ÚvodKalendář akcíKomentované prohlídkyArcheologické léto – Hrad Blansko
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Ústecký kraj nebo navštivte Komentované prohlídky v celé ČR.
Rozlehlými a dobře dochovanými zříceninami hradu Blansko Vás provede Eliška Wiesnerová a Milan Sýkora se nachází na výrazném kopci vysoko v horách nad levým břehem Labe, v dominantní poloze nad údolím Neštěmického potoka. Sraz je na rozcestí Pod Blanskem, žlutá a zelená turistická značka.
Rozlehlými a dobře dochovanými zříceninami hradu Blansko Vás provede Eliška Wiesnerová a Milan Sýkora se nachází na výrazném kopci vysoko v horách nad levým břehem Labe, v dominantní poloze nad údolím Neštěmického potoka. V písemných pramenech se kromě českého názvu objevuje i pojmenování Blankenstein.
Hrad byl vystavěn na nově vzniklém panství jako sídlo druhorozeného Václava z Vartenberka, který se po něm poprvé píše r. 1401. Podle archeologických nálezů byl ovšem kopec osídlen již v 2. pol. 13. a na začátku 14. století. V r. 1405 Václav vstoupil do služeb míšeňského markraběte Viléma, včetně podstoupení hradu. V této době byl také hrad dobýván, stejně jako r. 1416 kdy jej pro krále Václava IV. získal Mikuláš Chudý z Lobkovic. Od r. 1424 byla na hradě posádka Míšeňských, ale již r. 1426 po bitvě u Ústí hrad obsadil Zikmund Děčínský z Vartenberka. Později vlastnil Blansko Jan z Vartenberka zv. Blankenštejn, který odtud vedl od r. 1435 válku nejen s Míšeňskými, ale i lužickým Šestiměstím. V r. 1441 měl být hrad neúspěšně dobýván. Situace se urovnala až r. 1442, kdy Jan vstoupil do saských služeb. Mír nevydržel příliš dlouho, po r. 1452 se Blankenštejn znovu pustil do války, aby ji po dvou letech ukončilo definitivní smíření. Posléze se majitelé hradu střídali, až jej v r. 1527 získali páni z Bünau, za nichž byl renesančně upravován. Rezidenční funkci však ztratil ještě na konci 16. století, kdy jej postupně nahradil zámek v Krásném Březně. Hrad pak sloužil jako vězení, ale po r. 1628 byl definitivně opuštěn. Na začátku 30. let 20. století byl hrad velmi nešťastným způsobem opravován a tehdy zde byla zřízena i rozhledna na místě původního paláce. V současné době se objekt vzorně stará občanské sdružení.

Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími archeologickými pracovišti si pro Vás v rámci již pátého ročníku akce Archeologické léto připravily sérii komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit. Prohlídky budou zajišťovat odborníci, kteří umožní nahlédnout, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i trochu pozapomenutých lokalitách.

Náročnost: středně obtížné (nezpevněné lesní nebo polní cesty, zvlněný terén).
Sraz: na rozcestí Pod Blanskem, žlutá a zelená turistická značka.
Parkování je velmi omezené. K hradu vede jedna příjezdová cesta, která končí ve stejnojmenné vesnici, kde není parkoviště. Při straně silnice lze s opatrností parkovat, není ale možné jezdit na louky v okolí.

Provozovatel

Muzeum města Ústí nad Labem

Brněnská 1000
400 01 Ústí nad Labem-město
Tel.:
+420 475 210 937
Email:
muzeumusti@muzeum...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.muzeu...
WWW:
https://www.muzeu...
GPS:
50,660784 14,034727
 
 

Cena

Cena: zdarma

Poznámka:Vstup volný, nutná rezervace na www.archeologickeleto.cz

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Muzeum čte dětem

Program pro děti doplněný doprovodnými aktivitami a dílnou. Z knihy Baobaba čte muzejní pedagog.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Strašidla na prázdninách

Program pro rodiny s dětmi o ústeckých strašidlech. Hravé aktivity a dílničky.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Strašidla na prázdninách

Program pro rodiny s dětmi o ústeckých strašidlech. Hravé aktivity a dílničky.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Archeologické léto – hrad Varta

Vydejte se s námi po stopách předků v našem regionu a navštivte pozůstatky středověkého hradu Varta, který představí archeoložka ústeckého muzea Eliška Wiesnerová a Milan Sýkora z Ústavu arch. památkové péče v Mostě.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Fyzika piva

Café Nobel je cyklus přátelských setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy – tentokrát na téma Fyzika piva.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Výstava Brejle a okuliare – Brýlový design Okula Nýrsko

Putovní výstava představující rozmanitost produkce tradičního českého výrobce brýlových rámečků Okula Nýrsko od 19. století po současnost.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Ústecká strašidla

Výstava o ústeckých strašidlech.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Ústecký den porcelánu

Tradiční porcelánové trhy se širokým sortimentem užitkového i dekorativního porcelánu z dílen společnosti Český porcelán, a.s. Dubí – závod Royal Dux Duchcov.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem

V budově Muzea města Ústí nad Labem vznikla expozice Naši Němci, přibližující historii a kulturu německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Výstava obsahuje řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem

Divadlo bylo postaveno v letech 1908-1909 podle projektu vídeňského architekta Alexandra Grafa v novobarokním stylu s kapacitou 878 návštěvníků. Slavnostního otevření se dočkalo 21. září 1909.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Nordic walking v Ústí nad Labem

Příznivce nových trendů zdravého a aktivního životního stylu mohou v Ústí nad Labem vyzkoušet kurzy nordic walkingu. Vyškolení a certifikovaní instruktoři vám ukáží správné techniky chůze v různém terénu a intenzitě. Objevíte tak širokou řadu benefitů, které vám dvě hůlky přinesou.
Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj

Dům umění Ústí nad Labem – kulturní prostor Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Dům umění Ústí nad Labem vznikl v rekonstruovaných prostorách bývalé univerzitní menzy ve čtvrti Klíše. K dispozici je i multifunkční sál, vhodný pro experimentální audiovizuální, performativní a hudební představení.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Turistická mapová aplikace Ústí nad Labem

Město Ústí nad Labem připravilo pro své návštěvníky novou turistickou aplikaci, která vás provede městem. Součástí aplikace jsou mapy, fotografie, informace o památkách města, důležité historické milníky města a GPS souřadnice jednotlivých míst.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Lanová dráha Větruše

Areál Větruše patří mezi tradiční výletní cíle. Využití lanové dráhy je ideálním řešením, jak usnadnit a urychlit dopravu pěších a cyklistů z centra města do této oblíbené lokality. Unikátem lanovky je to, že se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v ČR.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kukang Coffee v Ústí nad Labem

V unikátní „ochranářské“ kavárně Kukang Coffee v Ústí nad Labem si nejen vychutnáte výborný šálek kávy, ale budete se tím také podílet na ochraně outloňů a pomoci farmářům z daleké Sumatry.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Pivovarská šenkovna v Ústí nad Labem

Pivovarská šenkovna je nestarší, dosud fungující restaurace v Ústí nad Labem a to od roku 1884.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Tortuga Bay

Nejste někde v docích, kde v lokálu drsní chlápci dělají burgery? Ne, jste v Ústí, kde se v únoru 2018 dva vousatí týpci v klobouku rozhodli, že své letité zkušenosti s pitím karibských rumů a pojídáním burgerů zúročí ve svém bistru.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Restaurace Srdcovka v Ústí nad Labem

Restaurace Srdcovky jsou vlajkovou lodí značky Gambrinus. Najdete zde výborně ošetřené čepované pivo, pestrou mezinárodní kuchyni v současném pojetí, jídla připravená na grilu na dřevěném uhlí, pizzu pečenou z autentických surovin, kvalitní servis a odpovídající prostředí
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Pivovar Hotel Na Rychtě nabízí příjemné ubytování v centru města Ústí nad Labem. Restaurace Na Rychtě patří mezi tradiční české restaurace s vlastním pivovarem, který vyrábí nefiltrovaná piva pouze pro soukromou potřebu hotelu. Po předchozí domluvě je možná i exkurze do výroby.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Cup – coffeeup

Lidi na super kavárnu v Ústí čekali, takže palce šly okamžitě nahoru. Lukáš Slavík a jeho tým vytvořil útulné prostředí ze suterénu činžáku. A protože je to město na cestě do Berlína, headbarista, bratr Lukáše, Ondra Slavík, střídá pražírny pražské a berlínské.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Hotel Vladimir Ústí nad Labem

Nabízíme 86 komfortně vybavených pokojů i rodinné apartmány.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj