Na tradiční listopadovou konferenci se zajímavými hosty a inspirativním programem se tentokrát můžete těšit ve dnech 8. – 11. listopadu 2023. Setkání se opět bude konat v areálu broumovského kláštera. Tématem bude Demokracie a dialog.
Konference, na které se nespěchá. Takové je motto Broumovských diskusí, které počátkem listopadu pozvou do broumovského kláštera řadu inspirativních hostů z celé České republiky.
Letošní téma –
Demokracie a dialog – otevře například tyto otázky: K čemu je v demokratické společnosti dialog? Je smyslem dialogu kompromis? O kterých tématech máme vést ve společnosti dialog a o kterých nikoliv? Co má být výsledkem dialogu? Jak zajistit, aby dialog zahrnoval různé skupiny a perspektivy? Jak vést dialog s občany na úrovni celého státu, kraje, obce? Jak má vypadat dialog byznysu a politiky? Jak mohou firmy přispět k dialogu v demokratické společnosti? Jak má vypadat dialog mezi vládou a opozicí? Jak vypadá dialog v mezinárodních vztazích? Jak přiblížit politický dialog občanům?
Na konferenci přijedou diskutovat tyto osobnosti: kněz a filozof Tomáš Halík, politoložka Petra Guasti, filozof Václav Němec, zakladatel festivalu Jeden svět a lidskoprávní konzultant Igor Blaževič, režisér a herec Jiří Havelka, designér a starosta obce Měšice Martin Čacký, neratovský farář Josef Suchár, podnikatelé a filantropové Vojtěch Sedláček a Constantin Kinský nebo Michal Kadera, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto. Hosty politického panelu budou zástupci demokratických politických stran a diplomaté. Další jména jsou v jednání. Setkání budou moderovat Světlana Witowská, Michael Rozsypal, Renata Kalenská, David Klimeš a Daniela Brůhová.
Kromě hlavních diskusních panelů připravují organizátoři konference také
doprovodný program: koncerty, prohlídky, výstavu, meditaci, číši vína nebo mši svatou.
Pro organizátory konference je důležitý i pohled mladé generace, a proto je akce přístupná i studentům středních a vysokých škol, pro něž jsou vypisována pobytová stipendia. Stačí napsat esej na jedno ze tří daných témat a odeslat ho přes online formulář na webu konference do 30. září 2023. Z došlých esejí bude porota vybírat několik desítek těch nejzdařilejších. Témata esejí:
- Jak hodnotíte kvalitu demokratického dialogu v současné české společnosti? Umíme se domluvit? Proč ano, proč ne?
- Lze vést dialog na sociálních sítích? Pokud ano, jaká by měl mít pravidla?
- Síla dialogu – popište svůj zážitek, kdy jste si uvědomili význam dialogu.
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost.