Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet do Nového Jičína a jeho okolí

Výlet do Nového Jičína a jeho okolí

Okolí Nového Jičína přímo láká k výletu. Navštívit můžete hrad Starý Jičín, zámek Lešná či kostel svatého Ondřeje v Hodslavicích. Dozvíte se zajímavosti o výrobě klobouků, kde zemřel slavný "generál Loudon", co zanechal ďábel na hradu ve Starém Jičíně anebo kde si prohlédnete jedinečné barokní podlahy.

Hlavní město klobouků a konec slavného generála

Nový Jičín proslavila výroba klobouků. V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem. Na funkčních strojích vám bude předvedeno dotvarování pokrývek hlavy a lisování minikloboučků. Dospělí i děti si zde mohou vyzkoušet svou vlastní tvořivost a výtvarné nadání.

Starý JičínMěstečko Starý Jičín vzniklo pravděpodobně někdy na začátku 13. století, na tzv. Jantarové cestě mezi Jadranem a Baltským mořem, jako tržní centrum. Vznik a vývoj obce Starý Jičín úzce souvisí s dějinami hradu a panstvím Starý Jičín. Hrad založil patrně již ve 30. letech 13. století Arnold z Hückeswagenu, který dostal rozsáhlé území jako odměnu za věrné služby od krále Přemysla Otakara I.

V roce 1500 koupili panství s hradem páni ze Žerotína a Fulneku, jeden z nejvýznamnějších českých a moravských šlechtických rodů. Při kamenité cestě vzhůru ke hradu byl vztyčen kříž, poblíž jsou vidět dva vyhloubené otisky – podle pověsti to jsou stopy čertovy hlavy a jeho kopyta. Zanechal je tu sám ďábel, když utíkal z hradu. Ucházel se o dceru hradního pána, včas ale byla odhalena jeho pravá totožnost. Skočil na koně a uháněl pryč – když však spatřil u cesty kříž, lekl se a spadl...
 

Unikát na zámku Lešná u Valašského Meziříčí

HodslaviceNedaleko hradní zříceniny stojí zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí. Při rekonstrukci byl v nejstarší části zámku – ve zdi mezi bývalou kuchyní a chodbou objeven zazděný suchý záchod, který byl následně zdokumentován a opět zazděn. Opravdovým unikátem jsou zrestaurované barokní podlahy a zajímavostí je i zrestaurované plechové balustrádové zábradlí. V historické expozici zámku se navrátíte zpět v čase dostanete se do doby konce 19. století.

Poslední zastávkou našeho výletu je kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích, který je jedním z nejstarších beskydských dřevěných kostelů. Pochází z roku 1551. V těsné blízkosti kostela se nachází několik připomenutí zdejšího významného rodáka, historiaografa Františka Palackého. Za návštěvu určitě stojí jeho rodný dům – národní kulturní památka, dnes sloužící jako památník.