Úvod > Kalendář akcí > 8. Mezinárodní festival krásných umění: Německo – život v megapolis
Festivaly

8. Mezinárodní festival krásných umění: Německo – život v megapolis

Srdečně zveme na letošní Mezinárodní festival krásných umění, tentokrát zaměřený na Německo! Probíhat bude od 8. září.
V Hořicích bude probíhat již osmý ročník Mezinárodního festivalu krásných umění. Letos bude zaměřený na umění a kulturu v Německu a jeho podtématem bude život v megapolis. Pro historické i současné Německo je totiž výrazný obrovský hospodářský boom, který přetváří města ve velké sítě aglomerací mísící různá etnika. V takových sídlištích se jedinec často ztrácí a je kritický vůči jazyku nápisů, reklamy, komerce i vůči všemožným neosobním systémům, které dávají jeho životu rytmus. 

Celý festival začne 8. 9. v 15 hodin přednáškou o německé experimentální poezii – proč již nemohli důvěřovat jazyku? Když se nechtěli jazykem básnicky vyjádřit, proč psali básně? Diváci se budou moci s texty německých experimentálních básníků setkat i v hudebním pojetí polabské kapely Postižená oblast, jež tyto texty programově zpracovává a snaží se ukázat jejich temný charakter. 

Ale to až po vernisáži Andrewa Gilberta v Galerii plastik v 17 hodin. Gilbert jakožto britský imigrant v Berlíně kritizuje evropskou koloniální historii. Ve svých kresbách, malbách a instalacích zdánlivě naivně cituje expresionismus a estetiku cizokrajných muzeálních expozic, avšak tu a tam na diváka vypadne ukrytý odkaz na veliké násilí, které bylo ukryté za pompou zaoceánských cest. Celý čtvrteční večer pak zakončí koncert berlínské indie skupiny Sestra, která reflektuje drsnost a odcizení života ve velkoměstě. 

Odpoledne a večer v pátek 9. 9. se pak ponese výhradně ve znamení našeho tématu – budeme zkoumat, co znamená žít v megapolis. Nejprve proběhne ve 13 hodin v Městském muzeu panelová diskuze. Probereme zde inspirativnost veřejného prostoru velkých měst z hlediska kurátorského, uměleckého, básnického i filosofického a zkusíme si přiblížit smysl jeho proměn. Ve tři hodiny se zaposloucháme do Radia Aporee, které založil německý soundartista Udo Noll, prezentoval jej i na přehlídce Documenta a dnes je již obrovskou sbírkou kvalitně zaznamenaných zvuků z typických míst po celém Německu. Odpoledne bude pokračovat filmem Martina Kohouta Slides, vítěžným dílem Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2017, které reflektuje právě přetechnizovaný život v megapolis. Celé odpoledne pak završí projekce filmu Fritze Langa Metropolis (1927). 

Andrew Gilbert žije a pracuje v Berlíně. Jeho díla jsou zastoupená ve sbírkách evropských institucí. V roce 2021 zakoupila Galerie moderního umění v Hradci Králové unikátní sbírku brněnského sběratele a galeristy Karla Tutsche, jejíž součástí jsou i díla od Andrewa Gilberta, která budeme na výstavě díky laskavému zapůjčení instituce prezentovat. Vetší množství Gilbertových děl nám zapůjčila i mnichovská Galerie Sperling a z italského Tridentu, ze Studia d‘Arte Raffaelli k nám přicestovaly další jeho práce. V instalaci však využijeme i artefakty naší vlastní africké sbírky.

Výstava Andrewa Gilberta nazvaná Emperor Andrew´s glorious occupation of Exotic Hořice / Slavné obsazení exotických Hořic císařem Andrewem potrvá v Galerii plastik až do 30. 10. 2022.

ČTVRTEK 8. září v Galerii plastik
15.00 Pitva jazyka v textech Helmuta Heissenbüttela – přednáška 
17.00 Andrew Gilbert: Emperor Andrew´s glorious occupation of Exotic Horice – vernisáž výstavy
18.00 Sestra (indie/drone) a Postižená oblast (dark alternative) – koncert 

PÁTEK 9. září v Městském muzeu 
13.00 Město jako prostor představ – panelová diskuze
15.30 Radio Aporee – poslech sound-artového projektu
17.00 Martin Kohout: Slides – film 
18.00 Fritz Lang: Metropolis – film

Filip Jakš, kurátor festivalu

Provozovatel

Městské muzeum a galerie Hořice

Gothard 1639
508 01 Hořice
Tel.:
+420 778 468 371
Email:
info@muzeum.horic...
WWW:
https://muzeum.ho...
GPS:
50,365059 15,642280
 
 

Vstupné

Cena: 30 Kč

Snížená cena: 15 Kč

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 
Vrch Gothard v Hořicích

Vrch Gothard v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj
Riegrův obelisk v Hořicích

Riegrův obelisk v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj
Smetanovy sady Hořice

Smetanovy sady Hořice

Hořice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Staré Časy

Restaurace Staré Časy

Hořice, Královéhradecký kraj
Hotel a restaurace Královský Dvůr v Hořicích

Hotel a restaurace Královský Dvůr v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj
Penzion a restaurace U Jízdárny v Hořicích

Penzion a restaurace U Jízdárny v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj
Hotel Dachova v Hořicích

Hotel Dachova v Hořicích

Hořice, Královéhradecký kraj