Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor
Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor
Výstavy

Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor

Výstava Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor (1926–1939), připravená ke 100. výročí vzniku Československa, představuje vůbec poprvé vzájemné vztahy mezi textilní výtvarnicí Boženou Rothmayerovou (1892–1966) a Alicí Masarykovou (1879–1966).
Výstava představuje nejen ojedinělý soubor archivních dokumentů – především korespondenci mezi Alicí Masarykovou a Boženou Rothmayerovou, poznámky, kresby a skici, týkající se textilní tvorby Boženy Rothmayerové, ale také samotné příklady její textilní tvorby. Dosud nevystavený soubor více než 50 dopisů doplňuje část původní unikátní sbírky lidových slovenských výšivek a součástí krojů, shromážděných Alicí Masarykovou.

Alice Masaryková byla Boženě Rothmayerové, manželce Otto Rothmayera, úzce spojeného s přestavbou Pražského hradu, nejen učitelkou a rádkyní, ale i přítelkyní. Dcera Tomáše Garrigue Masaryka vnášela do meziválečné československé společnosti progresivní témata včetně úvah o výchově mladých dívek – budoucích moderních žen. Obě také sdílely hluboký zájem o lidovou kulturu, především krajky a výšivky, což se promítlo i v nově zařizovaném prezidentském bytě na Hradě v podobě „výšivkového salonu“ s vystavenou sbírkou českých, moravských a slovenských lidových výšivek a krajek.

Provozovatel

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Nad Hradním vodojemem 53/13
162 00 Praha 6
Tel.:
+420 221 709 674
Email:
muzeum@muzeumprah...
WWW:
www.muzeumprahy.cz
GPS:
50,092413 14,377155
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
Tipy na výlet:
Praha 6 a okolí
 

Vstupné

Cena: 30 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Rothmayerova vila – příběh jednoho domu a jedné rodiny

Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou
Praha 6, Praha

Silvestrovskou Prahou za historií: Novoroční čtyřlístek 2023

Další ročník turistické akce Klubu českých turistů "Silvestrovskou Prahou za historií – Novoroční čtyřlístek 2023".
Praha 6, Praha

Betlémy 2022 – kostel Panny Marie Královny andělů (Loreta)

Odhaduje se, že nejstarší postavy betlému mohly vzniknout už ve 2. čtvrtině 18. století, zřejmě zásluhou jednoho bratra kapucína. Ten údajně betlém vytvářel 10 let. Lze předpokládat, že soubor byl zhotoven v českém prostředí autorem dobře obeznámeným s tradicí neapolských kašírovaných betlémů.
Praha 1, Praha

Komentovaná prohlídka Strahovské knihovny

Komentovaná prohlídka nádherných barokních interiérů strahovské klášterní knihovny.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy

Nedaleko Müllerovy vily stojí v památkové zóně Staré Střešovice v ulici Nad Hradním vodojemem budova s čp. 53. V objektu je dnes umístěno Studijní a dokumentační centrum Norbertov.
Praha 6, Praha

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.
Praha 6, Praha

Kostel sv. Norberta ve Střešovicích

Kostel je jednou z dominant této čtvrti v Praze. Byl postaven v letech 1889 – 1891 jako trojlodní klenutá bazilika s polokruhovou apsidou v novorománském slohu stavitelem Jaroslavem Kuchtou podle projektu architekta Františka Rožánka. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Praha 6, Praha

Vila s ateliérem Václava Špály

Vilu ve funkcionalistickém stylu pro malíře Václava Špálu navrhl architekt Otakar Novotný, postavena byla v roce 1932 v pražských Střešovicích. Inspiroval se architekturou holandského typu.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Vila Kajetánka

Ve Vile Kajetánce, nádherné zahradní restauraci, situované uprostřed romantického parku s rybníčkem, si vyberete ze specialit nejen italské, ale i německé a rakouské kuchyně připravených zkušeným týmem kuchařů.
Praha 6, Praha

Halabalacafe

Nekuřácké kavárna s dětským koutkem a zahrádkou s průlizkou a pískovištěm, ve kterém se budou cítit dobře jak rodiče, tak jejich děti.
Praha 6, Praha

Ochutnejte nejlepší halušky v Čechách v restauraci Hormeda

Skvělá restaurace v blízkosti Pražského hradu. Vaří pravé brynzové halušky, oceněné prestižním slovenským časopisem, strapačky se zelím a formanské halušky, grilované vepřové koleno či tatarský biftek a další speciality.
Praha 6, Praha

Hotel Pyramida Praha

OREA Hotel Pyramida**** Praha se nachází na pražském Strahově pár minut chůze od Strahovského kláštera, Lorety, Pražského hradu a Malé Strany. Je ideálním výchozím bodem pro toulky po historickém jádru Prahy nejen pro jejich blízkost od hotelu, ale i pro skvělé dopravní spojení.
Praha, Praha