!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Betlémská hvězda - konjunkce Jupiteru a Saturnu
Betlémská hvězda - konjunkce Jupiteru a Saturnu
"> ">
14.12.
22.12.
+ Přidat foto
Sportovní akce

Betlémská hvězda - konjunkce Jupiteru a Saturnu

Kdy 14. prosinec 2020 – 22. prosinec 2020
Téměř po 800 letech budeme okolo 21. 12. 2020 svědky konjunkce Saturnu a Jupiteru. Úkaz je možné sledovat pouhým okem, bez dalekohledu.
Obří plynné planety Jupiter a Saturn je možné již nyní sledovat jako dva výrazné zářící body na obloze hned po západu slunce, nízko nad jihozápadním obzorem. Jasnější z obou bodů je Jupiter. Každý den se k sobě přiblíží víc a víc, až v pondělí 21. prosince dojde k nebližšímu možnému přiblížení obou planet, tzv. konjunkci, kdy se pozorovatelům bude zdát, jako by obě tělesa splynula v jednu silně zářící "hvězdu". Úkaz bude možné pozorovat pouhým okem, bez dalekohledu.

Mimořádné nebeské představení bude mít navíc předehru - večer 16. a 17. prosince se Jupiter se Saturnem setkají na noční obloze s Měsícem. Kdo si bude chtít tělesa prohlédnout, měl by využít časného stmívání a obrátit oči k obloze už okolo 17. hodiny. Tehdy budou planety a Měsíc nízko nad jihozápadním obzorem.

Jupiter je po Slunci, Měsíci a Venuši čtvrtým nejjasnějším objektem naší oblohy a Saturn je také poměrně jasný, takže jsou na obloze nápadné a viditelné pouhým okem a vypadají jako hvězdy. Pokud se na planety podíváte dalekohledem, uvidíte je mimořádně v jednom zorném poli, tedy najednou. Obě vesmírná tělesa se k sobě totiž přiblíží na pouhých 6 úhlových minut, tedy jednu pěti průměru měsíčního disku! Ve větším zvětšení uvidíte i měsíce obou planet a Saturn s prstencem.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 12. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Skleněný dům na stromě v Hrusicích

Skleněný dům na stromě v Hrusicích

Hrusice, Střední Čechy
Hotel Samechov v Posázaví

Hotel Samechov v Posázaví

Chocerady, Střední Čechy
Marmelády Šafránka

Marmelády Šafránka

Čerčany, Střední Čechy