Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Blacksphere festival 2023
Království Jeseníky
Festivaly

Blacksphere festival 2023

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Olomoucký kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Všechny formy filmu v Rychlebských horách. Multimediální a audiovizuální festival Blacksphere se odehrává v Javorníku v srdci hor, nedaleko hranic s Polskem.
Mystické město Javorník zaplní vizuální a obsahové jednohubky z oblasti filmu, divadla, hudby, umění a literatury, doprovázené panely s hosty z oboru.
  • Divadelní představení zaTROLLeno
22. 6. 2023 20:00 – 22. 6. 2023 21:15

Divadelní představení zaTROLLeno simuluje technologickou apokalypsu. Výchozím motivem pro vznik inscenace byla reálná kauza z Jeseníku, kde měla být zavedena 5G síť a mezi obyvateli vznikla silná vlna nevole plná konspirací, dezinformací a hoaxů. Příběh zaTROLLeno nabírá sci-fi rozměr a zkoumá, kam až je člověk hypoteticky schopen ze strachu zajít.
 
  • Koncert Člověk krve
23. 6. 2023 20:00 – 23. 6. 2023 21:00

„Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova – kontryhel, verpa, loukotě… – a zase mizí; hrany lesa v ranním oparu,”
Jakub Čermák
 
  • Panelová diskuze Příběhy ukryté v krajině – audiovizuální péče o přírodu
23. 6. 2023 15:00 – 23. 6. 2023 18:00

V hlavní roli péče a popularizace přírody. Jak film napomáhá ke vzdělávání návštěvníků? Jakým způsobem je film spojencem a pomocníkem v moderní ochraně přírody? Město a venkov a jejich role při budování ekologické budoucnosti? Jak se natáčí s “herci”, kteří neopakují záběry? To a více se dozvíte na promítání a diskuzích s tvůrci, kteří svoji filmovou tvorbu zasvětili natáčení přírody a populárně naučných dokumentů.

Dokument Jeseníky – království horské divočiny, Marián Polák, Jiří Petr
Přírodopisný dokumentární film, který vypráví příběh fascinujícího koloběhu života jedinečné horské přírody Jeseníků. Od divočících řek a potoků, přes rozsáhlé lesy, rozervané skály, houpavá rašeliniště až po nehostinné alpínské bezlesí. Tam všude potkáme unikátní rostliny a zvířata, přizpůsobená drsnému prostředí hor. Film vznikal přes 4 roky a za spolupráce CHKO Jeseníky.

Dokument Chico, Martin Chromek
Dokumentární film Chico je o ekologickém zemědělci z Vlčic, který provozuje Zvlčenou farmu v zámecké zahradě. Ale nejen o něm. Dokument je příběhem o lidech, kteří žijí v Rychlebských horách a na Jesenicku a žijí v souladu s přírodou. O propojenosti obyvatel a snaze ekologicky hospodařit a postupně obnovovat krajinu Rychlebských hor.
 
  • Divadelní představení Kaleido
24. 6. 2023 10:00 – 24. 6. 2023 10:30

Představení Kaleido – pohlednice z cest kolem světa je skladná pohádka ve skladném šapitó. Cesta tam a zase zpátky. Cesta dovnitř a zase ven. Cesta zpátky anebo tam. Pohádka o moři, o písku, cestě, hlubinách a hledání.
 
  • Panelová diskuze Opatrovníci paměti – audiovizuální péče o historii
24. 6. 2023 14:00 – 24. 6. 2023 16:00
Co znamená audiovizuální? Co je posláním Národního filmového archivu? Kolik váží filmová cena Český lev? A jak se tvoří hra pro slepé?
Na otázky kolem filmů a audiovizuálních děl nám odpoví tvůrci Anna Podskalská a Petr Kubíček, kteří ve své práci propojili filmovou tvorbu s historií, pamětí, tradicemi a vzpomínkami. Filmová historička a archivářka z NFA Karolina Nafati nám přiblíží práci ve filmovém archivu a restaurování a konzervování filmového materiálu.

Film Červený střevíc, Anna Podskalská
Animovaný film Rudé boty je příběh inspirovaný lidovou slovesností vypráví o veselé a spontánní Róze, která by si na vesnické veselce ráda skočila, jenže nikdo ji nechce vyzvat k tanci. Když se tak objeví tajemný cizinec a věnuje jí pár rudých střevíců, vrhá se s ním do divokého tance. Film z pražské FAMU upomíná na erbenovskou tradici. Rudé boty jsou tvořené unikátní technikou olejomalby, která se pomalu animuje schnoucími olejovými barvami na stole se skleněnými tabulemi. Nad tím je zavěšená kamera, která všechno snímá. Stejně jako při animování loutky, jakmile se nasnímá jedna fáze pohybu a začne se vytvářet následující, ta předchozí zaniká. Nemůže se tedy animovat jako při klasické kreslené animaci, kdy se průběžně finalizuje. U malby na skle musí být každá fáze pod kamerou namalovaná na hotovo a zpětně se dá případná chyba jen těžko opravit. Tento jedinečný tvůrčí proces v kombinaci s kvalitním scénářem a námětem byl po zásluze oceněný a film měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes a následně za něj Anna Podskalská získala dva české lvy.

Hra 1428 Shadows over Silesia, Petr Kubíček
Evropou zmítají náboženské bouře a nejeden kazatel předpovídá blížící se konec světa. Píše se rok 1428, a právě začíná husitské tažení do Slezska. Kacíři se zdají být pro zemi bez krále tím největším nebezpečím. Opravdové zlo ovšem číhá někde úplně jinde a nemá v plánu vést náboženské disputace. Příběh je vyprávěn z pohledu dvou hlavních postav. Mrzutého husitského hejtmana Hynka, který nejde pro nadávku daleko a s ničím se moc nepáře a johanitského rytíře Lothara, muže dobrého vzdělání a mravů, co se po boku svých bratrů postaví do první linie Slezské obrany. Každý má své vlastní motivace a názory na svět kolem sebe, jinou výbavu a schopnosti. Jejich osudy se brzy propletou. Střetnou se se zbraní v ruce, nebo uzavřou křehké spojenectví, aby se bok po boku postavili mnohem horšímu nepříteli?
 
  • Divadelní představení Plume
25. 6. 2023 10:00 – 25. 6. 2023 10:30
Loutková báseň Plume, divadelního kolektivu Le Cabaret Nomade, je osobní výpovědí performenrky Aude Stulírové Martin o křehkosti a síle zrození. Rozhovor matky se vším, čím si její tělo a ona sama prochází v této nové, dosud neobjevené zodpovědnosti.
 
  • Kroj a kolektivní kulturní paměť
25. 6. 2023 10:45 – 25. 6. 2023 20:00

Za účelem diskuze nad novou podobou krojů pro Rychlebské hory probíhá sympozium, na které zveme všechny obyvatele, kteří mají zájem se podílet na vzhledu nových krojů pro Rychlebské hory. Všechny zveme na dílny na kterých si ukážeme symboliku z různých krajů země, projdeme názvosloví krojů a hlavně se mezi sebou pobavíme o tom, jaké máme očekávání od nové podoby krojů. Je jen na nás, obyvatelích Rychlebských hor, jaký tvar krojům a tradicím otiskneme.
Kordula, dubňák, střípek, trhačeny, opleči, fěrtoch, kamizolka, rejdík jsou části kroje, ale jaké části?
Materiálové dílna vám umožní se na okamžik stát módním návrhářem – návrhářkou a odzkoušet si práci s materiálem a sestavení kroje.
 
  • Rychlebské hory pohledem umělé inteligence
25. 6. 2023 15:00 – 25. 6. 2023 16:00

Inscenace založená na hře s médii a na kombinaci rozličných divadelních postupů. Osobní výpovědi, videoart, hudba, umělá inteligence a proměnlivá scéna. Téma je určeno otázkami: Jak sám v sobě nalézt mýtus, tradici a zvyky? Lze paměť místa přeprogramovat? Lze přeprogramovat sám sebe? Lze za pomoci umělé inteligence doplnit chybějící místa historie?
Rychlebské pohraničí bylo před druhou světovou válkou hustě obydleno a žili zde pospolu rozličné národnosti obyvatel. Na konci druhé světové války došlo k postupné likvidaci části vesnic, které byly po demolici v 50. a 60. letech zalesněny. S odchodem původních obyvatel došlo ke ztrátě identity kraje, vizuální paměti, tradic, zvyků a vzpomínek. Inscenace se věnuje lidem, kteří v pohraničí žili a svým životem (jak jej žili, do jakých rodin se narodili) utvářeli podobu kraje. Na základě nasbíraného archivního materiálu se umělecká dvojice Marie Krajplová a Jaroslav Hrdlička pokusí vytvořit nový mýtus, novou kolektivní paměť. Bude tato paměť mít podobu, která se propije do prostoru mimo divadlo?
 
  • Dotkni se Javorníku
22. 6. 2023 18:00 – 25. 6. 2023 20:00

Putování vzpomínkami Javorníku
Za pomoci interaktivní technologie vstupuje divák do vzpomínek domů, které utvářely centrum města Javorník. Připomene si požár, při kterém shořela část města, lásky a úmrtí. Vše doplněné o zvuk, animace, dobové noviny a další neočekávané reálie. Vysoká vizuální hodnota vtahuje diváky do umělecké instalace, kdy ji sám ovládá a tím se na něj přenášejí emoce z prožité historie, kterou postupně odkrývá.
 
  • Movie Blacksphere
22. 6. 2023 12:30 – 25. 6. 2023 20:00
Mezinárodní porota vybírá 100 nejlepších filmů z celého světa. Nejlepší snímky se představí ve filmových pásmech v rámci Blacksphere festival. Nejlepší filmoví tvůrci si odnesou ceny, diplomy a trofeje. Výherci filmových vavřínů jsou vyhlášeni na slavnostním Blacksphere večeru. Profily filmů vám představíme průběžně na Blacksphere FB a Blacksphere Instagram. 

Vítězové Blacksphere 2023
Nejlepší z nejlepších. Každý rok se na Mezinárodní audiovizuální a multimediální festival Blacksphere hlásí přes 10 000 filmů. Vítězové Blacksphere festival jsou představeni na slavnostním večeru ve vítězném filmovém pásmu. Vítězům jsou osobně předány ceny a trofeje.

Vizuálně podmanivá filmová tvorba 
Výběr nejlepších filmů z celého světa, které mají jedinečnou atmosféru a výtvarný přesah.  

Krátké hrané filmy – Evropa
Výběr nejlepších hraných filmů, které režisér, producent, či distributor přihlásil do soutěže za Evropu. Jedná se i o země mimo Evropskou unii pokud jsou geograficky součástí Evropy.

Krátké hrané filmy – mimo Evropu
Výběr nejlepších hraných filmů, které která geograficky leží mimo Evropu.

Filmová tvorba – Polsko
Výběr nejlepších hraných i animovaných filmů za Polskou republiku. V rámci tohoto pásma představujeme polskou kulturu a kinematografii bez ohledu na žánr a způsob zpracování. Snímky však musí splnit podmínky vysoké profesní a umělecké hodnoty.

Animované krátké filmy pro nejmenší
Výběr nejlepších krátkých animovaných filmů, které byly do soutěže přihlášeny bez ohledu na zemi původu. Ohled je kladen na věk diváka a snímky musí být vhodné pro diváka do deseti let věku. Dílo musí splňovat podmínky vysoké profesní a umělecké kvality.

Animované krátké filmy pro dospělé
Výběr nejlepších krátkých animovaných filmů, které byly do soutěže přihlášeny bez ohledu na zemi původu. Dílo musí splňovat podmínky vysoké profesní a umělecké kvality. Dílo by mělo nabízet nové a inovativní postupy, ať už při výběru námětu, práci se scénářem, nebo ve způsobu kresby či animace. 

Krátké a animované filmy – Blízký východ 
Blízký východ je svoji tvorbou velice často na evropských filmových festivalech opomíjen. Od počátku Blacksphere festival se nám do filmové soutěže hlásí tisíce snímků, které mají adresu vzniku díla na Blízkém východě. V rámci festivalu přinášíme výběr těch nejlepších děl, která pracují s filmovou formou inovativním způsobem bez ohledu na žánr a formu zpracování.

Velikonoce na zámku Jánský Vrch

Velikonočně vyzdobené interiéry zámku s kulturním programem.
Javorník, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března bude Jeskyně Na Pomezí otevřena každou středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Lipová-lázně, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března bude Jeskyně Na Pomezí otevřena každou středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Lipová-lázně, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března bude Jeskyně Na Pomezí otevřena každou středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Lipová-lázně, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března bude Jeskyně Na Pomezí otevřena každou středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Lipová-lázně, Olomoucký kraj

ČEZ SkiTour JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

Závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku.
Staré Město, Olomoucký kraj

ČEZ SkiTour – největší seriál v běhu na lyžích 2024

Největší seriál v běhu na lyžích u nás se již posedmnácté představí v Jizerkách, Krkonoších, Orlických horách nebo také v Jeseníkách. Zahajovací závod se pojede na Horních Mísečkách, poslední zastávkou seriálu pak bude závod JeLyMan neboli jesenický lyžařský maraton.
Staré Město, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku se poprvé otevírají i mimo sezónu, a to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Prohlídky se konají vždy v 10, 12 a 14 hodin.
Písečná, Olomoucký kraj

Wellness Rychleby v Javorníku

Hledáte-li místo k odpočinku, relaxaci a znovunabytí sil, vyzkoušejte Wellness Rychleby. Poskytuje jak wellness služby, tak služby masérské, fitness a poradenské. Cílem provozovatzelů bylo vybudovat místo, kam lidé budou chodit vydechnout, odpočívat a budou se zde cítit příjemně.
Javorník, Olomoucký kraj

Městské muzeum Javorník

V objektu bývalého soudu se nachází v Javorníku městské muzeum. Prohlédnout si zde můžete několik historických expozic.
Javorník, Olomoucký kraj

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.
Javorník, Olomoucký kraj

Rozhledna s útulnou na Borůvkové hoře

Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Nová stavba nahradila původní historickou rozhlednu z konce 19. století. Využít můžete i přilehlou turistickou útulnu.
Javorník, Olomoucký kraj

Kaple sv. Antonína Paduanského u Javorníku

Kapli sv. Antonína Paduanského naleznete v Rychlebských horách na Javornicku. Místo je jinak zvané U Antoníčka nebo jenom Antoníček. Vedle kaple naleznete také pramen – neboli studánku sv. Antonína Paduanského s pitnou vodou.
Javorník, Olomoucký kraj

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor

Přímo pod Čertovými kazatelnami stojí nově zrekonstruovaná tančírna s názvem Georgshalle, v minulosti velice oblíbené místo pro nejrůznější oslavy, plesy či bály. Nyní Tančírna slouží jako zázemí pro turisty a prezentuje Rychlebské hory jako celek.
Bernartice, Olomoucký kraj

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Bizarní útvar rulových skal se nachází nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka u Javorníku, které se táhne v délce asi 7 km dole pod vyhlídkou. V jeho dolní části byla roku 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru.
Javorník, Olomoucký kraj

Sedm křížů u Javorníka

V horní části Komáří dolinky u Javorníku stojí již po staletí v lesní půdě zvláštní kamenný památník, který je v okolí všeobecně známý pod názvem „Sedm křížů“.
Javorník, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café – Restaurant v hotelu Taverna v Javorníku

Dobrá restaurace se pozná podle toho, že je v ní živo. A k takovým patří Café – Restaurant Taverna v Javorníku. Dobré jídlo v kulisách historického města, na úpatí Rychlebských hor, podtrhuje také příjemná obsluha a vstřícnost k návštěvníkům.
Javorník, Olomoucký kraj

Hospůdka Isolde v Račím údolí

Nově zrenovovaná Hospůdka Isolde navazuje na tradici původní restaurace. Ta byla spolu s penzionem vybudovaná architektem Ing. Herbertem Utnerem z Javorníku. Budova dostala jméno po jedné z Utnerových dcer. Psal se rok 1928.
Javorník, Olomoucký kraj

Vila Stomix v podhůří Rychlebských hor

Nově zrekonstruovaná secesní vila z roku 1907 se nachází v obci Žulová v severozápadním Slezsku v podhůří Rychlebských hor. Nabízí společenské, vzdělávací, rekreační, sportovní i relaxační zázemí.
Žulová, Olomoucký kraj

Penzion Vidnava v Jeseníkách

Penzion Vidnava v Javornickém výběžku nabízí ubytování s kapacitou 34 míst. Součástí penzionu je prostorná společenská místnost s kuchyní, televizní koutek, venkovní posezení. Samozřejmostí je wifi připojení zdarma a úschovna kol.
Vidnava, Olomoucký kraj

U Ztraceného potoka

Příjemné ubytování v krásné přírodě Rychlebských hor s množstvím zatopených lomů a cyklistických stezek mimo hlavní zástavbu obce Vápenná. Hosté si mohou rezervovat jak jednotlivé pokoje, tak celou budovu k různým soukromím nebo firemním akcím.
Vápenná, Olomoucký kraj

Penzion Radost v Černé Vodě

Penzion Radost se nachází v obci Černá Voda, v těsné blízkosti Rychlebských stezek, které vedou kolem penzionu. Nádherné okolí láká k odpočinku na čerstvém vzduchu, houbaření v přilehlých lesích a rybolovu na nedalekých rybnících.
Černá Voda, Olomoucký kraj

Kozí Farma U Nýdrlů

Zrekonstruovaný Penzion Kozí farma U Nýdrlů sídlí v obci Stará Červená Voda v Olomouckém kraji, v krásné lokalitě Jeseníky.
Stará Červená Voda, Olomoucký kraj

Pension Fajn Tajm v Rychlebských horách

Spojte relaxaci s poznáváním Rychlebských hor na kole i pěšky. Ubytujte se ve stylovém venkovském domě a vychutnejte si klid na zahradě a wellness.
Černá Voda, Olomoucký kraj