Úvod > Kalendář akcí > Artu Kus 2020
Artu Kus 2020
"> Artu Kus 2020
20.8.
24.8.
+ Přidat foto

Artu Kus 2020

Kdy 20. srpen 2020 15:00 - 24. srpen 2020 3:30 Festivaly
Artu Kus se koná 20 - 23. srpna 2020 na Bojišti v Trutnově a kromě třicítky tuzemských kapel na něj zavítají i švýcarští průkopníci elektroniky, The Young Gods. Návštěvníci se navíc mohou těšit na divadlo,velkou kreativní zónu, četné art instalace, panelové diskuze, autorská čtení a workshopy.
Druhý ročník nově vzniklého festivalu Artu Kus, jenž po tříleté odmlce převzal štafetu pořádání festivalů v legendárním areálu na Bojišti v Trutnově, se uskuteční i přes omezení plynoucí ze stávajících vládních opatření.

Hlavní hvězdou letošního Artu Kusu jsou nakonec bezesporu slavní The Young Gods. Švýcarská kapela, která inspirovala mimo jiné tvorbu Davida Bowieho, U2, Nine Inch Nails nebo brazilskou Sepulturu, se vynořila už před pětatřiceti lety, kdy poprvé skloubila dohromady punk a elektroniku, dva žánry, jejichž fůzi si do té doby uměl představit jen málokdo. Od té doby Young Gods hudebně nezestárli a nepřestali experimentovat - ať už s berlínskými kuplety Kurta Weilla, se zvuky amazonského pralesa, se šamanskými zpěvy či s ryze akustickým nástrojovým obsazením, s každou deskou vnášeli do své hudby nové obzory. Natočili sedm úspěšných alb a bezpočet singlů, EP a kompilací a spolupracovali například s Mikem Pattonem z Faith No More, s hip hopovou skupinou Dälek či s legendou brazilského undergroundu Nação Zumbi. Loni v únoru po téměř desetileté odmlce vydali osmé studiové album Data Mirage Tangram, na kterém tentokrát zní i živé kytary - a spolu s novou deskou se do sestavy vrátil i původní zakládající člen, elektronický čaroděj a programátor Cesare Pizzi.
Kromě The Young Gods zahrají na Artu Kusu především česká jména: brněnská provokatérka Mucha, znovusjednocená Gaia Mesiah, hip hopoví kazatelé PSH a Opak Dissu nebo pražská sklepní elektronika Noisetrap, jež dostala nelehký úkol předskakovat právě Young Gods. Svůj jediný letošní koncert zde odehrají post-hardcoroví Lvmen, nechybí kontroverzní EBM uskupení Vanessa, punkoví Plexis nebo nejnovější nominanti na objev roku Bert & Friends - čtveřice talentovaných konzervatoristů plodících bizarní parafráze na normalizační disco s texty tak ulítlými, že posluchač nestačí zírat. Organizátoři Artu Kusu evidentně nespí a sledují aktuální trendy, ale nezapomínají ani na pamětníky původního festivalu – vloni tuto symbolickou provázanost reprezentoval Jiří Schmitzer, letos zde vystoupí undergroundová Garage Tonyho Ducháčka. Milovníky klidnějších žánrů potěší i anglický bluesman Justin Lavash nebo Martin Kyšperský s kapelou Květy.

Součástí festivalu, který se odehrává v rozlehlém parku s přírodním amfiteátrem, jenž v dobách své největší slávy pojal až patnáct tisíc lidí, jsou i přednášky, diskusní panely s velmi atraktivními hosty, autorská čtení i workshopy – návštěvníci si můžou vyzkoušet výrobu animované tvorby, šperků, linorytů, sítotisků, výrobků ze dřeva či kamene nebo různé jiné výtvarné techniky. Bude možné také navštívit antikvariát, vinylový stan nebo ochutnat pivo z lokálních pivovarů. Celý prostor parku je navíc vyzdoben světelnými efekty, dřevostavbami a dalšími instalacemi. A zazní tu pochopitelně opět i dvě pásma slam poetry show, jejíž vyhlášený mistr Anatol Svahilec festival už podruhé moderuje. 

 
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Oranžová kavárna Barevné domky Hajnice

Oranžová kavárna Barevné domky Hajnice

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší
Hotel Adam v Trutnově

Hotel Adam v Trutnově

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší
Pivovar a hotel Krakonoš v Trutnově

Pivovar a hotel Krakonoš v Trutnově

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší
Penzion Pohoda Trutnov

Penzion Pohoda Trutnov

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší