přísně chráněné z důvodů výskytu vzácných druhů rostlin a živočichů i archeologických památek. Nevedou tam cesty, je prakticky neschůdné a je přísně sledované stráží. Pohyb návštěvníků území silně poškozuje a není zde dovolen. Toto území si zaslouží být zachováno pro další generace.
Turnov, Liberecký kraj

Bosý chodník na Krásné – Pěnčíně

Pěšinka pro bosé nohy v obci Krásná je dlouhá přibližně 50 metrů a všem zájemcům nabízí přes třicet různých druhů povrchů – od žuly z Černostudničního hřebene, přes dřevo z místních stromů až po korálky z jabloneckých mačkáren.
Pěnčín, Liberecký kraj

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu České ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pukū

Barvy a vůně Karibiku, Fidži, Thajska, Indie, Japonska, Číny a Korey? To všechno v srdci Českého ráje, v Turnově? Fakt jo!
Turnov, Liberecký kraj

Zámecká kavárna na Hrubém Rohozci

Zámecká kavárna svým návštěvníkům nabízí příjemné posezení na nádvoří, či uvnitř zámku, se širokým výběrem nápojů a drobného občerstvení. Dále nabízí zapůjčení piknikových dek a her do zámeckého parku.
Turnov, Liberecký kraj

Kemp Dolánky u Turnova v Českém ráji

Vodácký kemp i autokemp v Dolánkách u Turnova v srdci Českého ráje poskytuje ideální zázemí pro vaše výlety na koloběžkách, kolech, lodích či pro turistické pěší tůry.
Turnov, Liberecký kraj

Ábelův Mlýn

Vychutnejte si poctivá jídla s důrazem na regionální produkty a čerstvé sezónní suroviny, nedaleko zámku Hrubý Rohozec, ve zrekonstruovaném mlýně, jež uchvátí svou dobovou atmosférou. Dokonalé místo pro milovníky přírody, historie a velmi dobrého jídla.
Turnov, Liberecký kraj