Úvod > Kalendář akcí > 50 let v Králově jeskyni
Výstavy

50 let v Králově jeskyni

Před 50 lety byla objevena v Tišnově pod kopcem Květnice bohatě vyzdobená Králova jeskyně. K tomuto výročí Muzeum města Tišnova připravilo výstavu, která návštěvníkům přiblíží, jak to v této jeskyni vypadá nebo jak vypadá práce jeskyňáře.
Když onoho nedělního odpoledne 28. 5. 1972 vešel, resp. spadl Bártovic Luxík do speleologických dějin, někteří Tišnováci nebyli překvapeni. Nově objevená jeskyně nebyla první jeskyní pod Květnicí. O existenci krasových jevů svědčila Květnická propast, známy byly i jeskyně Pod Křízem, jeskyně Řícená nebo jeskyně Výtoková. Na počest významného tišnovského speleologa Aloise Krále dostala nově objevená jeskyně jméno Králova.

V dubnu 1984 došlo k objevu nejkrásnější části Královy jeskyně, později nazvané Dobišarova jeskyně po svém tragicky zesnulém objeviteli. Tu návštěvníci znají jen skrz okénko, protože kvůli ochraně unikátní výzdoby není přístupná a lze do ní jen nahlédnout. Další objevy následovaly v únoru 1989, kdy byla objevena Zasedací síň, U Sovy, síň U tří Macků, Labyrint a především dosud největší prostora, Tišnovský dóm o rozměrech 35 x 17 m. Právě Tišnovský dóm se jeskyňářům podařilo zpřístupnit štolou v roce 2006. Ještě v květnu roku 1989 byl objeven další z dómů, Hrozivý dóm. Nastalo období drobných objevů a dlouhého čekání na objev významnější. V mezičase, konkrétně v roce 1976, došlo k oddělení speleologického kroužku od speleologické sekce. Kroužek se pak roku 1979 stal jedním ze zakládajících subjektů České speleologické společnosti a jako ZO 6-07 je dodnes jejím členem. Roky trpělivé práce při vynášení vytěženého materiálu a nezdolné naděje, že uvnitř hory je ještě mnoho skryto, zatím přinesly své ovoce. V roce 2008 byl objeven Nedělní dóm, druhý největší prostor o velikosti 22 x 5 x 8 m s krásnou bílou krasovou výzdobou (včetně stalaktitu o délce 3 m, jeskynních perel nebo brčka neuvěřitelných délek přes 2 metry), dále byl objeven sintrový útvar připomínající zkamenělou vodu, který byl pro svou barvu nazván Bílá řeka. Celková délka jeskyně už čítala 1000 m.

Na výstavě se budete moci podívat, jak to v Králově jeskyni vypadá a to díky unikátnímu 3D filmu! Dále sami zjistíte, jak úzkými chodbami se musí jeskyňáři pohybovat, nebo jaké zvuky můžete v jeskyni slyšet. Podíváte se, co takový jeskyňář nosí, jaké nástroje používá, jak těžké je naplněné kolečko hlínou, nebo se budete moci podívat, jak vypadá nedávno objevený dóm.

Ubytování a restaurace v okolí

Tišnovská rychta

Tišnovská rychta

Tišnov, Jihomoravský kraj
Pivovar Tišnov

Pivovar Tišnov

Tišnov, Jihomoravský kraj
Pivovar Grado v Tišnově

Pivovar Grado v Tišnově

Tišnov, Jihomoravský kraj
Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Předklášteří, Jihomoravský kraj