Úvod > Kalendář akcí > Barbaři v pohybu - výstava v Regionálním muzeu Litomyšl

Barbaři v pohybu - výstava v Regionálním muzeu Litomyšl

Kdy 10. únor 2019 - 11. květen 2019 Výstavy
Život Germánů v době římské na pomezí Čech a Moravy a jejich kontakty s římským světem se představí návštěvníkům od 10. února do 11. května 2019.
Do života „barbarů“ vtáhne její návštěvníky sdružení Bacrie z.s. Uvidí, jak si germánští muži krátí volnou chvíli hrou, přípravy na žárový pohřeb i germánské ženy při jejich běžných činnostech, např. při tkaní textilu. Možná dojde i na setkání s římskými vojáky. Výstavu zahájí přední odborníci na dobu římskou.

Díky spolupráci několika institucí je návštěvníkům výstavy možné prezentovat život v době římské z různých pohledů. Mnohé z vystavovaných památek dosahují celoevropského významu. Výzkumy pohřebišť, sídlišť nebo hromadných nálezů (depotů) odkrývají způsob života Germánů. Výstava představí nejnovější klíčové lokality a ukáže kontakty Germánů s římským prostředím doložené např. nálezy keramiky terra sigillata, mincemi, zlomkem římského meče, provinciálními sponami na oděv apod. Ke kontaktu s Římany intenzivněji docházelo v období markomanských válek ve druhé polovině druhého století našeho letopočtu. Proto mozaiku vystavovaných památek doplní římský pochodový tábor nalezený v Jevíčku na Malé Hané. Kromě nálezů z archeologických výzkumů v Jevíčku (germánské žárové pohřebiště s hroby obsahující militaria, římské importy, pozůstatky germánské osady) budou na výstavě prezentovány i další lokality (Biskupice, Chornice, Staré Město, Litomyšl, Cerekvice nad Loučnou, Slepotice). Návštěvník bude mít možnost díky výzkumům na jižní Moravě vidět nálezy z římského prostředí. Vše doplňují repliky a ukázky – např. dílna na zpracování kovů.

Doprovodný program k výstavě pro školy i širokou veřejnost
Myslíme i na dětské návštěvníky, připravili jsme pro ně interaktivní doprovodný program, který je po celou dobu součástí výstavy. Děti si mohou zkusit práci archeologa, obléci si dobové oděvy, učesat se podobně jako germánští obyvatelé nebo si umlít obilí na ručním mlýnku. „Pohrát“ si však mohou i dospělí.

V rámci výstavy chystáme 11. května celodenní akci věnovanou době římské.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 2. 2019
17.11.
31.1.
Konec jedné epochy: Listopad 1989 v Litomyšli

Konec jedné epochy: Listopad 1989 v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
1.4.
28.10.
Fotosoutěž zámku Litomyšl

Fotosoutěž zámku Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
2.11.
3.11.
Festival Astrovíkend v Litomyšli

Festival Astrovíkend v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
1.12.
5.12.
Zámecké sklepení v moci pekelné 2019

Zámecké sklepení v moci pekelné 2019

Litomyšl, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí