Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Do pekelné díry a za Čapskou palicí do Máchova kraje

Do pekelné díry a za Čapskou palicí do Máchova kraje

Málokterý hrad je opředený tolika tajmstvími jako hrad Houska. Vypráví se, že má být jakýmsi "špuntem" nad branou pekelnou. Máchův kraj je vůbec opředený mnoha legendami. Vydejte se s námi pověstem vstříc.

Pekelná díra na hradě Houska

Hrad HouskaHrad Houska je jedním z nejtajemnějších hradů, upravený na zámek na okraji malebné oblasti Kokořínska. Hrad byl vybudován na místě, které ze strategického hlediska nemělo velký význam. Neprocházela tudy žádná zemská stezka, nebylo zde naleziště drahých kovů, nejednalo se o hraniční hrad, nebyl zde ani pořádný dostupný zdroj vody. Podle legendy byl hrad postaven na skále, jejíž průrva vede rovnou do pekla. Přímo nad touto "bránou" pak vznikla kaple. Říká se, že pod hradem je tajemný labyrint chodeb a že právě tudy vede cesta do jiné dimenze, že tady působí tajemné síly. V podzemí hradu se skutečně nachází suterénní místnost o níž však neexistují historické zmínky. Je zvláštní, že stěny hradní kaple jsou porostlé lišejníkem a neustále vlhké i za toho nejparnějšího léta, stěny sousedních místností jsou absurdně suché.

Houska byla i oblíbeným cílem básníka Karla Hynka Máchy. Před rokem 1989 spravoval hrad evangelický farář Svatopluk Karásek. Díky němu také v Loveckém sále nahrála jednu ze svých desek skupina The Plastic People of the Universe. Přímo na Housku si také pro Karáska přijela Státní bezpečnost – byl v roce 1976 z politických důvodů odsouzen na 8 měsíců odnětí svobody (v roce 2003 byl rozsudek Nejvyšším soudem zrušen).
 

Čapská palice, Jestřebí a propadlá vesnice

Čápaká paliceNedaleko hradu Houska se nachází další zajímavost – mohutný skalní kyj Čapská palice, který hned tak někde neuvidíte. Díky rozdílné tvrdosti hornin a rychlosti zvětrávání vznikl přes tři metry vysoký kamenný "kyj" – opravdu jinak se to nazvat nedá. Trčí vzhůru ze skalní ostrožny, odkud je i nádherný rozhled na vrchy v okolí Dubé i k Českému Středohoří. To ocenili i dávní obyvatelé – obránci zaniklého hrádku, který dnes připomíná již jen vytesaný sklep ve skále.

Zříceniny skalního hradu Jestřabí ční již dlouhé věky nad stejnojmennou obcí. Mnoho pověstí se zde vypravuje o pokladech, ukrytých pod hradem. Pověsti říkají, že je to nedozírné bohatství. Po husitských válkách se totiž na Jestřebí usadili loupežníci a po několik let sužovali okolí a právě po nich by měly ruiny ukrývat velké bohatství. Snad právě tato vyprávění  se v minulosti stala podnětem častého "provrtávání skály" hledači pokladů, které přispělo k narušení hradního podloží.

JestřebíAvšak tajemné zříceniny jsou opředeny ještě jednou pověstí. Nedaleko hradu stávala před mnoha a mnoha věky propadlá vesnice Myšlín. Tam žil tenkrát rytíř se svou dcerou. Dívka byla krásná a proto chtělo získat její ruku hned několik rytířů. Otec se však dlouho přemýšlel, kdo z pánů by byl jeho milované dceři dobrým mužem. I pán z hradu Jestřabí si přišel jednoho dne říci o dívčinu ruku. Rytíř by mu ji rád dal, ale dcera jej nechtěla. Ještě té noci se stala strašlivá věc. Rytíř se vkradl do dívčina pokoje a unesl ji. Nikdo nevěděl, že neznámý není cizinec, nýbrž čert. Spící dívku pevně sevřel v náručí a odletěl s ní oknem ven. Dívka však rychle letícímu pekelníkovi vyklouzla z rukou a dopadla na zem nedaleko hradu. Okamžitě se prý proměnila ve skalnatý kopec, kterému se dodnes říká Spící panna.
 

Čtyřlístek u Máchova jezera

Cestou zpět se můžete zastavit ve známé obci Doksy na břehu Máchova jezera. A pokud máte rádi komiks Čtyřlístek, nesmíte zde vynechat Muzeum Čtyřlístku, kde se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se zde setkáte téměř v životní velikosti.