Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Žehnání nových zvonů ve Skokách
Skokovský kostel
Společenské akce

Žehnání nových zvonů ve Skokách

V neděli 11. září 2022 si nenechejte ujít mimořádnou událost v životě Skoků a zdejšího poutního kostela, a sice žehnání tří nových kostelních zvonů
Za dalším z novodobých zázraků ve Skocích stojí kapucínský bratr Anděl František Homola, OFMCap., který díky darům mnoha dobrodinců nechal nové zvony pro Skoky zhotovit ve Zvonařské dílně Tomášková-Dytrychová, s. r. o.

Dva největší původní barokní zvony byly zrekvírovány pro válečné účely již za I. světové války. V roce 1936 byly místo nich ulity nové, největší o hmotnosti 500 kg s laděním na tón As a prostřední o hmotnosti 247 kg s laděním na tón C. Ty byly opět zrekvírovány za II. světové války, a původní malý barokní zvon o hmotnosti 140 kg s laděním na tón Es byl ukraden po roce 1998. Zachránit se před zloději podařilo pouze zvon sanktus, který je nyní uložen v tepelském klášteře a byl ulitý v roce 1926, má hmotnosti cca 220 kg při průměru 700 mm, a je laděný na tón d2.   

Tři nové zvony navrhl brněnský kampanolog a kolaudátor zvonů Mgr. Petr Janda a jsou sladěné s dochovaným zvonem. Největší zvon, tzv. "hrubák", má hmotnost 496 kg a je vyladěn na tón a1 a zasvěcen Panně Marii, prostřední, tzv. "poledňák", o hmotnosti 128 kg je vyladěn na tón fis2 a zasvěcen sv. Ivanovi a sv. Vintířovi, třetí a nejmenší zvon, tzv. "umíráček", má hmotnost 31 kg a je vyladěn na tón d3 a zasvěcen Přebolestné Matce Boží. O výtvarnou stránku nových zvonů se postaral výtvarník Stanislav Míka a Leticie Dytrychová. Zvony mají bohatou výzdobu a jsou opatřeny nápisy, na přání dárce získaly zvony speciální povrchovou úpravu. 

Po ulití a vystrojení byly zvony převezeny do kaple sv. Scholastiky v Rajhradicích u Brna, kde byly až do převozu do Skoků vystaveny. Ve Skocích budou představeny veřejnosti 11. září.

V souladu s tradicí budou nové zvony před zavěšením do věží a prvním zvoněním ve Skocích požehnány při slavnosti, která začne v 11:00 hodin mší svatou, kterou budou koncelebrovat Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský, a P. Filip Zdeněk Lobkowicz, OPraem., opat tepelský. Slavnostní ráz bohoslužby podtrhne hudební doprovod v podobě barokní mše Jiřího Melcelia Missa absque nomine, kterou provede soubor La Bilancetta. Zvony budou mít při křtu celkem 27 patronů. Poté bude na farní zahradě následovat setkání s posezením a občerstvením. Požehnané zvony budou vystaveny v kostele k prohlídce.

 

Valečský vánoční špacír

Pochod.
Valeč, Karlovarský kraj

Zimní prohlídky zámku Valeč

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor je letos opět otevřený návštěvníkům i v zimě. Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text (vratná kauce 100 Kč) a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu.
Valeč, Karlovarský kraj

Koleda pro Štědrušku

Zámek Manětín zve na hraný vánoční příběh s názvem Koleda pro Štědrušku!
Manětín, Plzeňský kraj

Saint-Saens a Ryba

Česká mše vánoční.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.
Žlutice, Karlovarský kraj

Skoky u Žlutic – Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.
Žlutice, Karlovarský kraj

Vyjížďka nebo letní pobyt u koní ve Verušicích

Pro zájemce o jízdu na koni máme pastvinu plnou ušlechtilých koní vhodných pro výuku jízdy na koni i pro krásné vyjížďky přírodou. Ze hřbetu koně je svět nejkrásnější a v okolí žlutické přehrady a řeky Střela to platí dvojnásob.
Žlutice, Karlovarský kraj

Poutní kaple Panny Marie u Lachovic na Toužimsku

Novou kulturní památkou na území Karlovarského kraje se v závěru roku 2020 stala poutní kaple Panny Marie nedaleko obce Lachovice na Toužimsku. Pozdně barokní kaplička, která nedávno prošla kompletní rekonstrukcí, se nachází na křižovatce polních cest asi dva kilometry východně od Lachovic.
Toužim, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Harmonie ve Žluticích

Ve Žluticích asi 30 km od Karlových Varů leží Penzion Harmonie, který kromě příjemného a nového ubytování nabízí možnost sportovních aktivit pomocí dvou simulátorů Visual.
Žlutice, Karlovarský kraj

Penzion Nad hradbami Žlutice

Ubytování v poklidném prostředí Žlutic najdete v Penzionu Nad hradbami. Penzion je po celkové rekonstrukci, čemuž odpovídá i kvalita ubytování. Stravování je možné v restauraci penzionu.
Žlutice, Karlovarský kraj

Restaurace Pub Cihelna Žlutice

Útulné a stylové prostředí nové restaurace, kvalitní a chutná jídla, bohatý nápojový lístek a výběr z několika druhů pěnivého moku čeká na vás nedaleko Velkého náměstí v obci Žlutice, v restauraci Pub Cihelna.
Žlutice, Karlovarský kraj

Zámecký pivovar Chyše

Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839 – 1841. V historických interiérech pivovaru vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice. Přijďte ochutnat speciality pivní kuchyně, ale především – dopřejte si chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.
Chyše, Karlovarský kraj