!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Bubnování pro Bubny 2021
Bubnování pro Bubny 2021
"> "> "> "> "> "> "> ">
16.10.
+ Přidat foto
Společenské akce

Bubnování pro Bubny 2021

  • 16. říjen 2021 17:00 - 19:00
Akce Bubnování pro Bubny připomínající první den, kdy začaly organizované deportace židovského obyvatelstva z Prahy v roce 1941, se uskuteční na pražském nádraží Bubny v sobotu 16. října od 17 hodin.
Dne 16. října roku 1941 byl z Prahy vypraven první židovský transport. Město poprvé zažilo podivný průvod lidí proměněných v čísla, procházející ulicemi z místa registrace na nádraží Bubny. V dalších letech bylo takto vypraveno na 50 000 pražských židů do ghett a koncentračních táborů. Odcházeli za tichého přihlížení spoluobčanů. Provázelo je ticho mlčící většiny, které je stigmatem míst, kde se podivný rituál metropole odehrával.

Nechceme nikoho soudit. Chceme nabídnout těm, kteří i dnes považují pasivní mlčení za součást událostí, jež se mohou opakovat, aby projevili svůj názor narušením ticha. Klidu pasivity, jež zůstává ve vzpomínkách jako pachuť na chvíle bezmoci. Hlučme, dokud to jde... hledejte s námi, jak připomínat události, které se nemá zapomínat jinak, než formální tichou pietou.

Narušení ticha, vyslovení se k nepatřičným jevům, ke kterým se mlčet nemá – to je cílem happeningu Bubnování pro Bubny. Akce je už tradičně namířená proti pasivitě a morální slepotě v nesprávných chvílích.
 

Program 2021

Odpolední setkání bude moderovat Bára Hrzánová. Rytmus bubnujícího orchestru rozehraje Tam Tam Batucada pod píšťalkou Miloše Vacíka. Mezihry k Bubnování podpoří Jiří Stivín.

Výroční den prvního pražského transportu završí slavnostní koncert v nádražní hale stanice Praha-Bubny. Bude mu předcházet vernisáž výstavního prologu na perónu nádraží Bubny k expozici „PAVEL DIAS: Torzo – vzpomínky pro budoucnost", kterou pro vás připravili v Domě U Černé Matky Boží ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.

Slavnostní koncert bude zahájen v 18:30 hodin. Úvodem vystoupí studenti Gymnázia Přírodní škola se zhudebněnými básněmi, jež chlapci internovaní v Terezíně vydali ve svém časopisu Vedem. Jedním z nich byl i Petr Ginz, jenž se ve svých vzpomínkách vrací do Holešovic první republiky, putuje po dálkách, sní o budoucnosti, která mu byla ukradena...
Zobrazit více

Provozovatel

Nádraží Praha - Bubny

Bubenská 8b
170 00 Praha 7
Tel.:
+420 737 072 039
Email:
info@bubny.org
WWW:
www.bubny.org
WWW:
www.bubny.org/cz/...
GPS:
50,102101 14,438643
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 7
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Pražan

Restaurace Pražan

Praha 7, Praha
Movies Club

Movies Club

Praha 7, Praha