Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Betlémské světlo 2022
Společenské akce

Betlémské světlo 2022

Betlémské světlo připomíná, že Vánoce neznamenají jen bohatě prostřený stůl, hromady dárků a pozlátko vánočních ozdob. V sobotu 17. 12. 2022 bude za spolupráce skautů rozváženo Betlémské světlo vlaky po naší vlasti.
Cesta vánočního plamínku začíná v Betlémě, odkud dorazí letecky do Rakouska. Slavnostní ceremoniál rozdávání světla s ekumenickým obřadem proběhne ve Vídni v sobotu 10. 12. ve 13:00 hodin, delegace českých skautů a skautek pro světlo vyrazí vlakem z Brna (rj 71 Vindobona, odjezd 7:21), kam se s ním opět vrátí (rj 372 Vindobona, příjezd: 20:37). Předání světla do rukou brněnského biskupa v katedrále svatých Petra a Pavla se uskuteční následující den, v neděli 11. 12.

Betlémské světlo skautští kurýři rozvezou po České republice vlaky v sobotu 17. 12. 2022. Vzhledem k epidemické situaci je potřeba sledovat aktuální informace na webu akce betlemskesvetlo.cz. Místa, kde je Betlémské světlo k dispozici, i trasu rozvozových vlaků bude možné najít na webu akce.
 

Co je Betlémské světlo?

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou, symbol míru a přátelství. Skautští kurýři ho každoročně rozváží a roznáší po celém Česku – Betlémské světlo je předvánoční služba skautů společnosti. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.

Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády, a v rukou skautů poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze (plamínek tenkrát přebírali exiloví skauti na hranicích s Rakouskem).

Pátým rokem v řadě nabízí Česká pošta příležitostné poštovní razítko s textem Betlémské světlo, Praha 1,  Brno 2, Olomouc 8, a to u příležitosti dovezení Betlémského světla skauty do České republiky. Také v obrazu razítka je proto umístěno logo akce Betlémské světlo. Razítka budou orážena poštami Praha 1, Brno 2 a Olomouc 8 od soboty 17. 12. 2022 do 23. 12. 2022. Autorem razítek používaných ve stejné podobě i v předchozích letech je Tomáš Říha.

Provozovatel

Junák - český skaut, z. s.

Senovážné nám. 977/24
110 00 Praha 1
Email:
akce@betlemskesve...
WWW:
https://www.betle...
GPS:
50,085435 14,431195
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Zimní Rolničkování

Srdečně zveme na předvánoční výtvarné a hudební dílničky pro děti od 5 do 10 let a jejich rodiče.
Praha 1, Praha

Betlémy 2022 – Kostel sv. Jindřicha a Kunhuty na Praze 1

Betlém je stavěcí, dřevěný s větším množstvím barevně polychromovaných figur.
Praha 1, Praha

Jednota místa a času v hudbě – koncert k poctě Pavla Janáka

K oslavě 140. výročí narození architekta Pavla Janáka pořádá organizace Open House Praha ve spolupráci s festivalem Euro Art Praha koncert hudby vybraných Janákových současníků – Bohuslava Martinů, Vítězslava Nováka a Josefa Suka.
Praha 1, Praha

Vánoční obýváček a swap

Okoukala se vám vaše vánoční výzdoba? Nebaví vás už svetr se sobem? Dejte jim další šanci na našem čistě vánočním swapu a třeba si zas odneste jiné parády!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Deaf travel – průvodcovské služby ve znakovém jazyce

Při návštěvě památníku si běžný slyšící turista může rezervovat průvodce, pronajmout si audioprůvodce nebo si koupit vydání knihy. Na světě je však téměř půl miliardy lidí se ztrátou sluchu. Díky Deaf Travel si mohou plně vychutnávat turistické cíle bez komunikačních či informačních bariér.
Praha 1, Praha

Čeští muzikanti na Senovážném náměstí

Na Senovážném náměstí Nového Města pražského tančí Čeští muzikanti sochařky Anny Chromy. Sochy byly původně barevně upraveny, ale postupem času barva mizí vlivem povětrnostních vlivů. Vedle fontány u záhonu květin je umístěno pískovcové pítko s kovovou koulí navrchu.
Praha 1, Praha

Edisonova transformační stanice v Praze

Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici, navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy. Projekt rekonstrukce navrhl roku 2003 Ladislav Lábus s cílem využití objektu pro univerzální, kancelářské účely.
Praha 1, Praha

Jindřišská věž s vyhlídkou, restaurací i muzeem

Gotická Jindřišská věž stojí v Jindřišské ulici v Praze jako samostatná zvonice po vzoru italských campanill. Byla postavena v letech 1472-76 a patřila i řádu křižovníků s červenou hvězdou. Přijďte si prohlédnout desetipatrovou Jindřišskou věž s výtahem, kde každé patro má své tajemství.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Vinný bar Velký vinograf v Praze

Velký Vinograf, vinárna a vinotéka, na Senovážném náměstí v Praze se specializuje zejména na evropská vína. Pohodový přátelský vinný bar nabízí téměř 800 až 1000 druhů vín z celého světa.
Praha 1, Praha

Edison film hub

Moderní komorní kino s kavárnou a barem v samotném srdci Prahy vzniklo v objektu bývalé trafo stanice, jen pár kroků od Hlavního nádraží.
Praha 1, Praha

Skotská tradice v srdci Prahy

Whiskeria Jindřišská věž – nově otevřený stylový skotský whisky bar v centru Prahy přímo v Jindřišské věži. Pořádáme pravidelné řízené ochutnávky whisky.
Praha 1, Praha

Hotel Andaz Prague

V místech bývalého Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí se nachází 5hvězdičkový hotel Andaz Prague. Luxusní hotel o 176 pokojích je součástí hotelového řetězce Hyatt – Praha se stala pátým evropským městem, kam tato renomovaná síť zavítala.
Praha 1, Praha