Úvod > Kalendář akcí > Bedřich Franz – daguerrotypie Brno-Zelný trh 1841
Bedřich Franz – daguerrotypie Brno-Zelný trh 1841
">
14.6.
31.12.
+ Přidat foto
Výstavy

Bedřich Franz – daguerrotypie Brno-Zelný trh 1841

Kdy 14. červen 2021 9:0031. prosinec 2021 17:00
10. června 2021 uplyne 180 let od pořízení fotografie – daguerrotypie Bedřicha Franze, jejíž originál vlastní ve svých sbírkách Muzeum města Brna.
Snímek průvodu slavnosti Božího těla na Zelném trhu pořídil vědec, fotograf, profesor fyziky a aplikované matematiky, kněz a příslušník premonstrátského řádu Bedřich Franz. Živou událost fotografoval z okna brněnského divadla Reduta. Použil metodu zvanou daguerrotypie. Jednalo se o první prakticky užívaný komplexní fotografický proces.

Daguerrotypie, způsob fotografování, který ještě neznal pojem negativ-pozitiv, vynalezl v roce 1837 jeden z průkopníků a otec fotografie Louis Daguerre.  Sláva daguerrotypie trvala sice jen několik málo let, ale ve své době patřila tato zobrazovací metoda k velmi oblíbeným a právě díky ní se fotografie stala trvalou součástí života. Vášní se stala i pro učitele fyziky Bedřicha Franze, který se aktivně věnoval vědeckým pokusům s daguerrotypií. Nejdříve fotil ateliérové snímky, především portréty svých přátel a kolegů. Dle dobového tisku fotil i architekturu v plenéru, tyto fotografie se však nedochovaly. Na rozdíl od té, na níž zachytil okamžik liturgického obřadu 10. 6. 1841 v Brně. Ve stejný den dokonce pořídili ve Vídni fotografové bratři Nattererovi, kteří se pravděpodobně i s Bedřichem Franzem znali, stejný typ snímku – průvod Božího těla. Jejich fotografie je však ve Vídni uložena pouze jako reprodukce.

Muzeum města Brna představí originál daguerrotypie 10. – 13. června 2021, v dalších dnech pak bude nahrazen novodobým snímkem pořízeným historickou technologií.

Daguerrotypie – v r. 1837 vyvinul Louis Daguerre první praktický způsob fotografování, v r. 1839 si jej nechal patentovat. Jednalo se o způsob exponování na stříbrnou desku upravenou chemickým procesem. Každá deska byla originál, neumožňovala vyrábět kopii snímku.

Bedřich Franz (1796–1860) – vědec, fotograf, profesor fyziky a aplikované matematiky, kněz, člen premonstrátského řádu absolvoval pražskou univerzitu. V roce 1824 nastoupil do Brna jako učitel na filozofické učiliště. Po osmnácti letech odešel na Filozofickou fakultu UP do Olomouce, kde se setkal s mladým Johannem Gregorem Mendelem a nasměroval jeho další profesní působení do Brna. Na sklonku života byl Franz kanovníkem a následně opatem premonstrátského kláštera v Nové Říši.

11. 6. – 13. 6. 2021 – vystavení originálu snímku
14. 6. – 31. 12. 2021 – prezentace novodobé daguerrotypie
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava
Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Brno-střed, Jižní Morava
Vinárna Garage Wine v Brně

Vinárna Garage Wine v Brně

Brno, Jižní Morava