Úvod > Kalendář akcí > Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor
Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor
"> Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor
1.11.
29.9.
+ Přidat foto

Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor

Kdy 1. listopad 2018 - 29. září 2019 Výstavy
Výstava Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor (1926–1939), připravená ke 100. výročí vzniku Československa, představuje vůbec poprvé vzájemné vztahy mezi textilní výtvarnicí Boženou Rothmayerovou (1892–1966) a Alicí Masarykovou (1879–1966).
Výstava představuje nejen ojedinělý soubor archivních dokumentů – především korespondenci mezi Alicí Masarykovou a Boženou Rothmayerovou, poznámky, kresby a skici, týkající se textilní tvorby Boženy Rothmayerové, ale také samotné příklady její textilní tvorby. Dosud nevystavený soubor více než 50 dopisů doplňuje část původní unikátní sbírky lidových slovenských výšivek a součástí krojů, shromážděných Alicí Masarykovou.

Alice Masaryková byla Boženě Rothmayerové, manželce Otto Rothmayera, úzce spojeného s přestavbou Pražského hradu, nejen učitelkou a rádkyní, ale i přítelkyní. Dcera Tomáše Garrigue Masaryka vnášela do meziválečné československé společnosti progresivní témata včetně úvah o výchově mladých dívek – budoucích moderních žen. Obě také sdílely hluboký zájem o lidovou kulturu, především krajky a výšivky, což se promítlo i v nově zařizovaném prezidentském bytě na Hradě v podobě „výšivkového salonu“ s vystavenou sbírkou českých, moravských a slovenských lidových výšivek a krajek.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 2. 2019