Datum začátku akce: 17.8.2024.

Doba trvání akce: "17. srpen 2024 11:00 – 28. září 2024 18:00".

Aulos a lyra_ sochy a obrazy
Třetí výstava letošní výstavní sezóny Místo působení Dobrš 2024, na níž se představí dva sochaři a dva malíři. Setkání apollinského a dionýského principu na Dobrši bez soutěže a stahování z kůže
Někteří říkají, že Athéna si vyrobila dvojitou flétnu (aulos) z jeleních kostí a hrála na ni při hostině bohů. Nejdřív nechápala, proč se Héra a Afrodita tiše smějí do dlaní, když se zdálo, že se její hra ostatním bohům líbí. Sedla si proto pak s flétnou v samotě u potoka ve fryžském háji, hrála na ni a pozorovala svůj obraz ve vodě. Obličej jí chvíli modral, chvíli červenal, od namáhavého dutí do nástroje se jí nafoukly tváře…v tu ránu jí došlo, proč se obě bohyně potutelně smály. Odhodila flétnu a proklela každého, kdo ji zvedne.

Nevinnou obětí kletby se stal jeden ze satyrů, Marsyas (někteří říkají, že Dionýsův syn), který o flétnu zakopl a se zvědavostí ji přiložil ji přiložil ke rtům. Flétna začala hrát sama od sebe. Marsyas pak chodil po Frýgii a „svojí“ hrou přinášel radost jejím obyvatelům. Ti po čase začali prohlašovat, že ani sám Apollon nehraje na svoji lyru tak pěkně a prostoduchý Marsyas to nezpochybňoval. Nahněvaný Apollon vyzval Marsya k soutěži, jejíž vítěz mohl poraženého soupeře podle své vůle potrestat. Jako porotu zvolil Múzy. Soutěž byla vyrovnaná, Múzy okouzleny oběma nástroji. Apollon ve své potřebě vyhrát nakonec vzkřikl na Marsya: Zkus udělat se svým nástrojem to, co udělám já se svým! Obrátil pak lyru nohama vzhůru a hrál a zároveň zpíval. S flétnou tohle nešlo a Múzy chtě nechtě musely přiřknout vítězství Apollonovi. A Apollon vynalezl pro poraženého soka vskutku neapolinský trest. Zaživa ho stáhl z kůže.

Friedrich Nietzsche ve Zrození tragédie z ducha hudby objasňuje dvě síly, apollinský a dionýský princip a jejich věčný konflikt. Apollinský princip je světlý, rozumový, rozlišující, intelektuální, v řádu se odvíjející. Dionýský je temný, iracionální, vášnivý, orgiastistický, ztělesňující nerozlišenost a chaos. Oba principy spolu podle Nietzscheho bojují o vládu nad lidskou existencí. Ačkoli je patrné, ke kterému z nich sám Nietzsche inklinuje, tento anticipátor estetiky ošklivosti tvrdí, že v umění nemohou zmiňované póly existovat odděleně. Antická tragédie, která podle něj oba elementy, dionýský v hudbě a zpěvu sboru a apollinský v dialozích, spojovala v jeden opus, tak představovala nejvyšší umělecký výraz. Apollinský duch propůjčil dionýské abstraktnosti tvar.
 
Ve starověkých Delfách, v místech, kde působila Pýthie, se nachází Apollonův chrám. Staří tu měli na zřeteli, že ony dva póly, apollinský a dionýský, nemohou být jeden bez druhého. Světlého rozumového Apollóna a jeho Múzy z tympanonu vyvažoval na zadní straně svatyně iracionální, chaotický, temný a bolestný obraz Dionýsa.
Však jsou obě božstva také bratři, synové Dia. Dionýsos, syn bohyně Sewmelé, je sice známý především jako bůh nespoutaného veselí a vinné révy, ale zapomínáme, že je dokonce z Dia zrozený, Hermův chráněnec, ten, který sestoupil do podsvětí, bůh plodnosti, úrody, ale i inspirace, tvůrčího rozmachu, básnického a vešteckého nadání. Apollon, Foibos – Zářící, je kromě toho, že synem Dia a Létó, také pěkný ptáček, který se občas neudrží.
 
Někteří říkají, že Apollon obrátil na svoji harfu Orfea, původně Marsyova žáka. Jiní zase říkají, že soutěžil Apollon a Pan, bůh stád, na svoji flétnu, Syrinx. Porotcem byl král Midas, a za svůj příklon k Panově písni si vysloužil od Apollona oslí uši.
 
Kurátorka výstavy Lucie Barvínek Šiklová
 
Vernisáž se koná v sobotu 17. srpna 2024 v 11:00.
Výstava potrvá do 28.9.2024.
Je součástí doprovodného programu Mezinárodního hudebního festivalu Dobršská brána.

Hudební krajinou

Výstava uměleckých fotografií přibližuje místa na Podblanicku, kde pobývaly osobnosti jako Bedřich Smetana, Josef Suk, Jan Dismas Zelenka, Gustav Mahler a další. Díla vytvořil Fotoklub Vlašim podle koncepce Muzea Podblanicka.
Čechtice, Středočeský kraj

Velká cena Vimperka MTB XCO

Závod se stejně jako v minulých letech pojede jako přebor Jihočeského svazu cyklistiky MTB XCO.
Vimperk, Jihočeský kraj

Výstava Jiří Heller – Dřevo, má láska

Výstava představí dřevořeznou tvrobu otce Jiřího Hellera a ochutnávku tří výstavních souborů s přírodní tematikou. Fotografie ze Šumavy i různých koutů ČR.
Žihobce, Plzeňský kraj

Obrazy vody – Jihočeské přehrady v krajině a společnosti

Putovní výstava o historii přehradních nádrží Lipno a Orlík.
Vimperk, Jihočeský kraj

Eliáš & Eliáš: Dialog

Výstava na zámku Vimperk.
Vimperk, Jihočeský kraj

Samostatné říjnové prohlídky na hradě Kašperk

Měsíc říjen už tradičně patří samostatným prohlídkám, jež umožňují si hrad projít bez průvodce a bez časového limitu (v rámci otevírací doby památky).
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Za šumavskými skřítky na Kašperk

Vydejte se do osvětleného hradu, poznejte příběhy a pověsti šumavských skřítků, plňte úkoly a vyslužte si odměnu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dny šumavského trojhradí na Kašperku – podzim 2024

Společná akce hradů Kašperk, Rabí a Velhartice!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dobrš – klenot šumavského Podlesí

Dobrš je vesnička s bohatou historií, ležící v severozápadní části jižních Čech. Najdete tu uměleckou galerii Co Co.
Drážov, Jihočeský kraj

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného kopce ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.
Vacov, Jihočeský kraj

Rozhledna Čestice u Volyně

Nad obcí Čestice u Volyně nedaleko místní vodárny se od roku 1999 tyčí telekomunikační věž se sedmimetrovou plošinou. Rozhledna umožňuje částečný výhled na Šumavu, ale hlavně na Čestice a okolí.
Volyně, Jihočeský kraj

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.
Čestice, Jihočeský kraj

Kalvárie Čestice

Od roku 1821 se na zalesněném návrší tyčí soubor 6 staveb s názvem Kalvárie. Vrch Kalvárie byl poutním místem ještě před výstavbou kaplí.
Čestice, Jihočeský kraj

Ranč Hoslovice

Ranč Hoslovice je místem, kde se snažíme chovat hovězí dobytek, koně, ovce a další domácí zvířata v duchu toho nejlepšího z jihočeské, bavorské i americké tradice. Naší radostí jsou i koně, na kterých vás rádi svezeme v naší jízdárně a ty zdatnější vezmeme na vyjížďku.
Hoslovice, Jihočeský kraj

Kostel Stětí Sv. Jana Křtitele v Česticích

Románský kostel Stětí Sv. Jana Křtitele ze 13. století v Česticích je chráněnou kulturní památkou. Hlavní oltář je řezbářským uměním Jana Hammera z roku 1737. Kostel byl několikrát přestavován a upravován, uvnitř se nachází několik vzácných obrazů s křesťanskou tématikou.
Čestice, Jihočeský kraj

Zámek Čestice

Barokní zámek v Česticích byl postaven ke konci 17. století. Jedná se o hodnotný soubor budov tvořený vlastní budovou dvoukřídlého zámku s nádvořím a hospodářskými budovami, doplněný romantickým krajinářským parkem.
Čestice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Přírodní koupaliště a kemp Rohanov

Koupaliště Rohanov je přírodní nádrž a přístup k ní není nijak zpoplatněn. U koupaliště se nachází bistro a kemp.
Vacov, Jihočeský kraj

Penzion Vítovce na Šumavě

Dopřejte si alespoň krátký oddych v překrásné přírodě nedaleko obce Nespice na Šumavě. Penzion Vítovce s milou a domácí atmosférou naleznete v krásně položeném klidném tichém údolí v obci Nespice. Poznejte krásný kraj, kde ještě krásná příroda a čerstvý vzduch existují.
Vacov, Jihočeský kraj

Medové údolí

Před davy turistů utajené, jedno z nejkrásnějších pošumavských údolí říčky Spůlky v oblasti Vacova, téměř na samotě a přesto snadno dostupný, právě tam v Medovém udolí se odehrává náš rodinný příběh, buďte jeho součástí.
Vacov, Jihočeský kraj

Chalupa v Nahořanech na Šumavě

Nabízíme ubytování na Šumavě, v útulném podkroví podkroví rodinné chalupy.
Čestice, Jihočeský kraj

Hotel Annín – wellness v srdci Šumavy

Wellness Hotelu Annín v těsné blízkosti Kašperských hor nabízí wellness centrum, 2 bowlingové dráhy a restauraci.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Tábor Javorníček

Tábor Javorníček je základna pro malé i velké táborníky, kteří mají rádi přírodu. I dospěláci se mohou vrátit do dětských let, spát v chatce a večery trávit u ohně pod hvězdnou oblohou. V táboře v Javorníku na Šumavě jsou k tomu dokonalé podmínky.
Vacov, Jihočeský kraj

Penzion Marcela Malá Dolany

Penzion s velkou zahradou s vlastním bazénem je vhodný pro pobyt rodin s dětmi. Přestože se penzion nachází v blízkosti silnice 1. třídy jedná se o klidné místo, nedaleko řeky Volyňky.
Dolany, Plzeňský kraj

Divoký Bistro

Francouzský kuchař Cyril Sauvage se v Nebespánu zamiloval hned ve dveřích do cukrářky Jitky. Tu do Prahy pak přetáhl Roman Paulus, Cyril šel vařit do SoHo. Po dvou letech se už jako manželé Sauvage, tedy divocí, vrátili na Šumavu.
Stachy, Jihočeský kraj