!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Bedřich Baroš (1936-1974) – Soužití s uměním
Výstavy

Bedřich Baroš (1936-1974) – Soužití s uměním

Kdy 15. prosinec 2020 10:0028. březen 2021 18:00
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně je opět otevřená a zve na novou výstavu malíře Bedřicha Baroše. Tvorbu a osud malíře, kterého do Zlína původně přivedla kariéra hokejového brankáře, přiblíží výstava v přízemí budovy 14. K vidění bude od úterý 15. prosince do 28. března 2021.
Výstava je věnována životu a dílu malíře Bedřicha Baroše (1936 Tylovice u Rožnova pod Radhoštěm – 1974 Brno), který patří k výrazným představitelům umělecké scény Zlína šedesátých let 20. století. Přestože se Baroš zpočátku věnoval především kariéře hokejového brankáře, v roce 1961 propadl výhradně touhám světa umění. Jeho raná díla určovaly robustní, plošně stylizované figury, které v sobě koncentrují tíživé životní smutky. Vrcholnou tvůrčí etapu reprezentují obrazy druhé poloviny šedesátých let, v nichž se lidské postavy již proměnily v nový figurální znak vyjevující člověka v jeho podstatě. V dílech pojednaných potemnělými odstíny Baroš zhodnotil dobově příznačné zaujetí vrstvenou malbou, která byla nosná zejména pro informelní tendence. Zároveň se jimi osobitě vyjadřoval k existenciálním otázkám osamocenosti člověka a nevyhnutelnosti jeho údělu. Po srpnových událostech roku 1968 a rozpadu zlínské tvůrčí skupiny 5 & 2, jejímž byl členem, se však stále hlouběji propadal do osobní i tvůrčí krize, kterou ukončila jeho předčasná smrt ve věku třiceti osmi let. Kromě děl ze sbírek veřejných galerií je na výstavě jeho umělecký odkaz zpřístupněn zejména díky mnoha cenným zápůjčkám soukromých majitelů ze Zlína a jeho okolí.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 8. 12. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Kafé Zámek ve Zlíně

Kafé Zámek ve Zlíně

Zlín, Východní Morava
Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Zlín, Východní Morava
Bůrger

Bůrger

Zlín, Východní Morava