Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Bardzo fajný festival – svěží výběr polských filmů, které rezonují
Šubuk
Festivaly

Bardzo fajný festival – svěží výběr polských filmů, které rezonují

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Bardzo fajný festival polského filmu vstupuje odvážně do druhé dekády a pražským divákům servíruje pečlivě vybrané filmy, které ve filmové komunitě rezonují a mají svými tématy co říct nejen k současnému Polsku. 29. listopadu do soboty 2. prosince v pražském Biu Oko.
„Propojující dramaturgickou linkou letošního filmového výběru je hranice – mezi starým a novým, osobním a veřejným, zdáním a realitou a mezi jedinečností každého z nás a společenskými normami, které často nejsou vstřícné k reálným potřebám. Inspirace pro výběr vznikla na základě zhlédnutí nejnovějšího filmu Agnieszky Holland, který je současně v české distribuci divákům dostupný v kinech,” říká dramaturgyně Tereza Plavecká.  

Ve středu 29. listopadu zahájí festival večer krátkých filmů Bardzo fajný kraťasy. Výběr čtyř krátkých filmů je výsledkem letošní pilotní spolupráce mezi Bardzo fajným festivalem a pravidelnými Večery krátkých filmů iShorts, které probíhají několikrát do roka právě v pražském Biu Oko, ale také dalších městech. Film Jana Bujnowského diváky zavede třeba do devadesátkového venkova, kterým obchází Ďábel a láká obyvatele do temných spárů. Film Moje holky režisérky Nataszy Parzymies je svéráznou variací na Thelmu a Louisu v důchodovém věku. Skrze soutěž o nejlepší bramborový salát ve filmu Všechno v pořádku, brambory na řádku nahlédneme do česko-polských příhraničních vztahů s výhledem na elektrárnu a hnědouhelné doly Turów v oceněném dokumentárním snímku Piotra Jasinského. Mrtvé manželství Michała Toczka diváky přenese na filmový plac, kde na filmové komparzisty čeká nejen levný catering, ale možná i láska. S úvodem a diskuzí po filmu s režisérem Piotrem Jaśinskim, studentem FAMU.

Ve čtvrtek 30. listopadu se diváci vydají s filmem Boylesque režisérky Bogny Kowalczyk na cestu za slávou nejstarší polské drag queen, která už v sedmdesátých letech lámala na polských pódiích jeden podpatek za druhým. Vtipný, citlivý, ale zároveň přímý dokument vypráví inspirativní příběh výjimečného člověka, který se za žádných okolností nevzdává svého mladistvého životního stylu ani ideálů. Film, který dokáže spolehlivě zahodit všechny předsudky o seniorech, do českých kin uvedla distribuce Queer kino.

Pokračování večera se ponese v duchu filmově-výtvarného opusu Jagna z dílny polsko-britského režisérského tandemu DK Welchman a Hugha Welchmana. Ti se po celosvětovém úspěchu s filmem S láskou Vincent, nominovaným na Oscara (uváděli jsme v premiéře v roce 2017) pustili do zpracování veledíla polské literatury, románu Sedláci Wladyslawa S. Reymonta, který za něj získal Nobelovu cenu. Film diváky přenáší do prostředí polské vesnice přelomu 19. a 20. století, tvrdého života polských sedláků a to jedinečnou formou zpracování – technikou animované malby, na které pracovalo 100 výtvarníků celkem 200 tisíc hodin. Ústřední postava, krásná Jagna, se musí vypořádat s nelehkým osudem a tradicemi, které nepřejí jejímu štěstí. Film, který v polských kinech láme rekordy návštěvnosti, do české distribuce uvedla společnost Bohemia Motion Pictures.

Páteční večer 1. prosince bude patřit dvěma výjimečným filmům inspirovaným skutečnými příběhy žen, které čeští diváci nemají standardně možnost vidět v českých kinech. Prvním filmem je Žena na střeše režisérky Anny Jadowske, minimalistické tiché drama šedesátileté porodní asistentky, která se jen věnuje domácnosti, muži a synovi. Jen někdy se vytratí na střechu paneláku a zapálí si cigaretu, což je to jediné, co dělá pro sebe. Až do dne, kdy ji napadne něco trochu šíleného. Film s vynikajícím výkonem herečky Doroty Pomykały, která za svoji roli získala hlavní cenu na Filmovém festivalu v Gdyni.

Druhý film, Šubuk režiséra Jacka Lusinského vypráví příběh mladé matky autistického chlapce, jejíž mnohaletý boj s byrokracií a lidskou bezohledností pomohl ke značným změnám v polském vzdělávacím systému. Je to film o ženské síle, životní radosti, odlišném vnímání světa a skrytém potenciálu, který se skrývá v každém z nás. S vynikajícími výkony Małgorzaty Gorol a Wojciecha Dolatowského. S hudbou geniální klavíristky a skladatelky Hani Rani, která nedávno vystoupila během turné  v Praze.

Během sobotního dopoledne nahlédnou děti do barevného světa polského animovaného filmu a seznámí se s filmovými hrdiny – chytrým Pejskem Rexíkem, dobrodružným Modrým rytířem, nerozlučnými kamarády Bolkem a Lolkem a Malou myškou, která dokáže velké věci. Postavami se mohou inspirovat pro navazující dílnu s lektorkou Aleksandrou Griz. V animační dílně si děti budou moci vytvořit a pomocí kamery rozpohybovat papírové loutky, které vytvoří s využitím pohyblivých kloubů. Dílna se bude konat na mezzaninu kavárny kina a je vhodná pro děti od 5 let do 10 let. S menšími dětmi se mohou účastnit rodiče. Pro děti bude přichystáno malé občerstvení. Kapacita dílny je omezena na 14 dětí, doporučujeme vstupenky pořídit předem.

Na závěr programu diváci dostanou k ochutnání Chléb i sůl, festivalově veleúspěšný celovečerní debut režiséra Damiana Kocura, minimalistické artové drama z prázdninového polského sídliště, kde se dá nejlépe posedávat, popíjet pivo a provokovat místní prodejce kebabu. Režisér předkládá minimalistickou, ale stěžejní výpověď o polské společnosti a jejích zažitých předsudcích a xenofobii a metodou svojí práce s neherci dokáže navodit až dokumentární pocit z filmu. Tvorbu Damiana Kocura sleduje Bardzo fajný festival už delší dobu, v loňském roce uvedl krátký film Ještě je den.

Všechny celovečerní a krátké filmy budou uváděny v originálním polském znění s českými i anglickými titulky, dětské animované filmy jsou jazykově bezbariérové.

Provozovatel

Bio Oko

Františka Křížka 15
170 00 Praha 7
Tel.:
+420 777 105 961
Email:
tereza@bardzofajn...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://bardzofaj...
WWW:
https://bardzofaj...
GPS:
50,100056 14,430171
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Cena

Cena: 160 Kč

Snížená cena: 140 Kč

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Dokument Stezka Českem – předpremiéra v Biu Oko

Populární projekt Stezka Českem se dočkal televizního zpracování. Desetidílný dokumentární seriál s Miroslavem Vladykou bude od 7. března vysílat Česká televize. První díl však mohou zájemci zhlédnout už s předstihem v úterý 5. března v Biu Oko.
Praha 7, Praha

Famufest 2024

Famufest 40: Sítě se uskuteční 6. – 10. března v prostorách kina Bio Oko a divadla Alfred ve dvoře.
Praha 7, Praha

1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby – stálá výstava NG v Praze

Název Konec černobílé doby není pojmenováním let 1939 až 2021, ale heslem shrnujícím přístup, který se snaží materiál této často bolestné epochy dopředu ideologicky nehodnotit. Jedná se o novou stálou expozici ve Veletržním paláci, která byla otevřena v květnu 2023.
Praha 7, Praha

1956⁠–⁠1989: Architektura všem – expozice NG ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci si prohlédnete novou expozice s názvem 1956⁠–⁠1989: Architektura všem. Cílem výstavy je překonat binární pohled Východ⁠–⁠Západ, uměle udržovaný od pádu železné opony před 30 lety, a učinit ji srozumitelnou v evropském kontextu. 
Praha 7, Praha

Filomena Borecká ⁠–⁠ Dech tichých myšlenek

Pro Národní galerii vytvoří umělkyně Filomena Borecká dílo in-situ, velkoformátovou abstraktní kresbu zachycující „vnitřní krajinu“ nesenou dechem. Umožní tak divákům se ocitnout přímo uprostřed aktu stvoření. Výstava potrvá od 22. 3. do 8. 9. 2024.
Praha 7, Praha

Žádný pocit netrvá věčně – sbírka solidarity ve Skopji  ve Veletržním paláci

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky Musea současného umění (MoCA) ve Skopji a z jejího historického a politického kontextu. Nyní bude k vidění v Národní galerii.
Praha, Praha

Luděk Marold pro Fliegende Blätter

Kabinet grafiky a kresby Národní galerie Praha ve Veletržním paláci představuje od 15. 2. do 2. 6. 2024 kresby, které Luděk Marold vytvářel ve druhé polovině devadesátých let 19. století pro mnichovský humoristický časopis Fliegende Blätter.
Praha 7, Praha

Antonín Karel Balzer – Krkonošsko-adršpašský cyklus

Národní galerie Praha přináší od 15. 2. do 2. 6. 2024 grafický cyklus 24 pohledů na Krkonoše a Adršpašské skály od grafika Antonína Karla Balzera.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Pravidelná představení pro děti v kině Bio Oko

Kino Bio Oko připravilo pro rodiče s dětmi pravidelná promítání Baby Bio a Malé oči. V nich nabízí zvídavým a filmumilovným dětem pohádky a filmy pro děti, anebo promítání filmů pro rodiče s malými dětmi.
Praha 7, Praha

Bio Oko – legendární kino Prahy 7

Bio Oko mezi Letnou a Holešovicemi je jedním z posledních kinosálů v ČR, které si uchovaly svou původní atmosféru. Budova vznikla v roce 1940 jako poslední součást nově postaveného bloku obytných domů. Autory návrhu byli architekti Jaroslav Stockar-Bernkopf a Josef Šolc.
Praha 7, Praha

Tancem proti stresu

Tanec všech rytmů je nadčasový taneční program, který zapojuje kompletní fyzický pohyb tancem.
Praha 7, Praha

Taneční škola Angelo Repilado – salsa jako na Kubě

Taneční škola Angelo Repilado nabízí kurzy kubánské salsy v pravém kubánském stylu. Jedinečný styl Angela je zárukou toho, že se na kurzu budete cítit jako v ulicích Havany. Kdy jindy máte možnost tančit se skvělým kubánským tanečníkem a výborným učitelem?
Praha 7, Praha

Divadlo Alfred ve dvoře

Pražské divadlo Alfred ve dvoře v produkci Motus představuje prostor pro živé umění. Nejčastěji uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty českých, ale i zahraničních umělců a performerů.
Praha 7, Praha

Radava – bowling v centru Prahy

Bowling Radava je jedno z největších bowlingových center s 12 profesionálními dráhami s vynikající dopravní dostupností odkudkoliv z Prahy.
Praha 7, Praha

Endless Pool – jediný tréninkový bazén s protiproudem v Praze

Luxusní tréninkovou pomůcku profesionálních sportovců si teď může vyzkoušet každý. Skupina školených trenérů otevřela na Praze 7 největší specializovaný obchod pro triatlonisty EnduranceLab, ve kterém mimo jiné nabízí jediný bazén s protiproudem v České republice určený pro širokou veřejnost.
Praha 7, Praha

Letecký simulátor Messerschmitt Bf 109 v Praze

Splňte si sen a staňte se na chvíli vojenským pilotem z 2. světové války. Zažijete vzrušující letecké souboje s legendárním německým letounem Messerschmitt Bf 109. Simulátor, jako jeden z mála určených pro veřejnost na světě, naleznete na Praze 7 – Holešovicích.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Dim Sum Spot Letná

Restaurace Dim Sum Spot spojuje světové chutě s chutí tradičních čínských knedlíčků jaozi. Dále nabízí nepálské knedlíčky momo a výborné čaje z celé Asie. Restauraci najdete na konci pasáže Belcredi kousek od zastávky Kamenická na pražské Letné.
Praha 7, Praha

Bistro Závitkárna na Letné – asijské závitky mnoha chutí

Závitkárna sídlí na Letné a nabízí čerstvé závitky, které jsou zdravé, chutné a plné kvalitních surovin. Ideální, pokud máte chuť jen na něco menšího k zakousnutí. Kromě závitků podnik nabízí také poke bowls.
Praha 7, Praha

Kavárna a pražírna kávy Dos Mundos

Na pražské Letné se nachází kavárna Dos Mundos s velice originálním interiérem, kterému dominuje výrazná grafika za barem. Pohodovou atmosféru dotvářejí výlohy, jež jsou vyplněny houpačkovými systémy v červené barvě. O designovou stránku se zde zasloužil Architektonický ateliér +arch.
Praha 7, Praha

Crêperie U Slepé kočky pod Letnou

Creperie U Slepé Kočičky vznikla z touhy nabídnout zákazníkům tradiční francouzské palačinky a posezení v příjemné atmosféře tematicky zařízeného interiéru. Vyhlášená creperie se nachází kousek od Strossmayerova náměstí v Praze.
Praha 7, Praha

Mr. Hot DoG na Letné

Máte rádi hot dog? Pokud ano, musíte vyzkoušet dnes již ikonickou značku Mr. Hot DoG, autentickou americkou pochoutku z těch nejkvalitnějších surovin. Kromě hot dogů zde mají i výborné slidery, hranolky nebo domácí limonády či koktejly.
Praha 7, Praha

Apartment Amandment v Praze 7

Hledáte ubytovaní v Praze na jednu nebo více nocí? Pak budete v Apartmentu Amandment na spravnem místě! Najdete zde ubytování se snídaní v komfortně zařízeném apartmánu nebo pokoji s vlastní koupelnou. Výhodou je také dobrá dostupnost MHD.
Praha 7, Praha

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.
Praha 7, Praha

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.
Praha 7, Praha