Úvod > Kalendář akcí > Best of Terry Posters
Best of Terry Posters
"> ">
29.1.
20.4.
Přidat foto
Výstavy

Best of Terry Posters

Výstava s názvem Best of Terry Posters je k vidění od 29.1. do 20.4.2019 ve foyer kina Světozor ve Vodičkově ulici. Představí 60 originálních plakátů ze sbírky Terryho ponožek.
Tentokrát budou na výstavě zastoupeny zejména divadelní plakáty předních českých výtvarníků. Všechny plakáty jsou originální sítotiskové, nebo ofsetové a byly tištěné v malých nákladech.

Jedna část výstavy představí fenomén divadelních plakátů, které se ve formátu B1 tiskly zejména sítotiskem, což přispívá k jejich výraznosti. Československé divadelní plakáty byly již od šedesátých let úspěšnými souputníky plakátů filmových. Jsou velmi vzácné a těžko sehnatelné, neboť počet jejich výtisků byl daleko menší, než tomu bylo u plakátů filmových. Jednalo se například o dvě stě, či tři sta kusů. V prostorách kina Světozor budou k vidění divadelní plakáty předních českých výtvarníků Zdenka Seydla, Jaroslav Sůra a Josefa Flejšara.

Další sekce představí plakáty k zahraničním filmům. Výběr zastoupí významný německý výtvarník Hans Hillmann. V někdejším Západním Německu se autorské, výtvarné plakáty plošně nenavrhovaly, neboť tam převládala komerční reklama realizovaná grafickými studii. Nicméně Hans Hillmann navrhl v rozmezí let 1950-1970 sto třicet plakátů pro německou distribuční společnost Atlas film a nadaci Neue Filmkunst Walter Kirchner, které se věnovaly distribuci umělecky hodnotných filmů. Těmito plakáty se Hillmann zapsal do historie oboru a některé z nich patří již k ikonickým světovým dílům. U nás uvidíte například plakáty k filmům Křižník Potěmkin a Sedm samurajů.

Perličkami na výstavě budou čtyři polské filmové plakáty autorů Wojciecha Zamecznika, Romana Cieslewicze a Wiktora Górka nebo ukázka čtyř turistických plakátů ze 30. let, které doplňují spektrum zahraničních nefilmových plakátů ve sbírce Terryho ponožek.

Terryho ponožky
Kurátorská sbírka Terryho ponožek obsahuje 100 000 plakátů, a to 20 000 různých druhů. Z nich je zhruba 3000 zahraničních a 5000 nefilmových. Většina sbírky je však zastoupena fenomenálními filmovými plakáty československých výtvarníků, které jsou světově uznávané pro svou uměleckou kvalitu. Veškeré plakáty jsou digitalizované, díky čemuž TP uchovává jejich podobu pro příští generace.  Pravidelné výstavy plakátů se konají ve foyer spřízněných kin Světozor, Bio Oko, Aero, Scala v Brně, či Bio Central v Hradci Králově. Výstavní činnost TP však přesahuje naše hranice, plakáty byly vystavovány v desítkách zahraničních zemích například v Japonsku, Španělsku a USA.

Provozovatel

Terryho ponožky - kino Světozor

Vodičkova 791/39
foyer kina Světozor
110 00 Praha 1
Email:
info@terryhoponoz...
WWW:
www.terryhoponozk...
GPS:
50,081775 14,425234
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny