Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Benefiční výstava ukrajinského umění na Bořislavce
Nezlomní
Výstavy

Benefiční výstava ukrajinského umění na Bořislavce

Desítky uměleckých děl nejvýznamnějších současných ukrajinských sochařů a malířů se české veřejnosti představí v pražském Bořislavka Centru. Expozice nese název „Nezlomní“. Všechna vystavená díla mohou zájemci zakoupit, přičemž peníze půjdou na nákup protéz které v důsledku války přišly o končetiny.
Podobné prodejní výstavy mohli lidé vidět v červnu v Berlíně, Paříži a Vídni, v červenci pak v Římě. Nyní se s uznávanými i nastupujícími ukrajinskými umělci může díky volně přístupné výstavě seznámit česká veřejnost. Akci, která se koná ve foyer Bořislavka Centra, jež je sídlem investiční skupiny KKCG, pořádá Kozytskyi Charity Foundation ve spolupráci s Nadací Karel Komárek Family Foundation (KKFF). Expozice se po ukončení v Praze bude stěhovat za oceán, konkrétně do amerického Chicaga.

Díla na výstavu věnovali ukrajinští umělci, aby umění použili jako zbraň v boji za zkvalitnění života lidí, které válka tvrdě zasáhla. Mnoho vystavovaných obrazů a soch je pak přímo inspirováno válkou a jejími drastickými následky. Některé připomínají ozbrojený konflikt na první pohled, jiné promlouvají mnohem nenápadněji.

Neznamená to však, že by celá výstava působila depresivně. Z mnohých exponátů naopak sálá naděje, soudržnost a veliké odhodlání – přesně v duchu názvu celé expozice „Nezlomní“. Například pro Solomiju Kovtun je umění terapií a útěkem od děsivé reality všední dní – je lékařkou, poskytuje zdravotní pomoc evakuovaným dětem. Malování se věnuje ve volném čase.

Součástí expozice jsou nejen příběhy žen a dětí, kterým je výtěžek z výstavy určen, ale také komentáře a zamyšlení umělců o válce. Každý z nich přináší svoji unikátní perspektivu.

Příběhy žen, které potřebují pomoci, jsou srdcervoucí. Nejedná se jen o mladé matky, které se starají o děti, ale třeba i o babičky, které válka postavila do tragických situací. „Bomby byly tak blízko. Ptala jsem se sama sebe. Kdy tohle skončí? Potom obrovská rána. Otevřela jsem oči. Všude kolem bzučení. Našel mě vnuk. Zavolal sousedy. Zachránil mi život! Pamatuji si jeho křik: ‚Babi, neumírej!‘“

Takto popsala 62letá paní Iryna Yasman z Luhanské oblasti raketový útok, při kterém přišla o nohu. O vnuka, který ji zachránil, se nyní musí starat sama – její manžel i syn totiž zemřeli. Protéza by jí v těžké situaci výrazně pomohla.  
 
Celkem se na Bořislavce představí 50 děl od 26 umělců. Zájemci budou moci díla nakupovat přímo na místě i díky QR kódu. Přitom se nemusí nutně jednat o závratné sumy, protože výstava nabídne díla s cenou od 300 do 15 000 eur. Prezentovat se budou nejen nadějní začínající umělci, ale také renomovaní výtvarníci, jako například Lubomir Medvid, který má za sebou výstavy ve významných galeriích po celém světě.

Bruslení na zimním stadionu Hvězda

ZS Hvězda disponuje ledovou plochou o rozměrech 60x30 m. Každý víkend se zde konají veřejná bruslení.
Praha 6, Praha

Rothmayerova vila – příběh jednoho domu a jedné rodiny

Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou
Praha 6, Praha

Andrej Bělocvětov – Tets Ohnari – Josef Seidel

Aktuální výstavy v Egon Schiele Art Centru.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Cyklus V krajině – pouť do Doksan

Kampus Dejvice a KTF UK zvou zájemce o historii a spiritualitu na jednodenní pouť Praha-Doksany. Prohlídka kláštera Doksany komentovaná prof. Janem Roytem, pro zájemce možnost společné modlitby. Následuje pěší putování do Budyně nad Ohří, oběd v hospodě. Z Budyně pak další trasa do Libochovic.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Výuka irského tance v Praze

Udělejte si radost a naučte se novou dovednost. Irské tance jsou velmi oblíbenou aktivitou po celém světě, nabízí vyžití pro každý věk i úroveň.
Praha 6, Praha

Cordeus – Centrum trvalého zdraví

Unikátní Centrum trvalého zdraví Cordeus v Praze 6 se zabývá oblastmi a tématy souvisejícími s udržením trvalého zdraví člověka. Nabízí služby z oblasti celostní péče, reflexoterapie, fyzioterapie, balneoterapie, detoxikace, programů pro těhotné, maminky s miminky, ale i pohybové aktivity.
Praha 6, Praha

Mural u metra Bořislavka

V rámci projektu Umění pro město vznikl na Bořislavce zajímavý mural. Jeho autorkou je výtvarnice Veronika Zapletalová.
Praha 6, Praha

Aikido pro každého

Vyzkoušíte si, jak neutralizovat útočníka s minimem vlastní síly, zlepšíte si kondici i koncentraci. Najdete pozitivní přístup k řešení konfliktů, což vám dodá sebedůvěru, naučíte se nové věci a poznáte nové přátele.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Gastronomie hotelu Pension JaS

Přijďte posedět do stylově zařízené restaurace poskytující 44 míst v příjemném prostředí interiéru a přes dalších 40 míst na letní terase v hotelu "Penzion JaS" v městské čtvrti Prahy 6 – Suchdole.
Praha 6, Praha

Chorvatský mlýn

Restaurace Chorvatský mlýn je podle mnohých nejchorvatštější z řady pražských podniků s balkánskou kuchyní.Majitel restaurace Dražen Horvat, ověnčený mimo jiné titulem „velvyslanec chorvatské kuchyně“, pochází z bývalé Jugoslávie a do své restaurace si přivezl kousek své domoviny.
Praha 6, Praha

Ochutnejte nejlepší halušky v Čechách v restauraci Hormeda

Skvělá restaurace v blízkosti Pražského hradu. Vaří pravé brynzové halušky, oceněné prestižním slovenským časopisem, strapačky se zelím a formanské halušky, grilované vepřové koleno či tatarský biftek a další speciality.
Praha 6, Praha

Restaurace Vila Kajetánka

Ve Vile Kajetánce, nádherné zahradní restauraci, situované uprostřed romantického parku s rybníčkem, si vyberete ze specialit nejen italské, ale i německé a rakouské kuchyně připravených zkušeným týmem kuchařů.
Praha 6, Praha