Úvod > Kalendář akcí > Salon filmových klapek
Výstavy

Salon filmových klapek

Od 11. do 23. května jsou ve Zlatém jablku k vidění díla předních českých výtvarníků zapojených do 25. ročníku Salonu filmových klapek.
Od 11. do 23. května jsou ve Zlatém jablku k vidění díla předních českých výtvarníků zapojených do 25. ročníku Salonu filmových klapek. Projekt spojující výtvarné a filmové umění se vrací do Zlína po celorepublikové Klapka Tour a nabízí tak jednu z posledních možností, jak si klapky prohlédnout ještě před festivalovou dražbou. Výstavu doprovází také expozice o historii filmového festivalu ve Zlíně doplněná o kostýmy z filmů režiséra Karla Zemana.

Výstava ukazuje 123 klapek od výtvarníků zvučných jmen, které jsou součástí letošního 25. Salonu filmových klapek. Unikátní projekt, do něhož výtvarníci vkládají svá díla následně dražená během Zlín Film Festivalu, pomáhá z výtěžku financovat práce studentů filmových škol a začínajících filmařů.

Svými klapkami se do Salonu pravidelně zapojují například Kristian Kodet, Iva Hüttnerová, Kateřina Miler, Boris Jirků nebo Jiří Slíva. V pořadí již svou 10. klapku předal do projektu Jaroslav Němeček, autor nejdéle nepřetržitě vydávaného dětského komiksu. Mezi přispívajícími výtvarníky jsou i takoví, kteří se účastní nepřetržitě od prvního ročníku – Miroslav Göttlich, Ivan Baborák a František Květoň ze Zlína. Autoři pak pocházejí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Kolekce klapek je ve Zlatém jablku vystavena do 23. května, poté se přesune do Kongresového centra Zlín, kde se 29. května od 13 hodin uskuteční jejich dražba.

Výstavu klapek doprovází výběr dobových autorských plakátů z historie zlínského filmového festivalu z období 1961–2020. Tato expozice je nainstalována v prvním patře OZC Zlaté jablko a evokuje vzpomínky na festivalovou výzdobu města v době dávno i nedávno minulé a názorně demonstruje i měnící se vkus a estetické cítění nejen samotných výtvarníků v čase. Součástí expozice je rovněž část původní výstavy „Šedesátka“, která formou příběhů, vzpomínek, perliček, historek a citátů seznamuje veřejnost s historií Zlín Film Festivalu.

Návštěvníci obchodního centra mají možnost obdivovat také kostýmy z filmů Baron Prášil, Na kometě a Ukradená vzducholoď režiséra Karla Zemana nebo ukázku historické filmové techniky.

SALON FILMOVÝCH KLAPEK se letos koná již po pětadvacáté. Projekt je již tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, do kterého se zapojují výtvarníci z celé ČR i Slovenska.

Ubytování a restaurace v okolí

Kafö Zlín

Kafö Zlín

Zlín, Zlínský kraj
Potrefená Husa Zlín

Potrefená Husa Zlín

Zlín, Zlínský kraj