Úvod > Kalendář akcí > 53. Mezinárodní folklorní festival Liptalské slavnosti
53. Mezinárodní folklorní festival Liptalské slavnosti
"> 53. Mezinárodní folklorní festival Liptalské slavnosti
19.8.
21.8.
Přidat foto
Festivaly

53. Mezinárodní folklorní festival Liptalské slavnosti

Letos už pořádáme 53. ročník Liptálských slavností. Není mnoho festivalů, které se mohou pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou historií. My jsme velmi hrdí, že se nám v Liptále daří každoročně nabídnout příznivcům folkloru bohatou přehlídku domácího i zahraničního lidového umění.
Letos už pořádáme 53. ročník Liptálských slavností. Není mnoho festivalů, které se mohou pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou historií. My jsme velmi hrdí, že se nám v Liptále daří každoročně nabídnout příznivcům folkloru bohatou přehlídku domácího i zahraničního lidového umění. Tradici nepřerušila ani kovidová pandemie, přestože předchozí 2 ročníky byly kratší a ze zahraničních účastníků se představily pouze soubory ze Slovenska. Letos se opět vracíme k 5-dennímu formátu a věříme, že se všechno podaří uskutečnit podle připraveného programu.

 Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, jenž vytváří nádherné prostředí nejen pro náš folklorní festival, ale také pro pořádání jiných kulturních akcí během roku. V posledních letech prošel areál rekonstrukcí, bylo opraveno podium, rozšířeno kryté posezení, položena zámková dlažba a byly vybudovány nové toalety. Obec Liptál v čele se starostou Milanem Daňou věnuje zvelebení amfiteátru velké úsilí stejně jako rozvoji celé obce. Letos bude v blízkosti amfiteátru otevřena nová síň slávy.
 
Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Liptálské slavnosti již znají soubory nejméně ze 100 zemí světa, které tu předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro tisíce diváků.
 
Na letošní Liptálské slavnosti přijedou opět soubory z blízkých i dalekých zemí: z Indie, Mexika, Itálie, Srbska a Slovenska. Z domácích souborů vystoupí Soubor písní a tanců Dyleň z Karlových Varů, FS Kohůtek z Bánova, FS Pozdní sběr z Napajedel, DFS Úsměv z Opavy, SVPT Vizovjánek s CM Ocún, zahrají cimbálové muziky Cérky a Kuráž ze ZUŠ Morava Liptál a DH Liptalanka. Nemůžeme opomenout ani všech šest skupin domácího souboru Lipta – Malůšata, Malí ogaři, Malá Lipta, Základ, Senioři a Ženský sbor Rokytenka. Sobotní koncert kapely Z HORNÍ DOLNÍ A DÁL NA JIH, „muzičenky ovoňané Valašskem“, bude také jistě zpestřením mezi vystoupeními tanečních souborů.
 
Zahraniční soubory v rámci festivalu vystoupí i v okolních obcích (Vsetín, Zlín, Seninka, Vizovice).  Připravili jsme také promítání na zámek: ve středu to bude animovaný film Zpívej 2 a ve čtvrtek film Zbojník za účasti autora Michala Martinky.
 
Bohatý víkendový doprovodný program zahrnuje mimo jiné muzicírování před zámkem, řemeslnický jarmark s ukázkami tradičních řemesel (řezbáři, kováři, tkalci a další), atrakce pro děti (tvořivé dílny, skákací hrad, jízda na koních). Výstava fotografií Josefa Londy „Z historie Liptálských slavností“ se uskuteční v nových prostorách u amfiteátru, které vybudovala obec.  
 
53. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti pořádají Folklorní spolek Lipta Liptál a Obec Liptál s podporou Zlínského kraje. Generálním partnerem je firma VS PLASTIK, s.r.o. Mediálně akci podporují Týdeník Jalovec, Valašský Deník a Český rozhlas Brno.

Provozovatel

Folklorní spolek Lipta Liptál

Liptál 83
756 31 Liptál
Tel.:
+420 605 866 620
Email:
fosliptal@email.cz
GPS:
49,291160 17,923853
 
 

Vstupné

Cena: 200 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Poznámka:Sobota – 200 Kč Neděle – 100 Kč Snížené vstupné = děti a studenti do 18 let, ZTP Děti do 6 let zdarma.

 

Časová náročnost

4,0 hodiny